1. Ana Sayfa
 2. Biyografiler

Charlie Lee

Charlie Lee, Litecoin’in yaratıcısıdır. Blockchain ve kripto para tarihinin baş rolleri arasında yer alan Charlie Lee, Güney Afrikanın Fildişi sahillerinde dünyaya gelmiştir. Babası 1960’lı yıllarda Afrika’nın bağımsızlık döneminde Afrika’ya yerleşim gerçekleştiren ilk Asyalılar arasında yer alır.

Charlie Lee

Charlie Lee eğitim hayatı ardından dünyaca ünlü firmalarda çalışmış ve kripto para piyasasına olan ilgisini bu süreç içinde keşfetmiştir. Charlie Lee hakkında merak uyandıran birden fazla detay bulunur. Peki merak edilenlerin cevapları neler? EkoSayfa sizin için bu dosyayı hazırladı. Tüm detayları alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Charlie Lee’nin Eğitim Hayatı

Charlie Lee’nin eğitim yaşamı hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • 13 yaşındayken ailesi ile birlikte ABD’ye taşınarak, babasını örnek almış ve MIT Bilgisayar Bilimi okumuştur.
 • Bu alanda Lisans derecesini tamamladıktan sonra MIT yüksek lisansına başlamıştır.
 • 1999 senesinde yüksek lisans’ı başarı ile tamamlamıştır.
 • Yazılım mühendisliği alanında eğitim almıştır.

Yazılım mühendisliği alanında başarılı bir kariyer için gerekli olan adımları genç yaşta atan Lee, ilerleyen yaşlarından dünyanın en önemli firmalarında çalışan olarak yer almıştır. Kendi projelerine çeşitli markalar ile çalışma süreci ardından başlamayı tercih eden mühendis, finans ve yazılım merakını birleştirerek, başarılı adımlar atar.

Charlie Lee’nin Blockchain Öncesi Kariyeri Nedir?

Charlie Lee’nin Blockchain öncesinde kariyeri, Google yazılım mühendisliği yönünde gelişmiştir. Kripto para piyasasına yönelik girişimleri öncesinde Microsoft, Guidewire ve son olarak Google bünyesinde çalışmıştır. Google’a 2007 senesinde katılım gerçekleştirmiştir.

Firmadaki bir çok işlemde yazılım mühendisi olarak görev almıştır. Google’da çalıştığı 6 sene süresince, YouTube Mobile, Google Play Games ve Chrome OS gibi projelerde yer almıştır. Chrome OS için çalışırken, Bitcoin ile ilk kez tanışmıştır. Bu kapsamda kripto paralar ile ilgilenmeye başlayarak, 2013 senesinde Goog’dan ayrılmıştır. Bu dönem Litecoin çıktıktan 2 sene sonrasına denk gelmektedir.

Charlie Lee’nin Blockchain Kariyeri Nasıl Başladı?

Charlie Lee’nin Blockchain kariyer başlangıcı, 2011 Nisan ayında Silk Road’daki Wired makalesidir. Bu makale ile kripto para borsasına ilişkin girişimlerde bulunduğunu açıklamıştır. 2011 senesinde halen Google’da çalışmaya devam eden mühendis, amatör biçimde altın ticareti ile ilgilendiğini belirtmiştir.

Bitcoin ile tanışması ardından kripto paraların teknolojisinden etkilenen mühendis, Litecoin için çalışmalara başlamıştır. Kendi açıklamalarında eğitim geçmişi her ne kadar bilgisayar bilimi ile ilgili olsa da aynı oranda finansa ilgi duyduğunu belirtir. Federal Reserve olan ilgisinden açıklamaları kapsamında değinir. Diğer yandan 2011 senesinde erken dönemde Bitcoin alımı yapan yatırımcılar gibi Bitcoin madenlemeye başlamıştır.

Charlie Lee’nin İlk Projesi Nedir?

Charlie Lee’nin birinci projesi, 2011 senesinde kurduğu Fairbix olarak bilinir. Mühendisin, ilk kripto projesi olan bu iş, Scrypt temelli Proof-of-work hash algoritmasının kullanımı ile hazırlanmıştır. Fairbix temelinde, 2011’de tasarlana bir alt coin olan Tenebrix klonu olarak bilinir. Fairbix bir takım eksiklikler sebebi ile kripto para piyasasında başarılı olmamıştır.

Proje kapsamında geliştiricilerin 7 milyon adette coini kendileri için depoladıklarının medyaya yansıması ardından, kripto paraya duyulan güven azalmıştır. Diğer yandan bu coini saldırıların % 50’sine açık hale getiren bir hata tespit edilmiştir.

Charlie Lee’nin Litecoin Projesi Nedir?

Charlie Lee’nin Litecoin projesi, mühendisin ilk kripto para tasarlama girişimi olan Fairbix’ten ders alarak, tüm hataları düzeltme yolu ile inşa ettiği projedir. Litecoin’i kurduğunu 2011 Ekim sonunda herkese duyurmuştur. Litecoin’i ilk adımda Bitcoin klonu olarak piyasaya çıkmıştır. Ardından Lee hush algoritmasını, GUI ve blok işlem hızını değiştiren mühendis, kaliteli bir kripto para birimini yaratmıştır. Lee aynı zamanda maksimum supply cap’i 12 milyondan 84 miyona çıkarmayı hedeflemiş ve bu isteğini başarmıştır.

Charlie Lee, şeffaflık ve adillik ilkeleri kapsamında bir kripto para cinsi üretilmiştir. Proof of work madenciliği için Scrypt kaynaklı hash algoritmasını tercih ederek Litecoin madencilik işlemlerini Bitcoin madencilik işlemlerinden daha adil düzeye taşımıştır. Litecoin üzerinde blok işlem süresi ortalama 2,5 dakikadır. Bitcoinde ise ortalama 10 dakika işlem süresi bulunur.

Charlie Lee, Coin Base Bağlantısı Nedir?

Charlie Lee, Coin Base bağı hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Ünlü mühendis, 2013 senesinde Google’da olan görevini bırakarak, kripto para piyasaları ile ilgilenmek amacı ile Coin Base’e katılmıştır.
 • Coin Base bu dönemde kripto para piyasalarının üçüncü elemanı olarak görülür.
 • Coin base’de çalıştığı süre boyunca mühendislik yöneticisi olarak görev yapmıştır.
 • 2017 senesinde ise Coin Base’i bırakarak Litecoin’i geliştirme yoluna gitmiştir.

Charlie Lee Hangi Vakfa Destek Veriyor?

Charlie Lee’nin destek verdiği vakıf, Litecoin Vakfı olarak bilinir. Charlie Lee’nin kuruluşunda doğrudan rol aldığı Litecoin Vakfı, Litecoin’i geliştirmek ve kripto para piyasasına olan güveni yükselten faaliyetleri gerçekleştirmek amacı ile kurulmuştur. Sadece Litecoin için değil tüm kripto para borsaları için doğru bir bakış açısını yaratmak amacı ile çalışırlar.

Lee’nin yazılım mühendisi olmasına bağlı olarak, çekirdek geliştirici ekibe bu vakıf kapsamında destek verdiği bilinir. Lee yakın gelecekte gizli işlemler oluşturma ve yıldırım ağları üzerine çalışacaklarını belirtmiştir.

Charlie Lee’nin Hedefleri Nelerdi?

Charlie Lee’nin amaçladıkları şöyledir:

 • Kripto para cüzdanları arasında aracısız transfer hizmetini sunmak,
 • Merkezi otoritesiz kripto para üretmek ve kullanımını teşvik etmek,
 • Tüm işlemleri blok zincir üzerine kayıt edilebilen bir kripto para cinsi yaratmak,
 • Madencilerin Litecoin kazancı sağlayarak, coin üretimine ve blok oluşturma aşamasına dahil olmalarını sağlamak,
 • Her 2,5 dakikada bir onay verebilen bir blok sistemi oluşturarak, hızlı aktarım sunmak,
 • Litecoin kullanıcıları için düşük işlem ücreti avantajını yaratma,
 • Kripto para piyasasını geliştirmek ve güveni yükseltmek amacı ile vakıf kurmak,
 • Bir önceki kripto para piyasası projesinde yer alan tüm hataları ayıklamak,
 • Alt coinler ile güvenilir işlem yapılabilen platformu hazırlama,
 • Bitcoin’in 10 dakikalık işlem süresini geride bırakan daha teknolojik bir kripto para geliştirmek,
 • Bitcoin’in toplam dolaşım sayısı olan 21 milyon adedi aşan değerde Litecoin üretmek,
 • Litecoin’ler için enflasyonu önleyen arz-talep dengesini kurmak,
 • Başarılı bir çekirdek yazılımcısı ekibi kurma,

Bu gibi amaçları gerçekleştirmeyi hedefleyen Charlie Lee, Litecoin’i tasarlayarak, amaçlarını hayata geçirmiştir. Şua piyasa üzerinden 84 milyon adet Litecoin bulunur.

Charlie Lee Hangi Yenilikleri Piyasaya Kattı?

Charlie Lee’nin piyasa kazandırdığı yenilik, Atomic Swap olarak bilinir. Atomic Swap diğer bir ifade ile Atomik takas ile çapraz zincir değişimi aracısız olarak yapılır. Örnek olarak, bir kullanıcının Bitcoin’i varsa ve bununla 100 Litecoin almak istiyor ise; kripto para borsasona girerek, belirli bir komisyon ücreti üzerinden işlem yapmalıdır. Atomik takas kapsamında ise kullanıcı sistem üzerinden 100 Litecoin’i olan diğer bir yatırımcıyı bularak, komisyonsuz Bitcoin, Litecoin takası gerçekleştirebilir.

Mühendisin piyasaya kattığı diğe bir değer ile flood saldırısına karşı dayanıklılıktır. 2015 yılında Bitcoin’ler flood saldırısına maruz kalmış ve piyasa bu durumdan negatif yönde etkilenmiştir. Charlie Lee, floot saldırılarını göz önünde bulundurarak çeşitli yazılım önlemleri ile Litecoin’i tasarlamıştır.

Yorum Yap