1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

CIA Eski Başkanından Bitcoin Eleştirilerine Yanıt

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), yeni rekorları ile boğa koşusunda olduğunu bir kez daha gösterdi. Nisan aylarında Bitcoin’in yükselişe geçmesi, kripto para piyasalarında aslında beklenen bir durumdu ve Bitcoin bir bakıma bekleneni karşıladı. Ancak Bitcoin’in yeni rekor seviyelerine ulaşması, her dönemde olduğu gibi yine bazı belli tartışmaları gündeme getirdi. Bitcoin’in kullanım alanı, işlevi, para gibi değer görüp görmediği gibi tartışmalar gündeme gelmeye başladı. Daha önce Bitcoin’in yasa dışı alanlarda kullanıldığı tartışmaları, bu rekorla birlikte tekrar ortaya çıktı. CIA eski başkanı, bu konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

CIA Eski Başkanından Bitcoin Eleştirilerine Yanıt

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2009 yılında ilk kez piyasaya sürüldüğünde kimse onun bugünkü noktalara ulaşacağını tahmin etmiyordu. 2011 yılında ilk kez ABD Doları karşısında değer kazandıktan sonra sürekli olarak yükselişe geçen ve 10 yılda neredeyse 65 bin dolara kadar yükselen Bitcoin, bu 10 yıllık süreçte bazı kırılma ya da dönüm noktalarından geçti. Şüphesiz bu noktalardan en çok dikkat çekenlerinden biri Aralık 2020 dönemindeki 20 bin dolar rekorunun kırılması oldu. Bitcoin’in 2017 yılında kırdığı tüm zamanların rekoru 3 yıl aradan sonra kırılınca, tüm dünyada Bitcoin ve kripto para ilgisi arttı. Bununla birlikte Bitcoin’in kullanım alanları, işlevselliği gibi konular da sık sık tartışılır oldu. Özellikle ülkelerin, Bitcoin’in yasa dışı alanlarda kullanıldığını dile getirmeye başlaması, tartışmaların da seyrini değiştirdi. CIA eski direktörü Michael Morell, Bitcoin’in yasa dışı eylemlerde kullanıldığı yorumlarına ilişkin cevap verdi. Morell, yanıt verirken daha önce bu konu hakkında yorum yapmış olan bazı isimleri de hedef aldı.

Morell Finansal İnovasyona Dikkat Çekti

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) eski direktörü Michael Morell, kripto paralara ve Bitcoin’e ilişkin olarak Forbes’a çeşitli açıklamalarda bulundu. Morell, açıklamalarında finansal inovasyonun önemini bir kez daha gündeme getirdi ve ABD’nin finansal inovasyon alanında, doğru yönde adım atmaması durumunda ABD’nin Çin’e karşı hız kaybedebileceğini ifade etti.

Morell Eski Açıklamaları Bir Araya Getirdi

Michael Morell, yasa dışı Bitcoin kullanımı ve genel olarak illegal alanlarda kripto para işlemlerine ilişkin yapılmış olan açıklamaları “An Analysis of Bitcoin’s Use in Illicit Finance” başlığını verdiği yazısında topladı. Morell’in eski açıklamalardan oluşturduğu makale; Fidelity, Coinbase ve Square gibi şirketler tarafından kurulmuş olan Crypto Council For Innovation’un da desteği ile yayımlandı.

Morell Bitcoin Ekosistemini ve Geleneksel Bankacılığı Kıyasladı

Morell makalesinde Bitcoin’in yasa dışı alanlarda kullanıldığına yönelik yapılmış olan genellemelerin “abartılı” olduğunu ifade etti. Daha önce ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve ECB Başkanı Christine Lagarde gibi isimler tam da bununla ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Morell bu açıklamaları işaret ederek, kripto paraların yasa dışı eylemlerde kullanıldığından ibaret olmadığını ifade etti. Konuya ilişkin olarak Morell “Büyük ihtimalle Bitcoin ekosisteminde, geleneksel bankacılık sistemine oranla daha az yasa dışı faaliyet gerçekleşti.” sözlerini dile getirdi.