1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. Çin Açıkladı: Dijital Para ile 4 Milyon İşlem Yapıldı

Çin Açıkladı: Dijital Para ile 4 Milyon İşlem Yapıldı

Çin'de geçtiğimiz hafta yapılan Fintech Haftası'na katılan Çin Merkez Bankası Başkanı Yi Yang, kripto para projesi olarak bilinen dijital yuan hakkında açıklamalar yaptı. Yi Yang 4 farklı  şehirde yürütülen dijital yuan testlerinin başarılı gittiğini açıkladı. Çin Merkez Bankası Başkanı dijital yuan, fintech sektöründeki gelişmeler ve yeni dönemin ödeme alışkanlıkları ile ilgili konuştu.

featured

Çin Merkez Bankası’nın ülkenin dijital parası olarak tanımladığı dijital yuan ile ilgili çalışmalarına devam ediyor. Merkez bankası başkanı Yi Yang geçtiğimiz hafta katıldığı Fintech Haftası’nda Çin’de yapılan dijital yuan çalışmalarını anlattı.

Yi Yang etkinlikte Çin’in kripto para projesi olan ditijal yuan çalışmalarının başarılı şekilde ilerlediğini açıkladı. Çin Merkez Bankası Başkanı Çin’in 4 farklı şehrinde sürdürülen dijital yuan çalışmalarında kullanımın aktif olarak devam edildiğine dikkat çekti. Daha şimdiden dijital yuan ile 4 milyon tane işlem yapıldığını belirten Yi Yang sürecin başarılı şekilde devam ettiğini belirtti.

Çin Merkez Bankası Başkanı Ditijal Yuan Çalışmalarını Anlattı

Çin Merkez Bankası ülkenin yeni kripto parası olan dijital yuanın kullanılırlığını ölçmek için birden fazla çalışma yürütüyor. Ülkenin 4 farklı şehrinde 50 bin kişiye dijital yuan dağıtılması ya da benzin istasyonlarında dijital yuan ile ödeme alınması gibi uygulamalar başlatıldı. Dijital yuan kullanımını ölçmek için yapılan bu çalışmaların son derece başarılı gittiği açıklandı. Yi Yang katıldığı etkinlikte dijital yuan ile ilgili yapılan çalışmalarda 4 milyon adet işlem yapıldığını ve bu miktarın kullanım hacminin 2 milyar yuana denk geldiğinin belirtti.

Fintech Sektörünün Avantajları Da Konuşuldu

Çin Merkez Bankası Başkanı Yi Yang katıldığı Fintech Haftası’nda ülkenin dijital parasının yanı sıra fintech teknolojisi hakkında da yorumlarda bulundu. Fintech teknolojisinin avantajlarını anlatan Yi Yang kullanım yoğunluğunun da fazla olduğunu belirtti.

Çin Merkez Başkanı fintech şirketlerinin diğer ticari bankalara kıyasla birçok avantaj sahibi olduğunu açıkladı. Fintech şirketlerinin müşteri kitlesi açısından ve risk yönetimi konularında vatandaşlara daha fazla avantaj sağladığı konuşuldu. Yi Yang fintech şirketlerinin sağladığı mikro kredi ve mobil üzerinden ödeme yapma seçeneklerinin önemini de vurguladı. Bu teknolojilerin yeni dönemin ihtiyaçlarını daha iyi karşıladığını belirten Çin Merkez Bankası Başkanı, yeni teknolojiler sayesinde kırsal kesimlerde de ödemelerin kolaylaştığını açıkladı.

Koronavirüs Süreci Ödeme Alışkanlıklarını Değiştirdi

Merkez bankası başkanı fintech şirketlerinin uyguladığı yeni ödeme teknolojilerinin Koronavirüs döneminden de kaynaklı olarak yoğun ilgi gördüğünü belirtti. Salgı sürecinde vatandaşların temassız ödeme yöntemlerini tercih ettiğini belirten Yi Yang değişen ödeme alışkanlıklarına değindi.

Fintech şirketlerinde kullanılan yeni teknolojilerin diğer ticari bankalar tarafından da analiz edildiğini belirten Yang, yeni dönem ödeme alışkanlıklarının değişmeye devam edeceğini ve ülkenin dijital para kullanımının başarılı şekilde ilerlemesinde bu alışkanlıkların da etkisi olduğunu açıkladı.

Yorum Yap