1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. Çin Devlet Başkanı Xi Jingping’den Önemli Dijital Para Açıklaması

Çin Devlet Başkanı Xi Jingping’den Önemli Dijital Para Açıklaması

Çin Devlet Başkanı Xi Jingping, son dakika olarak yaptığı kamuoyu açıklamasında, dijital dönüşüm çağına ayak uydurma vurgusu yaptı. Çin’in menfaatleri için bu sürecin oldukça hızlandırılması gerektiğine dikkat çeken Başkan’ın açıklamasında üzerinde durduğu noktalar arasında Çin’in kripto para projesi olarak gösterilen dijital yuan da vardı.

featured

Çin Devlet Başkanı Xi Jingping’in dün öğleden sonra yapmış olduğu konuşmada, Çin’in gelecek dönemdeki planlarına değindi. Çin hükümetinin gelecek planlarında hangi çalışmalara ağırlık vereceğine dair açıklamalarda bulunan Başkan Xi Jingping, konuşması sırasında özellikle dijital dönüşüm kavramına sık sık atıfta bulundu.

Çin tarafından yapılan dijital dönüşüm çalışmalarının hızlandırılması gerektiğini açıkça belirten Başkan, kullandığı kesin ifadelerle dikkat çekti. FRXResearch tarafından aktarılan bilgilere göre, Çin Devlet Başkanı Xi Jingping konuşmasında pek çok farklı dijital teknolojiye değindi. Yerel kaynaklarda yer alan bilgiler de Başkanın dijital dönüşüm konusunda hızlanılması gerektiği gösterdi.

Dijital Gelişim ve Güncellemeler Hızlandırılmalı

Dün öğleden sonraki konuşmasında kamuoyu karşısına geçen Çin Devlet Başkanı Xi Jingping, konuşmasında birçok farklı dijital teknolojiye değindi. Dijital dönüşüm ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Başkan Xi Jingping şu ifadeleri kullandı: “Dijital ekonomiyi, dijital toplumlaşmayı, devlet ve endüstri boyutundaki dijital gelişimi ve güncellemeleri hızlandırmalı, uluslararası dijital para ve dijital vergi çalışmalarında yer almalı, rakiplerimizin önüne geçmeliyiz.”

Açıklama Sırasında Bitcoin Fiyatı 14 Bin Dolara Dayandı

Blocksteam yöneticisi Samson Mow, kişisel Twitter hesabından, Çin Devlet Başkanı Xi Jingping’in yapmış olduğu bu açıklamalarla ilgili dikkat çekici yorumlarda bulundu. Çin’in kripto para konusunda diğer ülkelerle birlikte ortak bir standart oluşturmaya çalıştığı kaydeden Samson Mow, bununla birlikte Bitcoin fiyatının tam da Jingping’in bu açıklamayı yaparken 14 bin dolara çıkmış olmasına dikkat çekti.

Geride bıraktığımız gün büyük ölçüde 13 bin 300 dolar bandında seyrine devam eden BTC/USD paritesi, dün öğleden sonra 14 bin dolar seviyesine kadar dayandı. Kripto para piyasalarını yakından takip eden uzman analistler, bu durumun Çin Devlet Başkanı Xi Ji’gping’in yapmış olduğu açıklamalar ile doğrudan bağlantılı olduğu görüşünde fikir birliğine vardılar.

Çin’in Kripto Parası Dijital Yuan Yolda

Çin Devlet Başkanı Xi Jingping tarafından yapılan bu açıklamaların ardından, ülkenin dijital politikası açısından büyük bir dönüm noktasına gelindiği konuşuluyor. Başkan Jingping, dünkü konuşmasından neredeyse tam bir yıl önce, blockchain teknolojisi hakkında konuşup, kamuoyuna ve ilgili kurumlara aynı mesajı vermiş, devlet yetkilerini dijital dönüşüm konusunda hızlanmaya davet etmişti.

Jingping’in ülke genelini kapsayan söz konusu hızlanma çağrısı, çok kısa süre içinde Bitcoin piyasalarında yanıt buldu. Ülkedeki devlet kurumları bir araya gelerek ortak bir blockchain tabanlı uygulama geliştirdi. Çin’in dijital yuan konusunda ivmelenmesine dair öneli bilgiler paylaşan Dovey Wan, resmi twitter hesabından son gelişmeleri “Çin, bu ne hız?” yorumuyla paylaştı.

Yorum Yap