1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. Çin Merkez Bankası’nın Eski Başkanı: Dijital Yuan, Dolarla Mücadele Edecek

Çin Merkez Bankası’nın Eski Başkanı: Dijital Yuan, Dolarla Mücadele Edecek

Çin Finans Derneği ve Çin Halk Bankası (PBOC) eski başkanı Zhou Xiaochuan, ülkesinin dijital para birimi dijital yuan hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

featured

Çin Finans Derneği ve Çin Halk Bankası (PBOC) eski başkanı Zhou Xiaochuan, ülkesinin bir süredir üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü dijital yuan projesinin dolarizasyon ile mücadele edeceğini ve Çin yönetiminin bu projeye ilgi göstermesinin hoş karşılanacak bir adım olduğunu ifade etti.

Özellikle Pekin yönetimi tarafından bir süredir üzerinde çalışmalar devam eden dijital yuan projesinin henüz sonuç alınan bir proje olmamasına rağmen ülke içerisinde binlerce farklı işlemde kullanıldığı bilinmekte.

Zhou Xiaochuan Önemli Gördüğünü Açıkladı

Çin Finans Derneği ve Çin Halk Bankası (PBOC) eski başkanı Zhou Xiaochuan, konu hakkında yaptığı açıklamada dijital yuan projesini önemli gördüğünü, “dijital yuan ile büyük başarı elde edilebilir. Dolarizasyonu engellemeye büyük oranda ihtiyacımız var ve CBDC bunu başarmada bizim ülkemize yardımcı olabilir” dedi.

Doların Gücünü Kırabileceği Beklenmiyor

Doların dünyadaki gücünün dijital yuan ile kırılması beklenmiyor. Ancak dijital yuan projesinin dolar üzerinde bir tehlike yaratması durumunda ABD yönetiminin Çin’in dijital para birimine karşı yaptırımlar uygulayabileceği, özellikle de İran’a uygulanan yaptırımların bir benzerinin Çin yönetimi için uygulanabileceği tahmin edilmekte.

Bu konuda dolarizasyonu engellemenin mümkün olmayacağını düşünen ekonomistler, özellikle Çin’in gerek para birimi, gerek yönetim açısından ABD kadar güven verici seviyeye gelmediği sürece dolarizasyon ile mücadelesinin başarılı olamayacağını düşündüklerinden söz etmekteler.

ABD Yönetimi Hızlı Hareket Etmiyor

Çin’in dijital yuan projesine karşı ABD yönetimi hızlı hareket etmiyor. FED Başkanı Powell, konu hakkında en hızlı hareket etmeye ABD’nin ihtiyacı olmadığını ancak her an CBDC çıkarmaya hazır olmalarının büyük önem taşıdığını açıklamıştı. Dijital olarak kullanıma sunulması beklenen yuan ve dijital doların gelecekte karşı karşıya nasıl rekabet oluşturulacak olduğu büyük merak konuları arasında ve şimdiden tartışmalara yol açıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap