1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

Çin’den BTC ve Kripto Para Yasakları Geldi!

Reuters’ın haberine göre Çin, finansal kurumların ve ödeme şirketlerinin Bitcoin ve diğer kripto paralar ile hızlı işlem yapmasını yasakladı. Yatırımcıları ise spekülatif kripto para hareketlerine karşı uyardı.

Çin’den BTC ve Kripto Para Yasakları Geldi!

Çin kripto paralara mesafeli yaklaşımını sürdürüyor. Reuters tarafından yapılan habere göre, Çin finansal kurumların BTC ile hızlı transferleri ve işlemleri yapmasını yasakladı. Aynı zamanda diğer kripto para birimleri içinde aynı kısıtlamayı getirdi. Üç farklı endüstri kuruşlunun yaptığı açıklamaya göre, bankalar ve çevrimiçi ödeme kanalları da dahil olmak üzere tüm kurumlar kayıt, takas ve ticaret alanında kripto paraları içeren işlemleri sunamayacaklar.

Yasak Hakkında Açıklama

Yapılan açıklamalarda,“Son zamanlarda, kripto para fiyatları hızla yükseldi ve ardından düştü. Kripto para birimleri spekülatif bir ticareti yaratıyor. Mülk güvenliğini tehdit ederek, normal ekonomik ve finansal düzeni bozuyorlar.“ dendi. Açıklamalar ardından gündeme, Çin’de kurumların para birimi tasarrufu, güven ve rehin hizmetleri alanında kripto para ile işlemlere izin vermemeleri gerektiği damga vurdu.

Çin Çifte Standart mı Yapıyor?

Kripto para birimlerinin gerçek değerler tarafından desteklenemediğini düşünen Çin, fiyatların ise rahatlıkla manipüle edilebildiğini belirtiyor. Çin yasalarına göre, korunaklı bir alanda bulunmayan kripto para birimi ticaretleri, yasak ile karşılaşıyor. Çin’in bu yasağının ise şaşılacak bir durum olmadığı analistlerce belirtildi. Çünkü Çin, kripto para birimlerinin çıkışından bu yana mesafesini sürdürüyor. Bu durumu aslında Çin’in çifte standartının bir yansıması olarak gördüler.

Bir taraftan BTC yasağı getiren diğer taraftan ise madencilik çiftlikleri kurarak BTC üreten Çin, analistlerin tepkisini aldı. Bu yasaklar bir çifte standart olarak değerlendirildi. Diğer yandan ünlü ekonomistler ise kripto paraların göz ardı edilemeyecek kadar güçlü olduklarını belirttiler. Analistler Çin’in BTC üretiminden vazgeçmediğini ancak şirketler için BTC kulanımını kısıtladığını açıklıyorlar.

Analistler: Kripto Paraları Takibe Önem Verin!

Kripto para piyasasında 19 Mayıs’ta karamsar bir hava hakim oldu. Altcoinlerde ve BTC’de sert fiyat düşüşleri gündeme geldi. %10 üstü değer kayıpları farklı kripto para birimlerinin adları ile anıldı.

Piyasa bu durumdayken, Çin’de yaşanan bu gelişmenin olumsuz haber niteliği ile düşüş trendini destekleyebileceği analistlerce açıklandı. Analistler bu hafta yatırımcıları kripto para fiyatlarını yakından takip etmeden yatırım pozisyonu almamaya davet ediyorlar. Çünkü hem kripto paraya yönelik kısıtlayıcı atılımlar hem de Elon Musk ve Butterin cephesinden gelen açıklamalar piyasayı oldukça değişken bir hale sokuyor.

Yorum Yap