1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. CipherTrace Açıkladı: DeFi Tüm Yıl Hacker Saldırılarının Hedefindeydi!

CipherTrace Açıkladı: DeFi Tüm Yıl Hacker Saldırılarının Hedefindeydi!

Merkezi Olmayan Finans (DeFi) hackerların saldırısı altında! Blockchain araştırma firması CipherTrace tarafından hazırlanan raporun ortaya koyduğuna göre DeFi protokollerine yapılan saldırılar 2020 yılının sadece ilk yarısında tüm borsalara yapılan saldırıların yüzde 40’ını oluşturdu. Saldırılar sonrası ise önemli bir soru yeniden tartışmaya açıldı. DeFi protokolleri kara para aklama konusunda savunmasız mı?

CipherTrace Açıkladı: DeFi Tüm Yıl Hacker Saldırılarının Hedefindeydi!

Blockchain araştırma firması CipherTrace 10 Kasım tarihli yayımladığı rapor ile merkezi olmayan finans (DeFi) protokolleri ile ilgili önemli veriler paylaştı! CipherTrace raporuna göre 2020 yılının ilk yarısında DeFi protokollerine yapılan saldırılar, tüm borsaların yüzde 40’ını oluşturdu!

DeFi’de 6 Ayda Hırsızlık 51.5 Milyon Doları Buldu!

Raporda şirket, DeFi protokollerine yapılan hacker saldırıları sonucu 6 aylık kaybın boyutunu açıkladı. Ocak – Haziran döneminde DeFi ile ilgili kripto para hırsızlığı rapora göre 51,5 milyon doları buldu! Çarpıcı bir rakam ise Temmuz ayından bu zaman paylaşıldı. CipherTrace raporuna göre sadece Temmuz tarihinden 10 Kasım’a kadar DeFi protokollerinde kripto para hırsızlığı tutarı 47,7 milyon dolar olarak gerçekleşti.

DeFi Protokollerini Popüler Yapan Sebep ile Zayıf Nokta Aynı

Merkezi olmayan finans (DeFi) protokolleri kripto para piyasasında iyi bir karşılık buldu. Borç verme ve gözetim dışı finansal ürünleri ifade eden protokoller kısa sürede popülerleşerek 14 milyar dolar tutarında yatırım aldılar. Raporun da ortaya koyduğu gerçeğe göre ise protokollerin zayıf tarafı, tam olarak popüler olma sebebine dayanıyor! CipherTrace raporunda, “DeFi protokolleri tasarım gereği izinsizdir. Bu da genellikle herhangi bir açık düzenleyici uyumluluğa sahip olmadıkları ve herhangi bir ülkedeki birinin KYC bilgilerinin çok azı toplanarak veya hiç toplanmadan bunlara erişebileceği anlamına gelir.” ifadeleri ile protokollerin zayıf yanına işaret etti.

DeFi Kara Para Aklamaya Karşı Savunmasız Mı?

Tasarım gereği korsan saldırılara açık olan DeFi protokolleri, kripto para sektörünün en çok eleştiri alan konusundaki zayıflığı ile ön plana çıkıyor. Tek başlarına tüm saldırılan yüzde 40’ını ilk 6 ayda yaşayan protokoller, kara para aklama konusunda savunmasız olmaları sebebi ile eleştiriliyor. Blockchain araştırma firması CipherTrace raporunda ortaya konduğu gibi DeFi endüstrisi akıllı sözleşmelerin değişmez bir şekilde tutulacağı bir yolu bulmalı. Güvenli bir yol bulunamaması halinde kara para aklamadan kaynaklanan sonuçlardan zarar görmeye devam ederek güvenilirliğini yitirecek!

2020 Yılında DeFi Saldırıları Hangi Dönemlerde Gerçekleşti?

DeFi protokolleri için 2020 yılı kötü geçiyor. Merkezi olmayan ödünç verme protokolü bZx sadece bu yıl 3 kez saldırıya uğradı. İki bilgisayar korsanı Şubat 2020 döneminden 1 milyon dolar çaldığı borsadan, Eylül ayında 8,1 milyon daha çalmayı başardı. Hackerler bu kez dForce protokolünü Nisan ayında hedef aldı ve tam 25 milyon dolar çaldı. Geçtiğimiz ay saldırıların sonuncusu Harvest Finance’da gerçekleşti ve çalınan tutar 34 milyon dolar olarak açıklandı.

Yorum Yap

Yorum Yap