1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Citi Analistleri Açıkladı: “Bitcoin Kırılma Noktasında”

Kripto para piyasalarında geçtiğimiz hafta, büyük bir boğa – ayı mücadelesi yaşandı. Boğaların büyük mücadelesine rağmen Bitcoin (BTC) haftalık bazda yaklaşık %23 oranında değer kaybetti ve beraberinde piyasalarda da çakılmalar yaşandı. Tekrar toparlanma evresine giren Bitcoin için Mart ayının nasıl geçeceği merak edilirken, Citi analistlerinden Bitcoin için hazırlanmış olan çarpıcı ve kritik bir rapor geldi.

Citi Analistleri Açıkladı: “Bitcoin Kırılma Noktasında”

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2017 yılında sadece bireysel yatırımcıların desteği ile birlikte, 20 bin dolar seviyesinde tüm zamanların rekorunu görmüştü ve aradan geçen 3 yılda Bitcoin, bir daha ne öyle bir ilgi gördü ne de tekrar o fiyat seviyelerine çıkabildi. Ancak 2020 yılında Bitcoin ve kripto para piyasaları adına, yatırımcı profilinde büyük değişimler yaşandı ve bununla birlikte piyasalara Bitcoin yatırımları ile kurumsal şirketler adım atmaya başladı. MicroStrategy şirketinin başlattığı kurumsal yatırım zincirine, daha sonra birçok kurumsal şirket daha dahil oldu. Bununla birlikte 2021 yılının Şubat sonlarına doğru 58 bin doların üzerini görerek rekorunu tazeleyen Bitcoin, Mart ayına doğru girilirken büyük bir geri çekilme yaşadı ve geçtiğimiz hafta piyasalarda sert düşüşler gözlemlendi. Haftalık bazda yaklaşık %23 oranında değer kaybeden Bitcoin için, Citi analistlerinden çarpıcı ve kritik bir rapor geldi. Citi analistleri, Bitcoin’in “kırılmaz noktasına” geldiğini açıkladı.

Citi Analistlerine Göre Bitcoin “Kırılma Noktasına” Geldi

2009 yılında ortaya çıkan Bitcoin, 2020 yılına kadar sadece bireysel yatırımcıların yatırımları ve ilgisiyle karşılaşmıştı. Kripto para piyasaları da böylece, yıllar boyunca bireyseller ile şekillenmiş oldu ancak bu durum MicroStrategy, Tesla ve Mastercard gibi dev kurumsalların piyasaya girmesiyle birlikte büyük ölçüde değişmeye başladı. Citi analistlerinden Richard Webley ve Sandy Kaul da bu durumu göz önünde bulundurarak bir Bitcoin raporu hazırladı. Analistler, raporda Bitcoin’in bir “kırılma noktasına” geldiğini açıkladı ve sürecin devamındaki Bitcoin’in ya patlayacağını ya da hızla büyüyeceğini ifade etti.

Bitcoin Uluslararası Ticaretlerde Standart Para Birimi Olabilir Mi?

Webley ve Kaul tarafından hazırlanan kapsamlı raporda, Bitcoin’in yıllar boyunca izlediği hareketliliklerin değerlendirildiği belirtildi. Reuters haberine göre, analistler artık kırılma noktasına gelen Bitcoin’in bu aşamadan sonra ya uluslararası ticaret işlemlerinde standart para haline gelecek ya da kripto para piyasalarındaki spekülasyonların artması ile birlikte bir patlama yaşayacak. Analistler söz konusu raporda “Bitcoin uluslararası ticarette tercih edilen standart para birimi olabilir. Çünkü o değişen para politikalarına karşı dayanıklı ve döviz işlemleri gerektirmiyor.” ifadelerine yer verdi.

Analistlere Göre Bitcoin’in Ticari Amaçlı Kullanımı Yaygınlaşacak

Citi analistleri, yayınladıkları Bitcoin raporunda; Bitcoin’in ticari amaçlı kullanımının yaygınlaşabileceğini düşündüklerini belirtti. İşletmelerin, kurumsalların dijital cüzdanlar kullanmaya başlaması halinde, takip etmesi kolay olan Bitcoin’in pratik bir araç olacağını düşünen analistler, Bitcoin’in önünde engeller olduğunu ancak diğer yandan bir de Bitcoin’in önünde fırsatlar olduğunu ifade etti. Analistlere göre Bitcoin’in fırsatları ve engelleri kıyaslandığında, Bitcoin şu an bir kırılma noktasında bulunuyor.

Yorum Yap