1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

CME Group ETH Vadeli İşlemlerine İlk Bakış

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında lider altcoin Ethereum (ETH) için belirlenen kritik tarih, bugün geldi. 8 Şubat tarihi itibariyle CME Group yatırımcıları artık vadeli ETH işlemi yapabilecek. Sözleşmenin faaliyete geçmesi ile birlikte, ETH fiyatının ve CME Group ETH vadeli sözleşmelerinin nasıl bir yön izleyeceği merak konusu. Açılış yapıldı, ilk birkaç saatte 80’den fazla sözleşme uygulamaya konuldu.

CME Group ETH Vadeli İşlemlerine İlk Bakış

Şubat ayında gösterdiği yukarı yönlü fiyat hareketlilikleri ile tüm dikkatleri üstüne çekmeyi başaran lider altcoin Ethereum (ETH) için, geçtiğimiz yılın Aralık ayında alınan CME Group vadeli işlemler sözleşmesi bugün itibariyle uygulamaya konuldu. Ethereum sözleşme faaliyete geçene kadar Şubat ayı içerisinde yukarı yönlü bir performans göstermişti ve 25 Ocak tarihinden sonra, sadece Şubat ayının ilk haftasında 2 kez tüm zamanların en yüksek seviyesini güncellemişti. Son rekor hareketi ile birlikte Ethereum tüm zamanların en yüksek seviyesini 1.762 dolar seviyesine kadar çıkarmayı başardı. Bu sözleşmenin, Ethereum fiyatları üzerinde nasıl bir etki bırakacağı merak ediliyor ve kripto para piyasalarında kullanıcılar bu konuda ikiye ayrılmış gibi görünüyor. Fakat her iki kısım da ilk aşamada Ethereum’dan bu sözleşme sonrası fiyat artışı bekliyor. Ancak bu aşamadan sonra, kullanıcıların bir kısmı Ethereum’un geri düşeceğini öngörürken, diğer kısmı Ethereum’un yükselişini koruyacağını öngörüyor. CME Group ETH vadeli işlem sözleşmeleri faaliyet göstermeye başladı, ilerleyiş nasıl devam edecek?

İlk Aşamada 86 Sözleşme Yapıldı

CME Group ETH vadeli işlemlerini başlattı ve ilk birkaç saat içinde 80’den fazla sözleşme faaliyete geçti. CME Group, benzer şekilde 2017 yılında BTC vadeli işlemlerini listelemeye başlamıştı. Aradan geçen yaklaşık üç yılın ardından, 8 Şubat 2021 tarihinde Ethereum vadeli işlemleri de başladı ve Şubat ayı için kontratın açılış fiyatı alım – satımlarda 1.669 dolar olarak belirlendi. Söz konusu vadeli işlem sözleşmesinde, her sözleşmenin tanesi 50 Ethereum’a tekabül ediyor. Öğlen saatleri itibariyle 86 sözleşme yapıldı ve tanesi 82 bin 500 dolara denk geldi. Bununla birlikte şimdilik sözleşme hacmi de 7 milyon dolara ulaştı.

Sözleşmelerde Ethereum Fiyatı Nasıl Belirlenecek?

CME Group ETH vadeli işlemleri için, Ethereum’a fiyat belirlemek adına bazı önde gelen kripto para borsalarından alınan ETH fiyatları geçerli olacak. CME Group bu işlemler için;

  • Coinbase
  • Bitstamp
  • Gemini
  • Kraken
  • itBit

Borsalarındaki Ethereum fiyatlarının ortalamasını alacak ve böylece sözleşmelerde geçerli olacak olan Ethereum fiyatı belirlenmiş olacak. Ayrıca bu sözleşmelere CoinShares, Genesis, BlockFi, Galaxy ve NYDIG likidite sağlayacak.

Ethereum Fiyatı Nasıl Etkilenecek?

Kripto para piyasalarında Alex Krüger ve Qiao Wang gibi isimler, CME Group ETH vadeli işlem sözleşmeleri ile birlikte, Ethereum’un 2017 yılındaki Bitcoin gibi önce yükselişe geçip sonra düşmeyeceğini düşünüyor. Uzman isimlere göre piyasa şartları değişti ve bu sebeple Ethereum’un Bitcoin’e benzer hareketler göstermesi söz konusu değil. Ayrıca ETH vadeli işlemlerin başlamasıyla birlikte, lider Bitcoin de düşüşe geçti.

Yorum Yap