1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Coinbase Borsasından Çıkan BTC’ler Nerede?

Dev yatırım şirketleri, Bitcoin (BTC) henüz 24 bin dolar seviyesini aşmamışken, haftalar öncesinden devasa boyutlardaki Bitcoin yatırımlarını peş peşe açıklamıştı. Bu yatırımlar, Bitcoin’in yeni rekoruna yürümesinde, kesinlikle etkili oldu. Dev şirketler arasında yaptığı yatırımlarla en çok dikkati çeken şirket ise MicroStrategy oldu. Şirket bu yatırımları ise Coinbase borsası üzerinden yaptığını açıklamıştı. Bunun üstüne yeniden Coinbase üzerinden on binlerce Bitcoin transferi yapıldığı ortaya çıktı. Bu Bitcoin’ler nereye gidiyor?

Coinbase Borsasından Çıkan BTC’ler Nerede?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 16 Aralık tarihinde başladığı yeni rekor sıçrayışını 17 Aralık tarihinde 24 bin 642 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarmayı başardı. Bitcoin henüz bu rekoru kırmadan çok öncesinde de MicroStrategy önderliğinde, dev yatırım şirketlerinin odağı haline gelmişti. Grayscale, Square gibi birçok dev yatırım şirketi, peş peşe devasa boyutlardaki Bitcoin yatırımlarını açıklamış ve bu yatırımlardan sonra hem Bitcoin hem de genel olarak kripto para piyasaları büyük bir popülariteye kavuşmuştu. Bu yatırımların en büyüğünü gerçekleştiren MicroStrategy şirketi ise Bitcoin satın alma işlemlerini Coinbase borsası üzerinden yaptığını açıklamıştı. MicroStrategy’nin bu açıklamasından sonra, Coinbase borsası üzerinden yeniden on binlerce Bitcoin çıktığı görüldü. Peki bunca Bitcoin nereye gidiyor?

Yatırımlara İlişkin Çift Taraflı Açıklama Yapıldı

Dev kurumsal yatırım şirketlerinin, büyük miktarlardaki Bitcoin (BTC) yatırımlarına, yaptığı 650 milyon dolar değerindeki yatırım ile öncülük eden MicroStrategy’nin bu yatırımları herhangi bir borsa şirketini kullanmadan, bazı büyük balinalar ile özel fonlar aracılığında yaptığı iddia edilmişti ancak şirket, bu iddiaların hemen ardından, bu yatırımların Coinbase borsası üzerinden gerçekleştirildiğini duyurmuştu. Çift taraflı yapılan açıklamalarda, Coinbase yetkilisi Brett Tejpaul, bu yatırımlarda OTC sisteminin kullanıldığını ve transferlerin gayet başarılı şekilde gerçekleştirildiğini açıkladı. Açıklamalara göre, bu satın alma işlemlerinde Bitcoin’ler, parçalar halinde transfer edildi ve bu sayede kripto para piyasaları üzerinde olumsuz bir etki bırakılmadı.

Crypto Quant CEO’su Grafik Üzerinde BTC Çıkışlarını Gösterdi

MicroStrategy’nin Bitcoin satın alma işlemlerinin ardından, yeniden Coinbase borsasından on binlerce Bitcoin çıktığı görüldü. Crypto Quant CEO’su Ki Young Ju’nun paylaştığı grafik ile ortaya çıkan verilerde, 23 Aralık tarihinde Coinbase üzerinden 24 bin adet Bitcoin çıktığı tespit edildi. Grafiği ve Coinbase borsasından çıkan 24 bin adet Bitcoin’i değerlendiren Ki Young Ju, büyük yatırım şirketlerinin Bitcoin yatırımı yapmaya devam ettiğini iddia etti. Ki Young Ju’ya göre kurumsal yatırım şirketlerinin, borsa ile OTC (tezgah üstü) anlaşmaları devam ediyor ve bu durum fiyatlara da yansıyacak.

Ki Young Ju, Bitcoin Boğası Olduğunu Söyledi

Ki Young Ju bu Bitcoin transferlerine ilişkin yorumlarını ve grafik bilgilerini 23 Aralık tarihinde paylaştı. Ayrıca Ki Young Ju, bu transferler sonucunda Coinbase borsasından çıkan Bitcoin’lerin, bir tür soğuk cüzdana aktarıldığını ifade etti. Ju konuya ilişkin; “Anlaşılan Coinbase borsası, kurumsallar için OTC anlaşmasından sonra her müşterisine yeni bir soğuk cüzdan yapıyor.” sözlerini dile getirdi. Bu paylaşımlarından birkaç gün öncesinde Ju, BTC Bullish’i (Bitcoin boğası) olduğunu dile getirmiş ve BTC’nin başlattığı boğa koşusunun henüz bitmediğini söylemişti. Geçmişteki bu paylaşımlarına dikkat çeken Ju, söylediklerini yineledi ve tekrar BTC Bullish’i olduğunu söyledi.

Yorum Yap