1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

Coinbase Borsaya Giriş Yapıyor!

Dev kripto para borsası Coinbase için beklenen gün geldi. Teknoloji hisselerinin yoğunlukta olduğu Nasdaq’ta listelenecek olan Coinbase hisseleri için referans değeri belli oldu. Borsanın doğrudan listeleme ile borsaya gireceği haberinin yanı sıra çalışanlarına verdiği hisseler de dikkat çekti.

Coinbase Borsaya Giriş Yapıyor!

Kripto para piyasasının dev borsalarından Coinbase teknoloji şirketlerinin ağırlıkta olduğu Nasdaq’ta listeleniyor. Bir süredir beklenen listeleme bugün gerçekleşecek. Kripto para sektörü için bir ilk olacak bu listeleme ile ilgili Coinbase CEO’sundan açıklama geldi. Dev banka Goldman Sachs da listeleme için referans fiyat açıklamasında bulundu.

Popüler kripto para borsası Coinbase bir süre önce borsaya giriş yapacağını açıklamıştı. 2012 yılında San Francisco’da kurulan Coinbase borsası kripto para sektörünün en köklü şirketleri arasında yer alıyor. Teknoloji şirketlerinin yoğunlukta olduğu Nasdaq’ta bugün listelenecek olan Coinbase borsası hisseleri ile ilgili açıklama yapan CEO Brian Armstrong, bu girişimin kripto para piyasası için kilometre taşı olduğunu belirtti.

Kripto para sektörünün devleri arasında yer alan Coinbase borsasının geçen haftalarda ilk çeyrek raporu yayınlandı. Borsanın birinci çeyrek raporunda şirketin 1.8 milyar dolar gelir elde etmeyi beklediği açıklandı. Net gelir miktarının ise 730 milyon ve 800 milyon dolar arasında olması bekleniyor.

Coinbase Halka Arz Yoluyla Değil, Doğrudan Listeleme İle Borsaya Girecek

Coinbase borsası Nasdaq’ta COİN kodu ile listelenecek. Borsanın listelenme biçimi ise çoğunlukla gerçekleştiği gibi halka arz şeklinde değil doğrudan listeleme olarak yapılacak. Bugün yapılacağı netleşen listeleme sonrasında işlemlerin saat kaçta başlayacağı ise henüz açıklanmadı. Bununla beraber Coinbase hisselerinin listelenmesinin ardından hisselerin tokenize edilerek Binance borsasında da işleme açılacağı açıklandı. Bu hizmet Türkiye ve Çin gibi bazı ülkelerde ise geçerli olmayacak.

Coinbase Borsası Listeleme İçin Çalışanlarını Ödüllendirdi

Dev borsa listeleme ile beraber çalışanlarına da sürpriz bir ödül verdi. Şirket bu gelişmeyi kutlamak için bünyesindeki 1700 çalışanına 100’er birimlik hisse vereceğini açıkladı. Bu hediye ile çalışanların her biri 25 bin dolar kazanmış olacak. Coinbase borsası çalışanları hediye olarak aldıkları 100’er birimlik hisse ile borsada kalabilecek ya da söz konusu hisseleri fiat paraya dönüştürebilecek.

Goldman Sacsh Borsanın Hisse Değeri İle İlgili Açıklama Yaptı

Coinbase borsasının halka arz şeklinde değil de doğrudan listeleme ile borsaya giriş yapacağını açıklamasının ardından dev banka Goldman Sachs borsanın hisse değeri ile ilgili açıklama yaptı.. Goldman Sachs ve Nasdaq borsanın referans fiyatını 250 dolar olarak açıkladı.

Halka arz listelemelerinde borsaya giriş yapacak şirket için fiyat önceden belirlenebilir ancak doğrudan listelemede borsa hisselerinin değeri borsanın mevcut durumuna göre belli oluyor. Önceden fiyat belirlenmesi mümkün olmuyor. Piyasanın güncel durumuna göre belirlenen referans fiyat Coinbase borsası için 250 dolar olarak netleşti.

Yorum Yap