1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

Coinbase Cardano’yu (ADA) Listeledi!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 61 bin 800 dolar seviyesinde rekor kırdıktan sonra önce sert düşüşler yaşadı, ardından konsolidasyon sürecine girdi. Daha önce de yaşanan bir fiyat grafiğinin tekrarı olan bu hareketlilikte, önde gelen altcoinlerden Cardano (ADA) ciddi ölçüde yükselişe geçerek dikkat çekmeyi başardı. Coinbase Pro haberi ile yükselişe geçen Cardano’yu, şimdi de Coinbase borsası listeleyeceğini açıkladı.

Coinbase Cardano’yu (ADA) Listeledi!

Kripto para piyasalarında Mart ayında başlayan yukarı yönlü hareketlilik, hızını kesmiş olsa da devam ediyor gibi görünüyor. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 13 Mart tarihinde 61 bin 800 dolar ile tüm zamanların rekorunu kırdıktan sonra iki gün boyunca sert fiyat düzeltmeleri yaşadı ve ardından konsolidasyon sürecine girdi. Bitcoin’in yükseliş eğiliminde konsolidasyon sürecine girmesi, piyasalarda diğer altcoinlerin önünü açtı ve birçok altcoin bu süreçte fiyatını yükseltmeyi başardı. Bu hareketliliklerde en çok dikkat çeken altcoinlerden biri de Cardano (ADA) oldu. Zira Coinbase Pro’nun listeleme haberi ile fiyatı adeta uçuşa geçen Cardano, bu haber sayesinde 2021 yılı başından bu yana elde ettiği yükselişlerde değerini %500 oranında artırmayı başardı. Bu yükselişin büyük bir kısmını Coinbase Pro’ya borçlu olan Cardano için bir iyi haber daha geldi. Son günlerin, önde gelen kripto para birimlerinden Cardano’nun, Coinbase tarafından listeleneceği açıklandı.

Coinbase’in ADA Açıklaması

Dünyanın en büyük 2 kripto para borsası arasında gösterilen Coinbase kanadından Cardano adına olumlu kararlar peş peşe geliyor. Dünyanın en çok kullanıcı sayısına sahip olan kripto para borsası Coinbase’in, kurumsal yatırımcılara hizmet veren kolu olan Coinbase Pro tarafından Cardano’nun listelenmesi ile ADA fiyatı adeta uçuşa geçmişti. Devam eden yükseliş hareketliliğinde, bu kez Coinbase borsası Twitter üzerinden bir açıklama yaparak ADA’yı listelediğini duyurdu. Açıklamada, Cardano’nun web sitesi ve Android ile iOS uygulamaları üzerinden alınabileceği duyuruldu. Hali hazırda yükselişte olan ADA fiyatında bu haber sonrası %4,5 oranında artış yaşandı.

ADA Fiyatı Neden Tam Olarak Patlamadı?

Normal şartlarda, dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Coinbase, bir altcoini listelediğini açıkladığında o altcoin fiyatında kısa süre içinde yaklaşık %30 oranında artış yaşanır. Ancak ADA fiyatının listeleme açıklaması sonrasında değer artışında %4,5 seviyesinde kalmasının en büyük sebebi, önceki süreçte Coinbase Pro haberi ile zaten yükselişe geçmiş olmasıydı. Öte yandan son haftalarda ADA’nın rekor bir yükseliş yakalamış olması, limitlerin de denendiğini gösteriyor olabilir.

ADA Fiyatında Bitcoin Etkisi ve Kritik Bölgeler

ADA fiyatının, Coinbase haberi ile patlama yaşamamasının bir başka sebebi de lider kripto para birimi Bitcoin olabilir. Bitcoin’in daha önceki konsolidasyon süreçlerinden farklı olarak bu süreci yükseliş eğiliminde geçiriyor olması da ADA fiyatını baskılıyor olabilir. ADA fiyatı için analistler 1,10 dolar seviyesini kritik destek ve 1,50 dolar seviyesini de kritik direnç olarak işaret ediyor.