1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Coinbase Halka Açıldı, İlk Gün Nasıldı?

Dünyanın en büyük kripto para borsaları arasında gösterilen, ABD merkezli borsa Coinbase piyasalar adına dün bir ilke imza attı. Coinbase borsası “COIN” adı ile Nasdaq’ta halka arz oldu. Nasdaq üzerinde Coinbase borsasının listelenmesi bir ilk olarak ele alınırken, böylece kripto para birimleri için de çok önemli bir adım atılmış oldu. Coinbase’in listelenmesi ilk gün için inişli çıkışlı grafikler ile gerçekleşti ancak birçok kişi, ilk gün için ilk kez atılan bir adım adına sonuçların olumlu sayılabileceğini ifade ediyor.

Coinbase Halka Açıldı, İlk Gün Nasıldı?

Kripto para piyasalarına dolaylı olarak yön veren, dünyanın en büyük kripto para borsaları arasında yer alan Coinbase borsası bir kez daha ilke imza attı. Borsa, kripto para piyasasına, aslında daha önce kurumsallara özel hizmet vermeye başlayarak yön vermeye başlamıştı. Zira kurumsal şirketlerin kripto para yatırımı yapmaya başlaması sonrasında Coinbase borsasının Coinbase Pro aracılığı ile sadece kurumsal şirketlere hizmet vermesi, borsanın piyasalara dolaylı olarak yön vermesini sağladı. Ancak Coinbase borsasının kripto para piyasaları adına attığı önemli adım bununla sınırlı kalmadı.

Coinbase borsası, daha önceden de duyurusu yapıldığı gibi 14 Nisan tarihinde Nasdaq üzerinde listelendi. Teknoloji odaklı şirketlerin halka arz edildiği Nasdaq’ta, böylece ilk kez bir kripto para borsası listelenmiş oldu. Coinbase hisseleri “COIN” adıyla halka arz edildi ve ilk günde COIN hissesi, açılışı 250 dolar ile yaptı. İnişli çıkışlı geçen ilk günün, gün sonunda olumlu olduğu düşünülüyor.

COIN Hisseleri İlk Günde Nasıl Fiyatlandı?

Kripto para piyasaları adına çok önemli olan bu adımda, COIN hisselerinin referans fiyatı 250 dolar olarak belirlendi. ABD merkezli bankacılık devi Goldman Sachs’ın belirlediği referans fiyatının ardından COIN hisseleri borsa açılışını 381 dolar ile gerçekleştirdi. Açılıştan kısa bir süre sonra COIN, 424 dolar seviyesine kadar yükseldi. Gün içinde dalgalı seyreden COIN hisse fiyatı daha sonra günü 328 dolar seviyesinde kapattı. Yazım sırasında COIN için 338 dolarlık fiyat gösteriliyor.

Piyasa Değeri Beklenenin Üzerinde Gerçekleşti

Coinbase şirketinin değeri seans saatlerinde 100 milyar dolarlık piyasa değerini gördükten sonra günü 86 milyar dolar ile kapattı. Aslında bu, öngörülen piyasa değerlemesinden daha iyi bir noktayı işaret ediyor. Zira Goldman Sachs’ın belirlediği 250 dolarlık referans fiyatı baz alındığından, ilk gün için 65 milyar dolarlık bir değerlenme bekleniyordu. Bu de beklenen değerin üzerinde bir değerlenmenin gerçekleştiğini gösteriyor.

Hisse Değerleri Nasıl Hareket Edecek?

Aslında şirketin sadece ilk günde elde ettiği piyasa değerine baktığımızda bile, ilk günün iyi geçtiğini söylemek mümkün. Buna paralel olarak National Securities Baş Piyasa Stratejisti Art Hogan da COIN listelemesinin başarılı şekilde gerçekleştiğini dile getirdi. Hogan, hisse fiyatlanmasının kripto para birimleri kadar volatil yapıda olup olmayacağının görülmesi gerektiğini ifade etti.