1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Coinbase XRP İçin Beklenen Kötü Haberi Duyurdu

SEC – Ripple davası ile ilgili gelişmeler durulmuyor. Dava sonrasında yaşanan gelişmeler ile birlikte XRP fiyatında çöküşler başlamıştı ve bu çöküşlere hız kazandıracak yeni gelişmeler yaşandı. XRP davanın başladığı günden bu yana %50’nin üzerinde değer kaybetmişti ve kripto para borsaları XRP’yi listelemeyi durdurduğunu peş peşe açıklamıştı. En çok merak edilen iki kripto para borsasından biri bugün XRP için kötü haberi verdi.

Coinbase XRP İçin Beklenen Kötü Haberi Duyurdu

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) geçtiğimiz hafta içinde Ripple yöneticilerine ve şirkete 1,2 milyar dolarlık dava açtığını duyurdu. Bu dava ile birlikte önce XRP kullanıcıları ellerindeki XRP’leri hızla elden çıkarmaya başladı ve bu durum XRP fiyatlarına hızla yansıdı. XRP’nin düşen değerine bir de kripto para borsalarının delist haberleri etki etti ve geçtiğimiz haftadan bu yana XRP önce %60 oranında değer kaybetti, daha sonra yaşanan olumlu gelişmelerle bu değer kaybı %50 civarında sınırlandı. Fakat bu gelişmeler devam ederken, kripto para borsalarında en çok merak edilen konu, Binance ya da Coinbase borsalarından herhangi birinin XRP’yiy delist edip etmeyeceği idi. Beklenen gelişme yaşandı ve XRP için kötü haberi ilk olarak Coinbase verdi. Yapılan duyuruya göre Coinbase borsası, belirsiz bir süreliğine XRP alım satımlarını durdurdu. Kararın açıklanması ile birlikte XRP değer kayıpları hız kazandı ve %20 oranında sert bir düşüş daha yaşadı. XRP’nin  bu kabusunun ne zaman biteceği ya da bitip bitmeyeceği merak ediliyor.

Kararı Coinbase Baş Hukuk Yetkilisi Açıkladı

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve Ripple kurucusu Chris Larden’ın, XRP piyasaya çıktığından bu yana yaptığı toplu XRP satışlarına SEC tarafından, XRP’nin alınıp – satılamaz bir varlık olduğu gerekçesi ile 1,2 milyar dolarlık dava açılmıştı. Bu davanın etkileri XRP üzerinde devam ederken, kripto para borsaları arka arkaya XRP’yi delist ettiklerini açıkladı. Delist haberleri gelmeye başlayınca, kripto para piyasalarında en çok merak edilen konu, bu delist kervanına Binance ya da Coinbase’in katılıp katılmayacağı oldu. Dün gece geç saatlerde yapılan duyuru ile Coinbase de bu kervana katılacağını açıkladı. Duyuruyu Coinbase borsası baş hukuk yetkilisi Paul Grewal, blog gönderisi ile yaptı. Yapılan duyuruya göre 19 Ocak 2021 tarihinde TSİ 21.00’dan itibaren, Coinbase borsasında XRP alım – satımları belirsiz bir süreliğine durdurulacak. Fakat yapılan açıklamada bu askıya alma işleminin SPARK airdrop’u ile gerçekleştirilen FLR işlemlerinin etkilenmeyeceği belirtildi.

Coinbase İki Alt Platformunda XRP İşlemlerinin Devam Edeceğini Açıkladı

Coinbase baş hukuk yetkilisi Paul Grewal, yaptığı açıklamada, kullanıcıların XRP cüzdanlarına erişiminde bir sorun yaşamayacağını belirtti. Buna göre XRP kullanıcıları XRP cüzdanlarından para çekim – yatırım işlemleri yapabilecek ama bunu XRP ile yapamayacak. Fakat öte yandan Grewal, Coinbase Custody ve Coinbase Wallet platformlarında XRP’nin desteklenmeye devam edeceğini de duyurdu.

Coinbase’in Duyurusu ile XRP Fiyatı Resmen Çakıldı

Coinbase’in XRP kararını açıklamasından önce; CrossTower, OSL, Beaxy ve Bitstamp gibi kripto para borsaları da XRP’yi delist edeceğini duyurmuştu. Daha sonra dün gece saatlerinde OKCoin borsası da 4 Ocak tarihinden itibaren XRP alım – satım işlemlerinin durdurulacağını açıkladı. Tüm bu açıklamalar sonrasında XRP fiyatı adeta çakıldı. Dava öncesinde 0,77 dolar seviyesinde olan XRP, son olarak Coinbase’in delist haberi ile birlikte 0,22 dolar seviyesine kadar geriledi.

Yorum Yap