1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin
  3. CoinMetrics Bitcoin’e Rekor Kırdıran Sebepleri Sıraladı

CoinMetrics Bitcoin’e Rekor Kırdıran Sebepleri Sıraladı

Yükselişine devam eden Bitcoin (BTC) fiyatı bu hafta 18 bin dolar barajını da aşarak 2018 Ocak’tan bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı. Aralık 2017’deki 20 bin dolarlık fiyat rekoruna sadece yüzde 9 uzaklıkta bulunan Bitcoin’in piyasa değeri bakımından rekor kırması, CoinMetrics tarafından analiz edildi. Şirket Bitcoin’i rekora götüren göstergeyi sıraladı.

featured

Kasım ayından beri yükseliş trendine devam eden Bitcoin, 2017 yılında kırılan 20 bin dolarlık rekora her geçen gün biraz daha yaklaşıyor. Castle Island Ventures ortağı ve CoinMetrics kurucu ortağı Nic Carter, gelecek birkaç hafta veya ay içinde rekor seviyenin yeniden görülebilmesini muhtemel buluyor.

Carter, bu sefer 20 bin dolar seviyesini aşması muhtemel Bitcoin koşusunun daha sakin ve ICO fenomenleri olmadan gerçekleştiğini öne sürüyor. Bugün Twitter ve Google aramalarına bakıldığında BTC için bireysel yatırımcılarının ilgisi, fiyat artışına rağmen sönük kalıyor. Bu yüzden pek çok kişi Bitcoin yükselişindeki sebepleri merak ediyor. CoinMetrics’ten Nic Carter bu soruya cevap olabilecek göstergeleri paylaştı.

Bitcoin’e Sahip Kişi Sayısı Arttı

Nic Carter’a göre adreslerinde 10 dolar ve üzerinde değere sahip Bitcoin bulunduran yatırımcıların sayısı, BTC için benimsenme yolundaki en önemli adım olarak görülüyor. 2017 yılına kıyasla daha fazla kişi Bitcoin’e sahip. Ağ üzerindeki bir adresin mutlaka tek bir kişiye karşılık gelmediğine dikkat çeken Nic Carter, bu ölçütün kullanıcı artışını görmek için yararlı bir gösterge olduğunu söyledi.

Açık Bitcoin Pozisyonlarının Sayısı

Carter’ın açıklamalarına göre, CME’de vadeli BTC işlemleri, yatırımcıların erişebildiği bir BTC ürünü olduğu için dikkate değer bir göstergedir. CME’deki açık BTC pozisyonlarının sayısı artış göstermesiyle diğer Bitcoin borsalarına kıyasla daha güvenli olarak düşünülmektedir.

Gerçekleşmiş Piyasa Değeri Göstergesi

Gerçekleşmiş (Realized) piyasa değeri, BTC’lerin el değiştirdiği zamandaki fiyat verilerine dayanan ve piyasa değeri modeline alternatif bir göstergedir. BTC mevcut durumdaki piyasa fiyatından değerlendirmek yerine ağ üzerinde hareket ettikleri zamana göre değer kazanmaktadır. BTC hareketliliği şeffaf şekilde takip edildiği için bunu kolaylıkla belirlemek mümkündür.

Opsiyon Piyasasındaki Açık Pozisyonlar

Opsiyon sözleşmelerindeki açık pozisyonlar, henüz netleşmemiş opsiyonların değerini artırır. Nic Carter, opsiyon piyasasının geneline göz atıldığında, Bitcoin için rakamların düşük olmasına rağmen, olgunlaşmakta olan bir opsiyon piyasası göstererek BTC hakkında fikir sahibi olunabildiğini belirtiyor. Bitcoin opsiyonlarındaki açık pozisyonlar, BTC yatırımcılarının risklerini korumak için kullanılabilen daha özel finansal ürünlere erişimi olduğunu gösterir.

TL Karşısında Bitcoin Fiyatı Göstergesi

CoinMetrics’ten Nic Carter’a göre Türkiye’deki Bitcoin borsaları, TL’nin uzun süre düşüş göstermesinin ardından yatırımcıdan büyük ilgi gördü. Borsaların web sitesi ziyaret verilerine bakıldığında Türkiye’nin dünya genelinde 12. sırada yer aldığı görülüyor. Nic Carter, TL gibi pek çok başka para biriminde de BTC, bu paraların değer kaybı yaşamasının ardından rekor seviyesinde olduğundan daha yüksek fiyatlara ulaştı.

Yorum Yap