CoinMetrics Raporu: Bitcoin Madencilerinin Fiyata Etkisi Azaldı
  1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

CoinMetrics Raporu: Bitcoin Madencilerinin Fiyata Etkisi Azaldı

Kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği CoinMetrics tarafından yayınlanan güncel bir raporda, Bitcoin madenci faaliyetlerinin artık Bitcoin (BTC) fiyatı ve ağı üzerinde eskisi kadar etki sahibi olmadığı açıklandı. Rapora göre BTC halving sonrasında madencilerin sahip olduğu Bitcoin arzının düşmesi fiyatlar üzerindeki etkilerinin azalmasına yol açtı.

+ - 0

Kripto para piyasalarını yakından takip edenlerin önem verdiği CoinMetrics yeni bir rapor yayınladı. Bu raporda Bitcoin madencilik faaliyetlerinin güncel Bitcoin fiyatlarında ve ağında eskisi kadar etkili olmadığı belirtildi. Söz konusu rapora göre Bitcoin madencilere gelen para akışının azalması ve madencilerin sahip olduğu BTC arzının düşmesi nedeniyle fiyat üzerindeki etkileri kademeli olarak azaldı.

CoinMetrics tarafından Bitcoin (BTC) madenci davranışlarını ve faaliyetlerini ölçen rapor yayınlandı. Raporda madenci faaliyetlerinin Bitcoin fiyatı üzerinde eski dönemde olduğu kadar büyük bir etkisinin bulunmadığı belirtildi. Madenci adresleri ile etkileşim kuran hesapların faaliyetlerinin ve etkilerinin mercek altına alındığı raporda, Bitcoin madencilerinin fiyatlar olmasa da ağ üzerinde yine de kilit rol oynamayı sürdürmeye devam ettikleri açıklandı.

Madenciler 383 Bin BTC Topladı

CoinMetrics raporunda, madencilik faaliyetlerine başlanılan ilk günden günümüze kadar geçen süre içinde aktif olarak madencilik yapanların büyük miktarda Bitcoin’i kontrol ettikleri gösterildi. Buna göre madencilerin ilk günden bu yana 383 bin BTC toplamayı başardıkları vurgulandı. Bunun yanı sıra madencilerin sahip olduğu BTC arzında zaman zaman ciddi sıçramalar yaşandığı gözlendi.

18 Ağustos 2012 tarihinde 500 milyona yakın BTC’ye sahip bir balinanın blok 194.256’dan ödül alması sırasında, madencilerin Bitcoin arzında patlama yaşadıkları dikkat çekti. Ancak son dönemdeki verileri ve madencilik faaliyetlerini inceleyen CoinMetrics, madencilerin Bitcoin fiyatları üzerindeki etkisinin giderek azaldığını gözler önüne serdi.

Madencilerin Likidite Üzerindeki Etkisi Azalıyor

Cointelegraph resmi internet sitesi üzerinde paylaşılan bir haberde, madencilerin likidite üzerindeki etkilerinin azaldığı açıklandı. Raporda, blok ödülleri ile ilişkili olan adresler arasında transfer akışını ölçmenin madencilerin Bitcoin likiditesi üzerinde daha az etkiye sahip olduğunu ortaya koydu.

Buna ek olarak madencilerin yaptıkları toplam harcamaları, kazançları ve kayıpları dolar temelli değerlendirildiği için ölçümlere bakıldığında da madencilerin hem dolar hem Bitcoin bazındaki faaliyetlerinde artış olduğu gösterildi. Cointelegraph internet sitesinde yayınlanan CoinMetrics raporu verilerine göre madenciliğin, fiyatlara olan etkisi azalsa da faaliyetlerinin Bitcoin bazında artışa geçtiği vurgulandı.

Bitcoin Arzının Önemli Bölümü Madencilerde

CoinMetrics raporunun sonuç kısmında, madencilere dair bazı metriklerin Bitcoin ağı ve fiyatları üzerindeki etkisinin yavaş yavaş azalıyor olduğunu gösterdiği belirtildi. Fakat bu azalmaya karşın madencilerin Bitcoin arzının önemli bir bölümünü kontrol ettiklerini göz ardı etmemek gerektiğine değinen CoinMetrics, bununla birlikte madencilerin Bitcoin ağı üzerindeki faaliyetlerinde hala söz sahibi olduklarının da altını çizdi.

Yorum Yap