1. Ana Sayfa
  2. Piyasalar

Corona (Korona) Virüsü’nün Finansal Piyasalara Etkisi

Koronavirüs etkisi tüm dünyada devam ediyor. Peki, koronavirüs finansal piyasalara etkisi ne oldu? Finansal piyasalar düzelecek mi? İşte detaylar...

Corona (Korona) Virüsü’nün Finansal Piyasalara Etkisi

Corona (Korona) Virüsü’nün finansal piyasaları etkilemesi sürecin pandemiye dönüşerek tüm dünya ülkelerinde yıkıcı etkilere neden olmasından kaynaklanmaktadır. Salgın çok fazla insanın ölümüne neden olduğu gibi, önleyici çalışmalar kapsamında da pek çok ülkede kısıtlamalara gidildi. Bu nedenle Corona (Korona) Virüsü’nün finansal piyasalara etkisi tüm dünya ülkeleri için olumsuz sonuçlara neden olmaktadır.

Çin üzerinden dünya ülkelerine yayılmakta olan virüsün ilk etkisi petrol fiyatlarının düşürülmesi olarak bilinmektedir. Bu nedenle ülke ekonomisinin petrol fiyatları üzerinden canlandığı bölgelerde yıkımlar oluşmaya başladı.

Petrolün yanı sıra kısıtlamalar dolayısıyla ülkelerin genel ekonomilerinde de daralmalar meydana geldi. Özellikle İtalya başta olmak üzere Avrupa ülkelerindeki yüksek ölüm sayıları nedeniyle ülkeler arası ayrışmalar da borsalarda çalkalanmalar olmasına neden oldu.

Corona (Korona) Virüsü’nün Türkiye Piyasasına Etkisi

Corona (Korona) Virüsü’nün Türkiye piyasası üzerindeki etkisi de hemen her ülkede olduğu gibi yıkıcı etkiler olarak bilinmektedir. Özellikle döviz ve altın fiyatlarındaki yükselmeler nedeniyle yatırımcıların yerel piyasalardan uzaklaşarak küresel piyasalarda arayışlara girdikleri bilinmektedir.

Türkiye piyasası, pandemi süreçlerinden en olumsuz şekilde etkilenen piyasaların başında gelmektedir. Bu nedenle genel ülke ekonomisi olarak bir daralma oluşmakla beraber yerel borsalarda da dalgalanmalar meydana gelerek yatırımcıların zarara uğradığı sonuçlarla karşılaşılmıştır.

Corona (Korona) Virüsü’nün finansal piyasalara etkisi Türkiye piyasasını eş zamanlı olarak küresel piyasalar üzerinden de olumsuz etkilemiştir. Fakat salgının devam ediyor olması, piyasalardaki dengelerin değişmesi gibi sonuçları da beraberinde getirebilmektedir.

Corona (Korona) Virüsü’nün Aşı Kullanımı Finansal Süreçleri Nasıl Etkiler?

Corona (Korona) Virüsü’nün aşı kullanımı finansal piyasalar üzerinde olumlu etkiler bırakması beklenen bir hamle olarak bilinmektedir. Ülke içerisindeki ölüm sayılarının azalmasını sağlayacağı için beraberinde kısıtlamaların da kaldırılarak genel ülke gündeminin rahatlamasını sağlayacağı için hemen her ülkede aşı kullanımına hızlı bir biçimde başlamıştır.

Aşı kullanımında da her ülke farklı bir aşı üzerinden başvuru yaptığı için piyasalardaki dengelerin değişmesi, aşıların sonuçlarının ne şekilde görüleceğine bağlı olarak belirlenecektir.

Corona (Korona) Virüsü’nün Türkiye’deki Güncel Durumu

Corona (Korona) Virüsü’nün Türkiye’deki durumu yapılan kısıtlamalar nedeniyle olumlu bir şekilde ilerlemektedir. Ölüm sayılarının her geçen gün düşüşe geçmesi sayesinde Avrupa ülkelerine nazaran güvenlik bakımından daha etkili bir coğrafya olması piyasaların da canlanmasını sağlayabilecektir.

Corona (Korona) Virüsü’nün finansal piyasalara etkisi belirlenirken uzun vadeli değil kısa vadeli değişiklikler meydana gelmektedir. Bu nedenle güncel durumun iyi olması uzun vadede nelerle karşılaşılacağı konusunda ön görü olmamaktadır.

Yorum Yap