1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. Coronavirüs İle Mücadelede Blockchain Teknolojisi Devrede!

Coronavirüs İle Mücadelede Blockchain Teknolojisi Devrede!

Dünya üzerinde küresel bir kriz haline gelen Covid-19 salgınına karşı hükümetler birçok önlem almaya devam ediyor. Coronavirüs ile mücadele kapsamında birçok yapay zekanın geliştirilmesinin yanı sıra kripto para borsaları için geliştirilen blockchain teknolojisinden de büyük yardım alınıyor. Hükümetler bu süreçte Covid-19 salgını ile mücadele etmek için blockchain teknolojisine dayanan uygulamalar geliştirmeye başladı.

Coronavirüs İle Mücadelede Blockchain Teknolojisi Devrede!

2020 yılının başından beri tüm dünyada etkisini göstermeye devam eden Coronavirüs salgını ile mücadele etmek için her geçen gün yeni adımlar atılıyor. Devletler maske ve sosyal mesafe kurallarının yanı sıra geliştirdikleri yeni teknolojiler ile de sürecin kontrolünü sağlamaya çalışıyorlar. ABD’de de Coronavirüs ile ilgili birçok yapay zeka çalışması devam ederken, birçok hükümette blockchain teknolojisini kullanarak yeni uygulamalar geliştirmeye ve vatandaşlara salgına karşı daha güvenli ortamlar sunmaya çalışıyor.

ABD’de devam eden yapay zeka çalışmalarının yanı sıra geçtiğimiz günlerde blockchain teknolojisinden faydalanılarak oluşturulan bir model de devreye sokuldu. Kirli olan ve salgının bulaş riskinin yüksek olduğu yerleri bulma özelliğine sahip olan model şimdilik deneme aşamasında.

Wellness Trace Uygulaması İle Güvenli Seyehat

ABD’de de blockchain teknolojisi kullanılarak geliştirilmiş olan Wellness Tarce uygulaması, General Electric Go şirketi tarafından geliştirildi. Genearal Electric Go şirketi TE-FOOD ve Eurofins ile ortaklık kurarak geliştirdiği bu model ile yolculara güvenli bir uçuş sunmayı hedefliyor.

Telefon üzerinden kullanılacak uygulama ile yolcular yüzeylerin gerçek zamanlı temizliğini QR kod üzerinden anlayabilecek. Temas edilebilecek yerlerin ayrımını da sağlayan uygulama ile pandemi sürecinde ve sonrasın hem hijyenik hem de güvenli bir yolculuk yaratmak hedefleniyor.

Albany Country Havalimanında Deneyler Yapılamaya Başlandı

General Electric Go şirketi tarafından geliştirilen Wellness Trace uygulaması şimdilik deneme aşamasında. Yolcuların yüzeylerin gerçek zamanlı temziliğini görmesini sağlayan ve güvenli yolculuk sunma hedefinde olan bu uygulama New York’taki Albany Country Havalimanında denenmeye devam ediyor. Toplama 3 ay sürecek olan bu deney ile hava alanının uzun süreli temizlik protokolleri denetlenecek. Havaalanında yaklaşık 45 bölgeye QR kod etiketi yerleştirildi. Mobil cihaz üzerinden kodun okutulması ile kullanılacak uygulamanın başarılı olup olamayacağı ise merak ediliyor. Uygulamanın dikkat çeken ayrıntılarından biri de kullanıcıların yani yolcuların uygulama üzerinden fikirlerini açıklayabilecek olmaları.

Albany Havalimanında deneyin devam ettiği bugünlerde Albany Country Havalimanı CEO’su Philip Calderone konu ile ilgili açıklama yaptı. Calderone Covid-19 virüsü sonrasında da kullanımı çok önemli olacak bu uygulamanın, güvenli seyahat için geliştirilen yeni dijital çözümlerin önünü açacağını düşünüyor.

Singapur Blockchain Tabanlı Sağlık Pasaportu Geliştirdi

Dünyanın her yerinde blockchain tabanlı uygulamaların geliştirilmeye devam ettiği bugünlerde Singapur da blockchain teknolojisini kullanarak dijital sağlık pasaportu geliştirdi. Aynı zamanda Singapurlu bir şirket olan Perlin de kullanıcıların Covid-19 olup olmadıklarını anında gösteren mobil bir uygulama geliştirdi.

Yorum Yap

Yorum Yap