1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Cumhurbaşkanı Konuşma Yaptı, Dolar Yükselişe Geçti

Dün yurtiçi piyasalarda, önceki kapanıştan sonra dolar karşısında değer kazanan Türk Lirası, akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında yeniden değer kaybetti. Bununla birlikte önceki kapanışın ardından haftanın son işlem günüde 7,35 seviyelerine kadar gerileyen dolar/TL kuru, hafta kapanışında 7,50’nin üzerine çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamaları sonrasında hafta arasına yükseliş ile giren dolar kuru için Pazartesi açılış seansı beklenecek.

Cumhurbaşkanı Konuşma Yaptı, Dolar Yükselişe Geçti

Küresel piyasalarda zayıflama eğiliminde olan dolar, yılbaşından sonra da bu eğilimini devam ettirmiş ve yılın ikinci haftasına da bu bantta giriş yapmıştı. ABD kanadından yaşanan gelişmelere bağlı olarak dolar, aşağı yönlü olan ibresini hafta ortasında yeniden yukarı çıkarmıştı. Daha sonraki günlerde dalgalı grafik çizmeye devam eden dolar, bu kez haftanın son işlem gününe yeniden değer kayıplarıyla girmiş ve yurtiçi piyasalarda da dolar değer kaybetmişti. Önceki hafta 7,26 TL seviyelerini gören dolar kuru, geçtiğimiz haftanın son işlem gününe kadar yükseldikten sonra dün 7,35 TL seviyelerinde işleme alınmıştı. Fakat daha sonra akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, döviz kurlarına ilişkin açıklamalar yaptı ve dolar/TL kuru gün içinde kaybettiği değerleri hızlı bir şekilde geri kazandı. Bununla birlikte, dolar kuru haftayı yükseliş eğiliminde ve 7,50 TL seviyesinin üzerinde kapattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıklamalarında Neler Söyledi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam saatlerinde yaptığı konuşmada birçok başlığa değindi. Topkapı Sarayı’ndaki resim müzesi, Covid-19 salgını ve aşı çalışmaları hakkında açıklamalar yapan Erdoğan, daha sonra DEİK ile çalışmalara devam edeceklerinin mesajını verdi. Bu açıklamalarının ardından Erdoğan, Türk sanayisi ve ihracatlar hakkında açıklamalarda bulundu. Erdoğan yaptığı konuşmada Türkiye’nin pozitif büyüme çizgisinin altına inmediğini belirtti ve geçtiğimiz yılki ihracat verileri hakkında açıklamalarda bulundu. Erdoğan açıklamalarında “Geçtiğimiz yılın son ayında tüm zamanların en yüksek ihracat rekorunu kırdık, son çeyrek de 51,2 milyar dolar ile en yüksek ihracatı gerçekleştirdiğimiz dönem oldu” dedi. Bununla birlikte yurtdışı yatırımcılarının Türk Lirası cinsi varlıklara yöneldiğini ifade eden Erdoğan, son aylarda ülkeye yurtdışından 15 milyar dolar üzerinde portföy girişi olduğunu ifade etti.

Dün Dolar Karşısında En Çok Değer Kaybeden Para Birimi TL Oldu

Dün haftanın son işlem gününe 7,35 TL seviyesinde giriş yapan dolar kuru, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları ile birlikte akşam saatlerinde yeniden 7,50 TL seviyelerine kadar yükseldi. Bununla birlikte dolar/TL kurunun gün içinde gösterdiği değer artışı %2 seviyesinde gerçekleşti. Öte yandan küresel piyasalarda ise ABD mali teşvik paketine ilişkin yapılan açıklamalar sonrasında oluşan belirsizlik ile birlikte, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri dolar karşısında değer kaybetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında Türk Lirası ise bu para birimleri arasında, dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimi olarak kaydedildi.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, hafta arasında güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,4532 TL – satış 7,4642 TL
  • Euro alış 8,9996 TL – satış 9,0240 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,1131 TL – satış 10,1547 TL

Yorum Yap