1. Ana Sayfa
 2. Altın
 3. Cumhuriyet Altını

Cumhuriyet Altını

Cumhuriyet altını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) kararı ile standartları belirlenen ve toplam 10 farklı çeşidi bulunan altın çeşididir.

featured

Sadece Darphane tarafından imalatı yapılabilen Cumhuriyet altını, standartları belirlenirken çıkan TBMM kararına göre para yerine geçebilme özelliğine sahiptir. Türk yatırımcılarının en çok tercih ettiği yastık altı yatırım araçları listesinde ilk sıralarda bulunan bu altın türü ile ilgili bilinmesi gereken sayısız detay bulunur. Cumhuriyet altınını özel kılan tüm bu detaylar nelerdir? EkoSayfa sizin için Cumhuriyet altını ile ilgili tüm detayları içeren bu dosyası hazırladık.

Cumhuriyet Altını Nedir?

Cumhuriyet altını tamamı 22 ayar olmak üzere 10 farklı altın türünün oluşturduğu grubu ifade eder. TBMM tarafından standartları belirlenen Cumhuriyet altını denince günümüzde ilk akla 22 ayar olarak imal edilen ziynet tipi gelir.

En popüler sikke altını seçenekleri listesinin başını çeken Cumhuriyet altını, yıllarca Türk yatırımcıların birikimlerini değerlendirmenin yanında düğün ve sünnet gibi törenlerde hediye amacı ile kullandıkları bir meta olarak işlev görmüş, takı tasarımlarında yerini almıştır. Altında yaşanan fiyat yükselişi sebebi ile değeri periyodik olarak artan Cumhuriyet altını, geçmişten günümüze yatırımcıların beklentilerini karşılayarak popülaritesini korumayı başarmıştır.

Cumhuriyet Altını Çeşitleri Nelerdir?

Cumhuriyet altını seçenekleri sikke ve ziynet altını olarak çeşitlendirilmektedir. Her grupta 5’er tane olmak üzere toplam 10 adet cumhuriyet altını çeşidi bulunmaktadır. Cumhuriyet altınları seçeneklerinde yer alan sikke ve ziynet altını çeşitleri şunlardır:

 1. Çeyrek altın (Sikke ve Ziynet altını)
 2. Yarım altın (Sikke ve Ziynet altını)
 3. Birlik (Sikke ve Ziynet altını)
 4. İkibuçukluk (Sikke ve Ziynet altını)
 5. Beşlik (Sikke ve Ziynet altını)

Yukarıda paylaşılan her Cumhuriyet altını seçeneği, Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi tarafından basılır. Her yıl piyasadan talebe göre basım düzenleyen T.C. Darphanesi, piyasanın taleplerine yerecek sayıda basım gerçekleştirerek aylık bazda gerçekleştirdiği basım bilgilerini kamuoyu ile paylaşmaktadır.

Cumhuriyet Altını Kaç Ayardır?

Cumhuriyet altını ayarı 22’dir. Her cumhuriyet altını seçeneği 22 ayar olacak şekilde Darphane tarafından imal edilmektedir.

Cumhuriyet Altını Kaç Gram Eder?

Cumhuriyet altını ağırlığı sikke ve ziynet altını olarak farklılık gösterir. Yatırımcıların satın aldıkları sikke Cumhuriyet altını 7,216 gramdır. Ziynet altını olarak imal edilen Cumhuriyet altını ağırlığı ise 7,016 gramdır. Ziynet altın olarak bahsedilen Cumhuriyet altını, “Tam Altın” olarak da halk arasında isimlendirilir.

Cumhuriyet Altını Hangi Boyutta Üretilir?

Cumhuriyet altının çapı 22 mm’dir. Altının ayarı, boyutu ve gramajı üreticisi Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi garantisi altındadır. Bahsedilen boyut ve ağırlık için kabul edilebilir tolerans payı bulunmaktadır.

Cumhuriyet Altınında Ne Yazar?

Cumhuriyet altınında yazanlar ön ve arka yüzünde farklıdır. Ön yüzünde “Türkiye Cumhuriyeti” yazan altının arka yüzünde Hakimiyet Milletindir” ibaresi yazılıdır. Altın alırken ön ve arka yüzünde bahsedilen ibareleri kontrol ederek almış olduğunuz altının Cumhuriyet altını olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Cumhuriyet Altını Avantajları Nelerdir?

Cumhuriyet altınında avantajlar uzun yıllar boyunca Türk yatırımcısının dikkatini çekmeyi başarmış ve bu altın türünde popülerliği artırmıştır. Son dönemlerde artan altın fiyatları sebebi ile talepte çeyrek ve yarım altının gerisinde seyreden Cumhuriyet altını avantajları şu şekildedir:

 • Uzun vadede enflasyona karşı tasarrufları korur.
 • Yakaladığı yükseliş trendi ile yatırımcısına kazanç sağlar.
 • Kolayca nakde dönüştürülebilir.
 • Satışı kuyumcular, sarraflar ve bankalar üzerinden kolayca gerçekleştirilir.

Cumhuriyet Altını Nereden Alınır ve Satılır?

Cumhuriyet altını alım ve satım işlemleri kuyumcular ile birlikte döviz büroları ve sarraflar üzerinden gerçekleştirilebilir. Alış ve satış işlemleri tercih edilen satın alma noktasına göre güncel kur değerleri üzerinden gerçekleştirilir. Güncel kur değerlerinin anlık olarak değiştiği akılda tutulmalıdır.

Cumhuriyet Altını Makas Farkı Ne Kadar?

Cumhuriyet altınında makas farkı alış ve satış fiyatları arasındaki farkı ifade eder. Altın fiyatlarında yaşanan volatiliteye göre makas farkı değişkenlik gösterebilir. Yaşanan fiyat değişimlerine bağlı olarak Cumhuriyet altını makas farkı 30 – 45 TL arasında değişkenlik gösterebilir. Kuyumculara ve basım tarihine göre makas aralıkları farklılık gösterebilir.

Cumhuriyet Altını Fiyatı Neye Göre Belirlenir?

Cumhuriyet altını fiyatını belirleyen etmenler doğrudan ve dolaylı olarak iki farklı gruba ayrılabilir. Doğrudan fiyatı belirleyen etmenler altın ons fiyatı ve dolar kurunda yaşanan değişimlerdir. Cumhuriyet altını fiyatı hesaplanırken sırası ile şu işlem basamakları takip edilir:

 1. Güncel altın ons fiyatından gram bazında fiyata geçiş için, altının ons fiyatı 31,10 değerine bölünür. (1 ons = Yaklaşık 31,10 gram)
 2. Bulunan dolar bazında gram fiyatından Türk Lirasına geçiş için belirlenmiş fiyat güncel dolar TL kur değeri ile çarpılır.
 3. Türk lirası bazında 24 ayar gram altın fiyatı 22 gram altın fiyatına dönüştürülerek Cumhuriyet altın gramajı ile çarpılır.

Yukarıda özetlenen Cumhuriyet altını fiyat hesaplamasında, mevcut altın ve dolar kuru verilerine göre fiyat hesaplaması kısaca anlatıldı. Dolaylı olarak değerlendirilen fiyatlar ise altının ons fiyatını ve dolar kurunu etkileyen gelişmeler olarak öne çıkar. Türk yatırımcısının takip etmesi gereken gelişmeler dikkate alındığında Cumhuriyet altını fiyatını etkileyecek gelişmeler olarak aşağıda paylaşılan gelişmeler takip edilmelidir:

 • ABD mevcut enflasyonu ve gerçekleşen ekonomik göstergeleri
 • Dünya’nın en büyük merkez bankalarının (FED, ECB, BoE, vb…) faiz politikaları ve emisyondaki para miktarları
 • Küresel ekonomiye risk teşkil edecek salgın, savaş veya ambargo benzeri gelişmeler
 • ABD, Avrupa Birliği ve diğer büyük devletlerde mevcut siyasi belirsizlikler
 • Yurtiçi ekonomik göstergeler
 • Türkiye’yi ilgilendiren siyasi ve jeopolitik riskler
 • TCMB faizi ve enflasyon dengesi

Cumhuriyet Altını Alacaklar Nelere Dikkat Etmeli?

Cumhuriyet altını alırken dikkat edilecekler yatırımcı ve hediye amaçlı satın alan vatandaşlarımızı yakından ilgilendirir. Güncel fiyatı düşünüldüğünde tek bir Cumhuriyet altını alırken gözden kaçırılacak bir detay, binlerce liraya mal olacak zararlara sebep olabilir. Cumhuriyet altını alırken şu detaylara dikkat ederek zarar etme olasılığınızı ortadan kaldırabilirsiniz:

 • Satın alma esnasında basım tarihi, ön ve arka yüzünde yazanlar ile gramaj bilgilerini kontrol ediniz.
 • Altının yıpranmamış ve kenarlarının hasar görmemiş olmasına dikkat ediniz.
 • Kısa vadeli yatırım kararlarında Cumhuriyet altınında uygulanan makas farkı nedeniyle gram altın tercih ediniz.

Cumhuriyet Altını ile Tam Altın Arasındaki Farklar Nelerdir?

Cumhuriyet ile tam arasındaki farklar görünüm, gramaj ve çap bazındadır. Her iki altın aralarındaki farklar sebebi ile kolayca birbirinden ayırt edilebilir. Aşağıda karşılaştırmalı olarak her iki altını ayırt eden farklı özellikler sıralanmaktadır:

 1. Tam altının bir yüzünde Türkiye Cumhuriyeti ve basım tarihi yazarken, benzer yüzde Cumhuriyet altınında ek olarak 1923 tarihi yazılıdır.
 2. Tam altının diğer yüzünde Atatürk resmi ve kenar süslemeleri varken, Cumhuriyet altınının benzer yüzünde Hakimiyet Milletindir ifadesi yer alır.
 3. Tam altın 7,016 gram iken Cumhuriyet altını 7,216 gramdır.
 4. Tam altın 30 mm çapta iken Cumhuriyet altını çapı 22 mm’dir.

Cumhuriyet Altını ile Ata Altını Aynı Mı?

Cumhuriyet altını ile ata altını benzer ürünlerdir. Cumhuriyet altını Ata Lirası olarak da bilinir. Her ikisi de sikke Cumhuriyet altınını tanımlar.

Tarihe Göre Cumhuriyet Altını Fiyatı Hangi Seviyelerde Yer Aldı?

Cumhuriyet altınının tarihe göre fiyatı yastık altı yatırımcıların gözdesinin sunduğu fırsatı gözler önüne serer. Yaklaşık 95 yaşında olan Cumhuriyet altını için her yılın ilk iş günü baz alındığında, 2005 ile 2020 yılları arasındaki fiyat değişimi ayrıntılı olarak aşağıdan takip edilebilir:

 • Ocak 2005 Cumhuriyet Altını Fiyatı: 135,00 TL
 • Ocak 2006 Cumhuriyet Altını Fiyatı: 158,00 TL
 • Ocak 2007 Cumhuriyet Altını Fiyatı: 202,00 TL
 • Ocak 2008 Cumhuriyet Altını Fiyatı: 218,00 TL
 • Ocak 2009 Cumhuriyet Altını Fiyatı: 289,00 TL
 • Ocak 2010 Cumhuriyet Altını Fiyatı: 360,00 TL
 • Ocak 2011 Cumhuriyet Altını Fiyatı: 706,00 TL
 • Ocak 2012 Cumhuriyet Altını Fiyatı: 690,00 TL
 • Ocak 2013 Cumhuriyet Altını Fiyatı: 662,00 TL
 • Ocak 2014 Cumhuriyet Altını Fiyatı: 611,44 TL
 • Ocak 2015 Cumhuriyet Altını Fiyatı: 640,44 TL
 • Ocak 2016 Cumhuriyet Altını Fiyatı: 715,44 TL
 • Ocak 2017 Cumhuriyet Altını Fiyatı: 883,59 TL
 • Ocak 2018 Cumhuriyet Altını Fiyatı: 073,41 TL
 • Ocak 2019 Cumhuriyet Altını Fiyatı: 499,03 TL
 • Ocak 2020 Cumhuriyet Altını Fiyatı: 970,53 TL
 • Ekim 2020 Cumhuriyet Altını Fiyatı: 215,40 TL

Cumhuriyet Altını Üretiminde Ne Baz Alınır?

Cumhuriyet altını üretimini belirleyen etmen piyasa talebidir. Kuyumcular, sarraflar ve döviz büroları üzerinden vatandaşların yapacakları satın almalarda T.C. Darphanesi, vatandaşların taleplerine yeterli olacak adette üretim gerçekleştirir. Darphane tarafından yıl içinde gerçekleştirilen basım, talebe bağlı olarak dönemsel artış ve azalış yaşar.

Cumhuriyet Altını Basım Tarihi Önemi Nedir?

Cumhuriyet altını basım tarihi hangi yılda T.C. Darphanesi tarafından imal edildiğini gösterir. Temelde basım yılının gramajda herhangi bir etkisinin bulunmaması nedeniyle fiyatta bir farklılık oluşturması beklenirken, kuyumcu ve sarraf kanadında imal tarihi alış ve satış fiyatlarında farklılıklara yol açabilmektedir.

Yeni tarihli Cumhuriyet altınlarında adet başına düşük miktarlarda yüksek fiyat talep edilebilmektedir. Güncel fiyatı ile satın alma yapacak vatandaşlarımız, basım tarihini pazarlığa konu edebilecekleri gibi verdikleri tam fiyatlarda yeni tarihli altın isteme haklarını kullanmalıdırlar.

Cumhuriyet Altını Almak Mantıklı Mı?

Cumhuriyet altını almanın mantıklı yönleri diğer ziynet altını seçeneklerine oldukça fazladır. Diğer altın türlerine göre gramaj bazında hesaplama yapıldığında, külçe gram altından sonra yatırımcı lehine alış – satış fiyat farkı Cumhuriyet altınında bulunur. Aynı gün içerisinde yapılan satışlarda kayıp gram bazında oldukça düşüktür.

Hızlı ve düşük kesinti ile nakde dönüştürülebilen Cumhuriyet altını, uzun yıllar Türk yatırımcısının birikim ve hediye taleplerini karşılamayı başarmıştır. Covid-19 pandemisi ile hızlı yükselen altın fiyatları sebebi ile ani yükselişe geçen fiyatları ise günümüzde yatırımcıların biraz daha düşük boyut ve ağırlıktaki altın çeşitlerine yönelmesine neden olmuştur.

Uzun vadede parayı enflasyona karşı korumayı başarmanın yanında kazanç sağlamasına muhtemel gözü ile bakılan Cumhuriyet altını, birikimleri korumak ve kur – altın fiyatları endeksinde dengelemek için iyi bir tercihtir. Alım zamanlaması için yatırımcılar tüyodan uzak işlem yapmalı ve kararlarını yapacakları konjonktürel ve yurtiçi analizlerine göre vermelidirler.

Cumhuriyet altını yanında yatırımcılar gram altın yatırımına da göz atmalı, her iki altın çeşidi için alım ve satım makas farkını mukayese etmelidir. Özellikle kısa vadeli işlemlerde gram altın alım satımı, düşük makas marjları sebebi ile düşük volatilitede kazanç sağlama konusunda Cumhuriyet altınına karşı avantaj sağlamaktadır. Bankalar üzerinden açılacak vadeli veya vadesiz altın hesapları üzerinden 24 ayar gram altın düşük makas oranlar ile alınıp satılabilir.

Darphane Cumhuriyet Altını Satar Mı?

Darphane’de Cumhuriyet altını satışı doğrudan müşteriye yapılmaz. Darphane tarafından basılan Cumhuriyet altınları kuyumcular, sarraflar ve döviz büroları aracılığı ile müşteriye satılır ve müşteriden geri alınır.

Cumhuriyet Altını Yorumları Nedir, Yükselir Mi Düşer Mi?

Cumhuriyet altını hakkında yorumlar takip edilmek istendiğinde, başarısını kanıtlamış uzmanların ve yatırım bankalarının altın yorumları takip edilebilir. Takip edilen yorumların Cumhuriyet altını özelinde olmayacağı unutulmamalıdır. Yabancı kuruluşlar altın ons fiyatında yorum paylaşırken, Cumhuriyet altını yatırımcısının paralelinde dolar TL yorumlarına da göz atması gerekir.

Uzun vadeli yatırım perspektifine sahip altın yatırımcıları için geçmiş veriler incelendiğinde, 2005 – 2020 yılları arasında Cumhuriyet altını fiyatının sadece 2012, 2013 ve 2014 yıllarında gerilediği ve takiben 2015 yılından bu yana düzenli artış gösterdiği fark edilmektedir. Altın ons fiyatının penceresinden bakıldığında, bahsedilen yıllarda ons altının değer kaybettiği ve dolar kurunun stabil seyrettiği fark edilecektir.

Mevcut fiyatlamada zirveye yakın bulunan altın ons fiyatı ve dolar kuru, ilk kez Cumhuriyet altını yapacak birikim sahiplerinde tereddüt oluşturabilir. Altın düşer mi yükselir mi sorusuna yanıt olabilmesi için yatırımcılar, bahsettiğimiz şekilde büyük bankaların altın yorumlarını ve 2020 yıl sonu ile 2021 altın tahminlerini göz atmalarını tavsiye ederiz.

Belirtilen tahminlerde yatırımcılar sadece fiyat beklentisine odaklanmamalı, raporlarda açıklanan fiyat tahmin sebeplerine dikkat etmelidirler. Cumhuriyet altını fiyatını etkileyen nedenleri sıraladığımız başlığımızda yer verilen ekonomik, siyasi ve jeopolitik gelişmeler dikkate alınmalıdır. Raporlarda küresel ve yerel ekonomi beklentileri ve bu beklentiler paralelinde altın fiyatlarındaki tahminlerin seyri dikkate alınarak finansal okuryazarlık becerisi artırılmalıdır.

Cumhuriyet Altını Fiyatlarını Nereden Takip Edebilirim?

Cumhuriyet altınında fiyat tahmini için fiziki ve online çok sayıda alternatif yer alır. Geçmişte kuyumcular üzerinden ve TV’lerde yer alan Teleteks uygulamasından takip edilebilen canlı Cumhuriyet altını fiyatları, günümüzde yaygınlaşan internet ile cep telefonundan bile istenilen her an takip edilebiliyor.

Günümüzde fiziki olarak kuyumculardan, döviz bürolarından ve sarraflardan öğrenebileceğiniz fiyatlar için online platformlarda çok sayıda seçenek bulunur. Gazetelerin, altın fiyatlarına yönelik yayın yapan web sitelerinin ve kuyumcuların online ekranlarının üzerinden cumhuriyet altını fiyatı anlık web ve mobil hizmet sağlayıcılar aracılığı ile görüntülenebilir.

Cumhuriyet Altını Alış ve Satış Fiyatları Hangi Saatlerde Güncellenir?

Cumhuriyet altını fiyat güncellemeleri anlık olarak gerçekleşir. Alım ve satım işlemleri için belirlenen ilk ve son fiyatlar ise 09:00 – 18:00 saatleri arasında belirlenir.

Kuyumcularda Cumhuriyet Altını Fiyatı Neden Farklı?

Kuyumculara göre Cumhuriyet altını fiyat farkları küçük tutarlarda değişkenlik gösterebilir. Altın alım ve satım makas farkı içerisinde yapılan bu değerlendirme, düşük adette Cumhuriyet altını bozdurmak isteyen yatırımcılar için fazla bir fark yaratmaz. Tüm gün kuyumcuları dolaşmak yerine herhangi bir kuyumcu üzerinden güncel altın fiyatlarından hesaplanan Cumhuriyet altını alış fiyatı üzerinden altınınızı nakde çevirebilirsiniz.

Elinizde toplu Cumhuriyet altını bulunduğunda ise araştırma yapmak elde edeceğiniz nakdi artırabilir. Altının tarihi veya kuyumcunun stok durumuna göre Cumhuriyet altınında adet bazlı 5 ile 10 TL arasında fiyat farkları yaşanabilir. Devamlı alışveriş yaptığınız kuyumcu veya sarraf bulunması halinde en yüksek satış fiyatından yararlanabilirsiniz. Aksi taktirde birkaç kuyumcu dolaşarak altınlarınız için en iyi fiyat teklifini araştırmanız yararınıza olacaktır.

AVM’deki Kuyumcular Cumhuriyet Altını Bozar Mı?

AVM kuyumcularından Cumhuriyet altını bozmak mümkündür. AVM kitlesi gereği vitrinlerinde yaygın olarak tasarım takılarını paylaşan kuyumcular, ziynet altını alış ve satış için hizmet verir. AVM’de yer alan kuyumculardan Cumhuriyet altını alabilir ve satabilirsiniz.

Yorum Yap