1. Ana Sayfa
  2. Gümüş
  3. Daha Risksiz Gümüş, Yatırımcıların Yeni Gözdesi

Daha Risksiz Gümüş, Yatırımcıların Yeni Gözdesi

Altın ve dolardan sonra, yatırımcıların yeni gözdesi olan gümüşün fiyatları her gün araştırılmaya devam ediyor. Gümüş, geçen haftayı emtia piyasalarında gram fiyatı 6,022 TL’den kapatmıştı ve bugün güne hareketli başladı. Yatırımcıların yeni gözdesi gümüş, Temmuz ayında yatırımcılarına %33,1 kar sağlamıştı. Gümüş yatırımcıları, yeni limanından vazgeçmiyor. Gümüşün güncel fiyatları merak ediliyor.

Daha Risksiz Gümüş, Yatırımcıların Yeni Gözdesi

Küresel anlamda yaşanan birçok gelişme altın ve dolar fiyatlarını etkilediği gibi, gümüş fiyatlarını da etkiledi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) likidite hamlesi, Covid-19 virüsünün ikinci dalga endişesi ile Avrupa Birliği ülkelerinin teşvikleri, virüse karşı etkili aşı haberleri gibi tüm dünyayı etkileyen olayların ardından yaşanan dolardaki ani hareketlilikler, gümüş fiyatlarını da etkiledi.

Gümüş Yüzde 33,1 Kar Sağlayınca Satış Oranı Arttı

Dünyada gelişen olaylar ve haber akışı ile altın ve dolar fiyatları, yatırımcılar için riskli hareketler göstermeye başladıktan sonra yatırımcıların yeni gözdesi gümüş oldu. Geçtiğimiz Temmuz ayında gümüş fiyatları yatırımcılarına %33,1 kar sağlayınca, vatandaşlar birden gümüş fiyatlarını araştırmaya başladı ve gümüşün satış oranı artış gösterdi. Gümüş fiyatlarının düşüp düşmeyeceğini ve gümüşe yatırım yapmanın doğru bir seçenek mi olduğunu araştıran vatandaşlar, gümüş fiyatlarında yaşanabilecek düşüşleri bekliyor.

Gümüşe yatırım yapmak isteyenler ve hali hazırda gümü yatırımı bulunan vatandaşlar, gümüşün bugünkü fiyatlarını araştırmaya başladı. Gümüş fiyatlarındaki son durum, anlık gümüş kuru fiyatları, Kapalıçarşı’dan gelen gram gümüş fiyatları merak ediliyor ve araştırılıyor.

Gümüş Fiyatlarındaki Son Durum Ne?

Altın fiyatlarındaki sert dalgalanmalarla birlikte gümüş fiyatları da hareketlilik göstermeye başladı. Vatandaşlar, yeni yatırım aracı olarak baktığı gümüşün son fiyatlarını ve güncel durumunu merak ediyor. Kapalıçarşı’dan gelen güncel gümüş fiyatlarını araştıran vatandaşlar, yeni yatırım aracı için uzman görüşlerini dikkate alıyor. Emtia piyasalarında gümüşün gramının kapanış fiyatı dün 6,022 TL olmuştu. Gümüş bugün ise güne yüzde -0.10’luk bir oran farkıyla başladı. 19 Kasım Perşembe günü, gümüş satış fiyatı güne 6,02 TL’den başladı. Gram gümüş alış fiyatı da güne 6,01 TL’den başlayarak işlem görmeye başladı.

Küresel Gelişmeler Gümüşü Olumlu Yönde Etkiledi

Covid-19 salgının ardından dünyada ekonominin normale dönmesi için yapılan çalışmalar, olumlu sonuç verdi. Gümüş fiyatlarının olumlu etkilenmesinde; Avrupa Birliği’nin kurtarma programları, Covid-19 salgını ardından gelen olumlu iyileşmeler ve aşı haberleri, normalleşme talebinin artış göstermesi ve emtia fiyatlarının üretim maliyetine yakın olmasıyla artan talepler, gümüş fiyatlarını olumlu yönden etkiledi. Bu gelişmelerle birlikte, vatandaşlar gümüşe yatırım yapılır mı, yapılmaz mı sorusunun cevabını aramaya başladı. Analistlerin ve uzmanların, gümüşü güvenilir liman olarak tanımlamaya başlaması da vatandaşlarda gümüşe olan merakı artırdı.

Güncel Gümüş Fiyatları

19 Kasım Perşembe günü TSİ 09.32’de güncel gümüş fiyatları şöyle:

  • Gümüş gram alış fiyatı 5,97 TL
  • Gümüş gram satış fiyatı 5,98 TL
  • Gümüş gram önceki kapanış 6,022 TL
Yorum Yap

Yorum Yap