1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Dash Özellikleri, Alım ve Satımı

Dash kripto para birimleri arasında yer almaktadır. Dash nedir, özellikleri nelerdir? Dash alım ve satımı nasıl yapılır? Yatırımcılar tarafından merak edilen ayrıntılara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Dash Özellikleri, Alım ve Satımı

Dash, herhangi bir merkezi otoriteye ihtiyaç duymadan, dünyanın tercih edilen noktasına hızlı ve basit şekilde, çok düşük maliyetli ödemeler yapabilmeye imkan tanıyan kripto para birimidir. Dash, güvenli ve BTC’ye göre çok daha hızlı bir transfer işlemi sunar. BTC ile transferi zor olan 0,001 dolar değere sahip kripto para birimi karşılığı Dash ile bir kripto para cüzdanına gönderilebilir.

Dash Nasıl Çalışır?

Dash’in çalışması hakkında bilgiler şu şekildedir:

  • Bir ödeme aracı olarak da görülen Dash kripto para cüzdanları arasında merkezi otoriteye ihtiyaç duymadan transfer edilir.
  • Bu işlem ise Dash ağının çalışması sonunda gerçekleşir.
  • Dash ağı, herkesin erişimine açık olan uçtan uca şifreli ve dağıtık kayıt defterlerinin bulunduğu blokzincirine kullanıcılara ait anonim işlemleri kaydeder.
  • Bu işlem kayıtları ise matematik formülleri çözen madeniler tarafından onaylanır.
  • Onaydan 2,5 dakika sonra Dash uyumlu kripto para cüzdanlarında miktar görüntülenir.

Bu çalışma sisteminde Dash hiçbir bankaya ihtiyaç duymadan transfer ve alım-satım işlemlerini gerçekleştirir.

Dash Nasıl Alınır?

Dash almak için ilk olarak Dash’in işlem gördüğü Binanace, CoinMarketCap gibi sıralanan kripto para platformlarının her hangi birinden hesap açılmalı, hesaba bakiye yükleme ardından Dash satın alma emri verilmelidir. Bu işlem kapsamında kripto para borsası platformlarının ana sayfalarından ‘’kayıt ol’’ sekmesine girilip, gelen tablo iletişim ve kimlik bilgileri ile doldurup onaylanmalıdır. Yeni ekrandan ise ‘’ sanal cüzdana para yatır’’ sekmesine girilip bir banka hesabından aktarım yapılır. Bakiyesi yeterli olan hesap üzerinden ‘’kripto para satın alma işlemleri’’ sekmesine girilerek, listeden Dash ve miktarı seçilip, satın alma emri verilir. Bu işlemden 2,5 dakika sonra miktar sanal cüzdana yansır.

Dash Nasıl Saklanır?

Dash saklamak için Dash geliştiricileri tarafından internet üzerinden yayınlanan Dash Core masaüstü cüzdan, bilgisayara indirilmeli ve içine borsa sanal cüzdanında yer alan miktar transfer edilmelidir. Bu işlem için kişi kripto para borsasında kendine ait olan hesaba girerek ‘’kripto para transfer işlemleri’’ sekmesinden, yeni Dash Core cüzdanına özel şifresi ile iletim yapar. Masaüstü cüzdanda dakikalar içinde Dash miktarı görüntülenir.

Bu cüzdan tipinde Dash özel anahtar kod altında korumaya alınır. Şifrenin mutlaka yedeği alınmalıdır. Şifre kaybından Dash miktarına erişmek mümkün olmaz. Çünkü kripto paralar her hangi bir merkeze bağlı işlem görmediklerinden şifre kaybında şifreyi öğrenebilecek bir müşteri hizmetleri bulunmaz.

Yorum Yap