1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Dava Yaklaşıyor, Ripple (XRP) Değer Kaybediyor

Kripto para piyasalarında, son günlerde lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) kırdığı yeni rekorlar ile dikkatleri çekmeyi başarırken, bir diğer taraftan piyasa değeri bakımından en büyük altıncı kripto para birimi konumuna gerileyen Ripple (XRP), yaşadığı değer kayıpları ile dikkat çekiyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) açtığı davanın görüşüleceği mahkeme tarihi yaklaşırken, XRP’nin destek noktalarını kaybetmesi, yatırımcıları endişelendirmeye başladı.

Dava Yaklaşıyor, Ripple (XRP) Değer Kaybediyor

Kripto para piyasalarında son günlerde, birçok kripto para birimi farklı yönlerde hareket etmeye başladı. Piyasalarda alışık olunmayan tablolar ortaya çıktıkça yatırımcılar da adeta ne yapacağını şaşırmaya başladı. Zira normal şartlar altında, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) sergilediği fiyat performansları ile piyasaları da aynı yönde etkilemeyi başarıyordu. Ancak son günlerde Bitcoin kanadında yaşanan hareketlilikler, bu kez piyasaları büyük oranda etkisi altına almayı başaramadı. Bitcoin, geçtiğimiz günlerde 49 bin doların üzerine çıkarak büyük heyecan uyandırdıktan sonra, bugün gün içinde 51 bin 780 dolar seviyesine kadar yükselerek rekor çıtasını daha yukarılara taşımayı başardı. Bitcoin’in kırdığı yeni rekorların, piyasaları da yukarı yönlü etkilemesi bekleniyordu ancak Ripple (XRP) bu süreçte, geri çekilmeler yaşayarak dikkatleri çekmeye başladı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) açtığı davanın görüleceği tarihe bir haftadan daha az bir zaman kala XRP’nin değer kaybetmesi, yatırımcıları endişelendiriyor.

Dava Yaklaştıkça XRP Değer Kaybetmeye Başladı

22 Aralık 2020 tarihinde SEC, Ripple şirketine ve şirketin iki üst düzey yöneticisine XRP’nin alınıp satılamaz bir varlık olduğu gerekçesi ile kayıt dışı toplu XRP satışlarından dolayı 1,2 milyar dolarlık dava açmıştı. Davanın 22 Şubat 2021 tarihinde mahkemede görülmesine karar verildi ve mahkeme tarihine bir haftadan daha az bir zaman kala, XRP’nin 0,65 dolar seviyesinde reddedilmesi, daha büyük kayıpları da beraberinde getirdi. Bitcoin’in yeni rekora koştuğu piyasalarda eski seviyelerine doğru tırmanışa geçen XRP’nin ret yemesi, önemli destek seviyelerinin de kaybedilmesine yol açtı.

XRP Destek Noktalarını Kaybetmeye Devam Edecek Mi?

Yazım sırasında XRP, 0,50 dolar seviyesinin hemen üzerinde işlem görüyor. Ancak XRP son 24 saat içinde %11’den fazla düşüş yaşadı ve XRP için en kritik destek seviyesinin 0,50 dolar bandı olduğu biliniyor. Analistlere göre bu destek seviyesinin altındaki net bir kırılma, XRP fiyatını 0,30 dolar bandına kadar çekebilir. XRP’nin 0,50 dolar altındaki en önemli destek noktası ise 0,48 dolar bandında bulunuyor. Yatırımcılar, kısa vadede gelen bu düşüşlerin uzun vadede yükselişe dönüşüp dönüşmeyeceğini merak ediyor.

Formasyon Analizi, XRP İçin Uzun Vadede Yükseliş Gösteriyor

Analistlere göre önemli destek noktalarını kaybeden XRP, 0,48 dolar bandındaki desteğe tutunmayı başarırsa alçalan kanal formasyonuna göre yeniden yükselişe geçebilir. Bu formasyonda kısa vadede düşüş, uzun vadede yükseliş geldiği biliniyor. Analistlere göre XRP de tam olarak bu formasyona göre hareket ederek 0,63 dolardan kısa vadede 0,50 dolara geriledi ve uzun vadede yeniden yükselişe geçebilir.

Yorum Yap