1. Anasayfa
  2. Coin Gündemi

Dava Yaklaşıyor, XRP Umut Vaat Ediyor

Kripto para piyasalarında, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) kırdığı rekorla tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Ancak lider Bitcoin, 48 bin dolar seviyesini aştıktan sonra 50 bin dolara doğru hareket etmesi beklenirken fiyatta düzeltme yaşadı ve yeniden 45 bin dolar seviyesine geriledi. Bu bölgede Bitcoin yatay seyirde devam ederken, Ripple (XRP) yukarı yönlü hareketi ile dikkatleri çekmeyi başardı.

Dava Yaklaşıyor, XRP Umut Vaat Ediyor

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), fiyat yönünü nereye çevirse, diğer altcoinler de aynı şekilde paralel olarak o yöne doğru harekete geçerek tepki veriyor. Birçok altcoini peşinden sürükleyen Bitcoin, birkaç gün önce başladığı rallide 38 bin dolar seviyesinden yükselerek önce 45 bin dolar seviyesine kadar yükseldi ve bu yükseliş, yine piyasaları yukarı yönlü harekete geçirdi. Daha sonra bu bölgede değer kazançlarını sınırlamayan Bitcoin, fiyatını gün içinde 48 bin dolar seviyesinin üzerine çıkararak tüm zamanların rekorunu kırmayı başardı. Bitcoin’deki bu rekor hareketliliğine yine ilk tepkiyi lider altcoin Ethereum (ETH) verdi ve Ethereum da 1.600 dolar seviyelerinden başlattığı hareketlilik ile fiyatını 1.800 dolara kadar çıkarmayı başardı. Bu hareketlilikler sonrasında gözler diğer altcoinlere çevrildi ve altcoinler de benzer tepkiler verdi. Ancak yeni günde Bitcoin, fiyat düzeltmesi yaşayarak gerilediği 45 bin dolar seviyesinde yatay hareket etmeye başladı. Öte yandan Ripple (XRP), Bitcoin’deki bu yatay seyre rağmen yükseliş eğilimini koruyarak dikkatleri çekmeyi başardı.

XRP Balinaları Devreye Mi Girdi?

Tesla şirketinin 1,5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımı yaptığını açıklaması sonrasında 48 bin doların üzerine kadar çıkarak tüm zamanların rekorunu tazeleyen Bitcoin, daha sonra fiyatta düzeltme yaşayarak 45 bin dolar seviyesine kadar geriledi. Yazım sırasında 44 bin 715 dolar seviyesinde işlem gören Bitcoin yatay seyrine devam ederken, Ripple (XRP) son 24 saat içinde %5,4 oranında yükseliş gösterdi ve 0,51 doların hemen üzerinde fiyatlanmayı başardı. Daha sonra durulma yaşayan XRP, gün içinde %7 oranında değerlenerek bu kez fiyatını 0,55 dolara kadar çıkarmayı başardı. Bu değer artışlarının arkasında, XRP balinalarının olduğu düşünülüyor.

Huobi Borsasında Gizemli XRP Transferi

22 Şubat tarihinde SEC – Ripple davası görülecek ve aslında XRP yatırımcıları bir süredir bu sebepten dolayı XRP yatırımlarına temkinli yaklaşıyordu. Ancak Ripple kanadından davaya ilişkin yapılan açıklamalar ve atılan adımlar, belli ki yatırımcılara güven vermiş zira Huobi borsasında yapılan 200 milyon dolar değerindeki XRP transferi, XRP adına olumlu bir transfer olarak kaydedildi. Fakat yine de analistlere göre bu transfer de büyük oranda değer artışlarına yeterli olmayacak zira analistlere göre yatırımcılar, ne olursa olsun dava sonucunu bekleyecek.

Dava Olumlu Sonuçlanırsa XRP’de FOMO Başlayabilir

Analistlere göre, 22 Şubat tarihinde görülecek olan SEC – Ripple davasının Ripple adına olumlu sonuçlanması halinde, XRP fiyatı sert yükselişlere geçebilir ve bu yükselişlerin arkasındaki tek etken de dava sonucu olmayabilir. Analistlere göre olası böyle bir durumda, XRP için bir FOMO (Fearing Of Missing Out – Kaçırma Korkusu) başlayabilir ve XRP’de satın alma baskısı oluşabilir. XRP fiyat hareketlilikleri için SEC davası takip edilecek.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir