1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. DeFi Tokenleri Kan Kaybediyor: Kayıp Yüzde 10’a Ulaştı!

DeFi Tokenleri Kan Kaybediyor: Kayıp Yüzde 10’a Ulaştı!

Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) cephesinde yaşanan düzeltmeye DeFi tokenleri de katıldı. Son 24 saatte yüzde 10’a ulaşan değer kayıplarının ise merkezsiz finansın en iyilerinde yaşanması şaşkınlık yarattı. Olumlu gelişmelerin yaşandığı ve yatırımcılarının yükseliş beklediği AACE ve Yearn.finance (YFI) gibi tokenler, şu anda kripto para piyasasının genelini takip etmeyi sürdürüyor.

featured

Merkezsiz finans (DeFi) tokenleri kripto piyasası düzeltmesine ayak uydurdu! Kaybın yüzde 10 seviyelerine ulaştığı DeFi tokenleri, olumlu pek çok gelişmeyi şu anda fiyatlamıyor. Tüm zamanların yeni rekorunu görmesi ardından gerileyen Bitcoin (BTC) ile tetiklenen düzeltmede, AAVE ve YFI ciddi kan kaybetti.

AAVE ve YFI Son 24 Saatte Ciddi Geri Çekilme Yaşadı

BTC’nin fitilini ateşlediği düzeltmede AAVE fiyatı ciddi biçimde etkilenirken, kaybın boyutları yüzde 10’a ulaştı. Haberin yazıldığı dakikalarda DeFi tokeni yüzde 7,36 değer kaybı ile 83,18 dolardan işlem görüyor. yearn.finance (YFI) ise nispeten güçlü duruşunu korudu ve son 24 saatte yüzde 4,76 değer kaybı ile 27 bin 468 dolar seviyende tutunmayı başardı.

Bitcoin ve Ethereum Etkisi DeFi Tokenlerini Vurdu

Kripto para piyasasının lideri Bitcoin ile pek çok Defi projesine hayat veren Ethereum geri çekilmesi, DeFi tokenlerini de ciddi biçimde etkiledi. BTC son 24 saatte yüzde 1,39 gerileyerek 18 bin 842 dolardan işlem görürken, ETH haberin yazıldığı dakikalarda yüzde 3,18 değer kaybı ile 584 dolar düzeylerinden işlem görüyor.

ETH 2.0 güncellemesi ile Ethereum ve DeFi tokenlerinin fiyatının yukarı gideceği düşüncesinin aksine gerçekleşen yeni düzeltme, bazı yatırımcıları şaşırtırken bazı yatırımcılara göre normal karşılanıyor. Çünkü DeFi tokenleri son dönemde ciddi prim yaptı ve sağlıklı yükseliş için düzeltme yapmaları gerekliydi. Düzeltme sona erdiğinde ise AAVE ve YFI cephesindeki geri çekilmenin, BTC ve ETH yükselişini takip edip etmeyeceği ise piyasalarda yakından takip edilecek.

AAVE ve YFI Cephesinden Olumlu Haberler Gelmişti

DeFi protokollerinin önde gelen iki ismi AAVE ve YFI, kısa süre öncesinde paylaştıkları olumlu gelişmeler ile yatırımcılarını heyecanlandırmıştı. AAVE, dün protokolün ikinci versiyonunu yayınladığını duyurmuş ve bu gelişme, coin’de ciddi bir yükselişin fitilini ateşleyebileceği şeklinde yorumlanmıştı.

YFI ise farklı önemli projelerde ortaklık kurabileceğini duyurdu ve SUSHI ile gidilen ortaklık atılan ilk somut adım olarak lanse edildi. DeFi alanında kullanılabilirliği artıracak bu gelişme de kripto para piyasası düzeltmesinde yerini şimdilik kaybetmiş görünüyor.

LINK, COMP, MKR ve AMPL Kayıp Yaşadı

DeFi protokollerine ek olarak çok sayıda coin’de ciddi geri çekilme yaşandı. Chainlink (LINK) fiyatı yüzde 4,81 değer kaybı ile 13,08 dolara gerilerken, Compound (COMP) fiyatı yüzde 5,47 değer kaybı ile 127,62 dolara düştü. Maker (MKR) yüzde 8,53’lük düşüşle 527,82 dolar fiyatında yer alırken, Amplefort (AMPL) fiyatı yüzde 18,43’lük düşüşle 1,299 dolara geriledi.

Yorum Yap