1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Değer Kaybeden Dolar TL Karşısında Kayıplarını Sınırladı

Dolar kuru küresel piyasalardaki gündem başlıklarına bağlı olarak hareketliliğini sürdürüyor. Yurtiçi piyasalarda, haber akışları durgun bir döneme girerken, küresel piyasalardan haber akışları gelmeye devam ediyor. Son olarak ABD’deki azil gündemi ile birlikte dolar, küresel piyasalarda zayıflama eğilimini sürdürdü. Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri bu gündem maddesi ile birlikte dolar karşısında değer kazanırken, Türk Lirası petrol fiyatlarındaki yükseliş ile birlikte dolar karşısındaki değer kazanımlarını sınırlandırdı.

Değer Kaybeden Dolar TL Karşısında Kayıplarını Sınırladı

Yılbaşı öncesinde, geçtiğimiz yılın Kasım ayı başlarına kadar dolar, küresel piyasalarda değer kazanma eğilimindeydi. 3 Kasım 2020 tarihinde yapılan ABD başkanlık seçimleri adına oluşan belirsizlik ve seçimi kimin kazanacağı yönünde ortaya çıkan karışık haberler ile birlikte, dolar küresel piyasalarda yükselişini sürdürdü. Bununla birlikte yurtiçi piyasalarda da dolar/TL kuru 8,50 TL seviyesini geçti. Seçimin tamamlanmasından sonra belirsizlik bir süre daha devam etti ve buna bağlı olarak küresel piyasalarda daha da değerlenen dolar, Türk Lirası karşısında da 8,58 TL ile tarihi zirvesini gördü. Daha sonra yurtiçinde ekonomi yönetimlerinde yaşanan değişiklik ile birlikte dolar/TL sert değer kaybederken, Kasım ayı ortalarında, küresel piyasalarda dolar, gelen aşı haberlerinin de etkisiyle düşüş eğilimini hızlandırdı. Bu haberler ile birlikte düşüşe geçen dolar, değer kayıplarını sınırlı tutsa da yaklaşık 7 hafta boyunca küresel ekonomi piyasalarında değer kaybetmeye devam etti. Yılbaşından sonra ise ABD seçim krizi Georgia eyaletinde devam etti ve Senato’da gerginlikler çıktı. Bununla birlikte değer kayıplarını hızlandıran dolar, güven kaybını da sürdürdü. Seçim sonuçlarının netliğe kavuşması ile birlikte tekrar yükselişe geçen dolar, eski başkan Donald Trump’ın azledilmesinin onaylanması ile birlikte yeniden düşüş eğilimine geçti fakat yurtiçi piyasalarında, artan petrol fiyatları Türk Lirası’nın dolar karşısındaki kazanımlarını sınırladı.

Trump Azledildi, Doların Değer Kaybını Petrol Sınırladı

Yeni yılın ikinci haftasında, küresel piyasalarda dolar adına ABD kanadından gelen haberler takip edilirken, yurtiçi piyasalarda dolar/TL kuru üzerinde etkili olabilecek haber akışlarında kısırlık yaşanması, dolar kurunun yatay seyirde devam etmesini sağladı. Ancak dün ABD’de Donald Trump’ın görevine son verilmesinin kesinleşmesi ile birlikte, küresel piyasalarda dolar değer kayıpları yaşadı. Yurtiçi piyasalarda da TL karşısında değer kaybeden doların bu kayıplarını, artan petrol fiyatları sınırladı.

Dolar ve Euro Yeni Güne Hangi Seviyeden Başladı?

Trump’ın azledilmesinden sonra dolar, düşüş eğilimine girdi ancak TL karşısında sınırlı hareket etti. Bununla birlikte dolar/TL kuru yeni güne 7,4050 seviyesinden giriş yaptı. Bir diğer taraftan Euro/TL kuru da yeni güne 9,0140 seviyesinden giriş yaptı. Dolar/TL önceki kapanışını 7,4170 seviyesinde ve Euro/TL de önceki kapanışını 9,0210 seviyesinde yapmıştı.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,4149 TL – satış 7,4212 TL
  • Euro alış 9,0313 TL – satış 9,0396 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,1574 TL – satış 10,1680 TL

Yorum Yap