1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Değer Kaybeden Gümüşten Yükseliş Beklentisi

Emtia varlıklar arasında 2020 yılını kazandığı değerler ile şampiyon olarak tamamlayan gümüş, 2021 yılına da sert yükselişler ile girdi ancak 2021 yılında genel tabloda beklenen yükselişi bir türlü gösteremedi. Fakat geçtiğimiz hafta gümüş, son 8 yılın zirve fiyatına ulaşarak yatırımcıları heyecanlandırdı. Bu yükseliş de gümüş için yeterli olmayınca, gümüş yönünü yeniden aşağıya çevirdi. Gümüşün yeniden düşüşe geçmesiyle birlikte, yatırımcılar uzman yorumlarına döndü.

Değer Kaybeden Gümüşten Yükseliş Beklentisi

18 emtia varlık arasından gümüş, 2020 yılını %48 değer kazancı ile şampiyon olarak tamamladı. Listede gümüşe en yakın konumda bulunan bir diğer güvenli liman altın ise yılı %25 değer kazancıyla tamamlamıştı. Özellikle yurtiçi piyasalarda vatandaşların en çok tercih ettiği yatırım varlığı altının, gümüş tarafından neredeyse değer kazancı konusunda 2020 yılında ikiye katlanması, yatırımcıların da dikkatini çekti ve birçok kişi 2021 yılında gümüşü değerlendirmeye almaya başladı. Ayrıca 2020 yılının özellikle son aylarında ekonomi piyasaları uzmanlarından gelen olumlu gümüş tahminleri, yatırımcıların da kazanç iştahlarını kabarttı ve gümüş 2021 yılında popülaritesini ciddi oranda artırdı. Ancak 2021 yılına sert kazançlar ile giren gümüş, kalan günlerde isteneni pek de veremedi ve altın ile birlikte girdiği düşüş eğiliminden bir türlü kurtulamadı. Gümüşün geçtiğimiz hafta Reddit topluluğundan gördüğü desteği kaybetmesi, kısa vadede sert değer kayıplarına yol açtı. Düşen gümüş fiyatları karşısında, yatırımcılar uzman yorumlarını değerlendirmeye aldı.

Şatıroğlu Belli Şartlar Altında Gümüşten Yükseliş Bekliyor

Gümüş geçtiğimiz hafta Reddit topluluğu olan WallStreetBets’in büyük desteği ile birlikte yönünü yukarı çevirdi ve kazandığı değerler ile ons başına 30,07 dolar seviyesini gördü. Bu seviye, son 8 yılın zirvesi olarak kaydedildi. 2013 yılından bu yana ilk kez bu kadar yükselen gümüş daha sonra desteği kaybedince yeniden ons başına 27 dolar seviyesinin altına geriledi. Gümüşteki değer kayıpları, umutlanan yatırımcıları yeniden endişelendirdi. Gümüşteki düşüşleri altındaki düşüşler ile kıyaslayan ekonomi piyasaları uzmanı Tunç Şatıroğlu, gümüşün yine de altına göre daha güçlü bir duruş sergilediğini belirtti. Şatıroğlu, gümüşün ABD seansında gücünün koruması halinde yeniden 27,44 dolar seviyesine yükseleceğini iddia etti.

Paksoy: “Portföylerde Gümüş Olmalı”

Bir diğer yandan ekonomi piyasaları stratejisti Cüneyt Paksoy da dün, video konferansı ile gerçekleştirdiği görüşmede, Melis Baştuğ’un sorularını yanıtladı. Paksoy ekonomi piyasalarında doların dirençleri aşamama ihtimalini değerlendirdi ve gram altında da kademeli alım bölgesinin oluştuğunu ifade etti. Paksoy ayrıca tüm bu gelişmelerden bağımsız olarak, yatırımcıların portföylerinde gümüşe yer vermesi gerektiğini dile getirdi.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında haftanın son işlem gününde güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.808,47 dolar – satış 1.808,86 dolar
  • Ons gümüş alış 26,67 dolar – satış 26,71 dolar
  • Gram gümüş alış 6,08 TL – satış 6,08 TL
  • Paladyum alış 2.317,86 dolar – satış 2.332,91 dolar
  • Platin alış 1.114,26 dolar – satış 1.119,86 dolar

Yorum Yap