1. Anasayfa
  2. Gümüş

Değerli Metal Arz Açığı Gümüş Talebini Artırır Mı?

Küresel ekonomi piyasaları, geçtiğimiz yıl hiç olmadığı kadar hareketli geçmişti. Bu hareketliliğin en büyük etkeni ise küresel Covid-19 salgını olmuştu. Salgının etkisi ile birlikte yatırımcıların güvenli liman arayışları arttı ve altın yoğun talep gördü. Ancak buna rağmen değerli metallere olan ilgi, genel olarak altın talebinin gerisinde kaldı. Bununla birlikte global piyasalarda değerli metallerde arz açığı oluştu.

Değerli Metal Arz Açığı Gümüş Talebini Artırır Mı?

Küresel ekonomi piyasaları, 2020 yılında oldukça sıra dışı gelişmelere sahne oldu. 2019 yılının Aralık ayında Çin’de ortaya çıkan Covid-19 salgını, 2020 başlarında tüm dünyaya yayılmaya başladı. Asya bölgesinde başlayan salgın ve endişe, yılın Mart döneminde ABD’de etkisini şiddetli bir şekilde hissettirmeye başlayınca, ekonomi piyasalarında adeta bir çakılma yaşandı ve yatırımcılar ne yapacağını bilemedi. Mart ayından sonra ise bu çakılmalar, yerini kademeli olarak değer artışlarına bıraktı ve Ağustos döneminde değerli metal fiyatlarında zirve noktaları görüldü. Özellikle yatırımcıların güvenli liman arayışları sonrasında altına olan talep çok yoğun şekilde artış gösterdi bununla birlikte gümüşe olan talep de arttı ancak hiçbir değerli metaldeki talep, altındaki kadar yoğun olmadı. Bununla birlikte, gümüş kazandığı değerler ile altını geride bırakmayı başardı ve bu da 2021 yılında gümüş taleplerinin altına yaklaşacağı beklentilerini artırdı. Ancak geçtiğimiz yılın değerli metal arz verileri, 2021 yılında değerli metallere olan talep konusunda endişe yarattı. Yine de birçok analist ve uzman isim, başta gümüş olmak üzere değerli metallerdeki talebin artış göstereceğini öngörüyor.

Değerli Metallerde 2020 Arz Açıkları

Küresel ekonomi piyasalarında yaşanan hareketlilikler, geçtiğimiz yıl en çok da güvenli limanlara yaradı. Zira yıl içinde hem altın hem de yeni yeni güvenli liman olarak değerlendirilmeye başlanan gümüş muazzam değer artışları yaşadı. Bununla birlikte talep artışı da yaşandı ancak birçok değerli metal bu kapsamda sınıfta kaldı. 2020 yılında yaşanan değerli metal arz açıklarına ilişkin Johnson Matthey bir rapor hazırladı. Rapora göre geçtiğimiz yıl yaşanan değerli metal arz açıkları şöyle:

  • Platin 2020 arz açığı – 390 bin ons
  • Paladyum 2020 arz açığı – 660 bin ons
  • Rodyum 2020 arz açığı – 84 bin ons

Gümüş Talebinde ve Fiyatında Artış Beklentisi

Değerli metallerde geçtiğimiz yıl yaşanan bu arz açıklarının yanı sıra, Gümüş Enstitüsü (Silver Enstitue), küresel gümüş talebine ilişkin 2021 beklentilerini paylaştı. Raporda gümüş talebi beklentisinin 2021 için 1,025 milyar ons olarak belirlendi. Kuruluş, talepte etkisi olacağını düşündükleri sanayi talebinin yanı sıra mücevher gümüş talebinin de 174 milyon onsa yükseleceğini ifade etti. Ayrıca kuruluş, 2021 yılında ons başına gümüş fiyatının %46 oranında artış göstereceğini ve ortalama 30 dolara çıkacağını beklediklerini belirtti.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, haftanın son işlem gününde güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.813,24 dolar – satış 1.813,58 dolar
  • Ons gümüş alış 27,05 dolar – satış 27,10 dolar
  • Gram gümüş alış 6,08 TL – satış 6,09 TL
  • Paladyum alış 2.342,69 dolar – satış 2.359,66 dolar
  • Platin alış 1.225,30 dolar – satış 1.230,52 dolar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir