1. Ana Sayfa
  2. Gümüş
  3. Değerli Metallerde Altınla Eş Zamanlı Düşüş

Değerli Metallerde Altınla Eş Zamanlı Düşüş

Küresel piyasalarda özellikle Covid-19 salgını ile birlikte başlayan değerli metallerdeki artış, gelen Covid-19 aşısı haberleri ile birlikte gevşemelerle düşüşe geçtir. Salgın döneminde döviz gibi yatırım araçlarından kaçan yatırımcılar, tercihini altının yanı sıra gümüş, platin gibi değerli metallerden yana kullanmıştı. Yıl boyunca artış eğiliminde olan değerli metallerde, aşı iyimserliği ile birlikte yeni haftaya girişte düşüş gözlemlendi.

featured

2020 yılı değerli metaller için, kazanç dolu bir yıl oldu. Birçok değerli metal yatırımcısı, küresel Covid-19 salgınında tercihini gümüş, platin gibi kıymetli madenlerden yana kullanmıştı. Altın gibi bu kıymetli madenlerde de yıl boyunca artış eğilimi gözlemlendi. Fakat yine gümüş, platin gibi değerli metallerde altına paralel olarak Aralık ayının ilk işlem haftasında düşüş başladı. Birçok analist ve uzman bu düşüşlerin sebebinin ise gelen aşı haberleri olduğunu dile getiriyor. Zira Covid-19 salgını özellikle Mart ayında ülkemizde büyük bir endişe ve finansal piyasalarda bir risk yaratmıştı.

Yıl Boyu Artan Fiyatlar Aşı Haberleri İle Gevşemeye Başladı

Uzun süredir devam eden salgında, yatırımcılar ise paralarının değerini korumak için riskten kaçarak değerli metalleri tercih etti. Bu değerli metal yatırımlarında küresel çapta olduğu gibi yurtiçinde de başı altın çekti fakat öte yandan platin ve gümüş gibi emtia varlıklarda da talep arttı. Bu talep artışının getirdiği artışlar ise neredeyse yıl boyunca sürdü. Fakat bir diğer taraftan BioNTech, Pfizer, Moderna gibi aşı şirketlerinin peş peşe geliştirdiği aşı haberleri, piyasalarda gevşemeleri başlattı. Bu aşıların yılsonundan önce dağıtıma çıkacağı ve özellikle İngiltere’nin aşı uygulamasına geçtiğini duyurması ise Bu gevşemelere ivme kazandırdı. Bu gelişmeler doğrultusunda piyasadaki risk ve endişe azaldı ve bu da kıymetli madenlere Aralık ayının ikinci haftasında düşüş olarak yansıdı.

Değerli Metaller Altına Paralel Değer Kaybetti

Aralık ayının ikinci işlem haftasına spot altın %0,21 düşüşle giriş yaptı ve ons altın fiyatı 1.833 dolar seviyesine kadar geriledi. Gümüş fiyatları da altına paralel olarak eş zamanlı bir şekilde %1,29 değer kaybetti ve gümüşün de ons başına fiyatı 23,86 dolara çekildi. Öte yandan platin ise son bir haftadır yaklaşık %10 oranında değer kaybetmişti ve bu haftanın başlaması ile platin de %3,22 oranında değer kaybetti. Bu düşüşle birlikte platinin ons başına fiyatı 1.029,20 dolar seviyesine kadar geriledi. Paladyum da %0,57 oranında değer kaybetti ve bununla birlikte paladyumun ons başına fiyatı da 2.341,58 dolara kadar geriledi.

Gelişmeler Sonrası Emtia Piyasalarında Oluşan Fiyat Tablosu

Emtia piyasalarında yaşanan düşüşler göze çarparken güncel fiyatlar şöyle listelendi:

  • Ons altın %0,21 düşüş ile 1.833 dolara geriledi
  • Gümüş % 1,29 düşüş ile 23,86 dolara geriledi
  • Platin %3,22 düşüş ile 1.029,20 dolara geriledi
  • Paladyum %0,57 düşüş ile 2.341,58 dolara geriledi
  • Bakır %1,30 artış ile 7.758,00 dolara yükseldi
  • Brent petrol %0,10 artış ile 49,08 dolara yükseldi

Yorum Yap