1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Değerli Metallerde Artış Zirvesi Gümüşün

Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler ile birlikte değerli metallerdeki artış da devam ediyor. ABD mali teşvik paketi, aşı haberleri, Avrupa Birliği açıklamaları ve Covid-19 salgınında ikinci dalga ile birlikte gelen önlem uygulamaları, emtia piyasalarında genel yükseliş grafiğini ortaya koydu. Emtia varlıklarda en fazla yükseliş gösteren varlık ise %3,02’lik değer artışı ile gümüş oldu.

Değerli Metallerde Artış Zirvesi Gümüşün

Küresel piyasalarda, 2020 yılının sonlanmasına az bir zaman kala gelişmeler hız kesmeden devam ediyor. COvid-19 salgının beslediği emtia varlıkları, gelen yeni haber akışı ile birlikte daha büyük destekler buldu ve artışını sürdürdü. Emtia varlıklarda özellikle değerli metallerde değer artışları gözlenirken, en fazla yükseliş gösteren varlık %3,02’lik değer artışı ile gümüş oldu. Değerli metallerdeki bu artışı en çok destekleyen etken ise Covid-19 salgınına ilişkin yeni önlem uygulamalarının açıklanması olurken, bu haberi ABD mali teşvik paketi görüşmeleri, aşı haberleri ve AB açıklamaları takip etti. Altına paralel olarak artış gösteren değerli metallerin, bu yükselişini devam ettirip ettirmeyeceği merak ediliyor.

Değerli Metaller Yükselişini Sürdürecek Mi?

Değerli metal yatırımcıları, piyasadaki genel değer artışından oldukça memnun görünüyor ancak bu yükselişlerin suni mi yoksa uzun vadeli ve sürekli yükseliş mi olduğu da merak ediliyor. Yatırımcıların bu merakına ilişkin ise ABD merkezli uluslararası dev yatırım bankası Goldman Sachs’ın Global Yatırım Araştırma Bölümü Ekonomisti ve aynı zamanda Küresel Emtia Araştırmaları Başkanı Jeffrey Currie, bir açıklama yaptı ve Currie’nin açıklamasına göre emtia varlıklarındaki bu değer artışı ilerleyen dönemlerde de devam edecek. Currie bu artışların ise dolardaki zayıflamaya bağlı olarak devam edeceğini ifade etti. Öte yandan Currie, petrol fiyatlarındaki artışa ilişkin, piyasadaki arzın talepleri karşılayamamasından kaynaklı olduğunu dile getirdi.

Yükseliş Zirvesi Gümüşün Oldu

Yakın zamanda Hollanda ve İngiltere, AB’de henüz aşının onaylanmaması ile birlikte, Covid-19 salgınına karşın yeni önlemler aldı. Alınan bu önlemler de değerli metallere artış olarak yansıdı. Öte yandan ABD mali teşvik paketine ilişkin dün yapılan açıklamalarda, görüşmelerdeki ayrılık havasının dağıldığı ve olumlu ilerleyişe geçildiğinin mesajları verilmesi üzerine başta altın olmak üzere değerli metallerde artış gözlemlendi. Bu artışlar ile birlikte ons altın 1.870 dolar seviyesinin üzerine çıkarken, en fazla artışı gümüş gösterdi. %3,02 oranında değer artışı yaşayan ons gümüş ise bununla birlikte 25,26 dolara yükseldi.

Değerli Metallerde Güncel Fiyat Listesi

Gelen açıklamalar ve virüse karşı önlem adımlarının ardından emtia varlıklarda genel bir yükseliş oluştu. Bu gelişmeler ışığında değerli metallerde güncel fiyat listesi şöyle şekillendi:

  • Ons altın %0,46 oranında artış ile 1.872 dolara yükseldi.
  • Ons gümüş %3,02 oranında artış ile 25,26 dolara yükseldi.
  • Paladyum %1,02 oranında artış ile 2.345,90 dolara yükseldi.
  • Platin %0,97 oranında artış ile 1.050,62 dolara yükseldi.

Öte yandan Brent petrol %0,48 artış ile 50,55 dolara yükselirken, yurtiçi piyasalarda gram gümüş 6,41 TL’ye yükseldi.

Yorum Yap