1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Deutsche Bank: Avrupa Dijital Para Çalışmaları Hızlandırmalı

Almanya’nın en önemli bankacılık çalışmalarının yürütüldüğü Deutsche Bank, geçtiğimiz günler yayınladığı rapor ile Avrupa ülkelerine dijital para çalışmaları ile ilgili önerilerde bulundu. Dijital paranın yakın zamanda nakit paranın yerini alacağını iddia eden Deutsche Bank, Avrupa’nın dijital para birimi ile ilgili çalışmalarını geliştirmesi gerektiğini belirtti.

Deutsche Bank: Avrupa Dijital Para Çalışmaları Hızlandırmalı

Dijital para piyasasındaki değişimlerle ilgili birçok gelişmenin yaşandığı bugünlerde Almanya’nın bankacılık devi Deutsche Bank, Avrupa ülkelerine uyarı ve öneride bulundu. Bilindiği gibi tüm dünyada dijital para çalışmaları büyük bir hız ile ilerleme gösteriyor. Birçok ülkenin merkez bankası kendi dijital parasını çıkarmaya başladı. Dijital paranın piyasadaki hacminin git gide büyüdüğü bugünlerde Deutsche Bank da konu ile ilgili hazırladığı raporu paylaştı.

Dünya üzerinde son dönemde yaşanan birçok gelişme ile dijital para piyasaları yükselişe geçti. Son dönemlerde yaptığı ataklarla gündemden düşmeyen Bitcoin’den de anlaşılabileceği üzere dijital para ekonomisinin önemi artmaya devam ediyor. Tüm dünyada yaşanan dijital para gelişmeleri ile ilgili çalışma yapan Alman bankası Deutsche Bank da konu ile ilgili hazırladığı raporu kamuoyuna sundu.

Deutsche Bank Ekonomik Rapor Yayınladı

Almanya’nın en önemli bankacılık faaliyetlerini yürüten Deutsche Bank, dijital paranın nakit paranın yerini alacağına yönelik açıklamalarda bulundu. 100 binden fazla çalışanı ile dünyanın en büyük bankaları arasında yer alan Deutsche Bank’ın araştırma departmanı içindeki birçok ekonomik analiz ve önerinin bulunduğu raporunu 10 kasımda yayınladı.

Deutsche Bank yayınladığı rapor ile ekonominin nasıl değişikliğe gittiğini anlattı. Pandemi sürecinin ekonomik yansımalarını da değerlendiren Deutsche Bank Avrupa ülkelerinin kendi dijital paralarını çıkarmalarının önemi üzerinde durdu.

Koronavirüs Dijital Para Kullanımını Büyük Ölçüde Etkiledi

Deutsche Bank’ın yayınladığı raporda en dikkat çeken noktalardan biri Koronavirüs’ün ekonomi üzerindeki etkisi oldu. Banka tüm dünyada etkisi devam eden Covid-19 virüsünün ekonomik alışkanlıklar üzerinde gösterdiği etkileri değerlendirdi. Tüm dünyada uygulanan sosyal mesafe ve temas etmeme kuralları ile nakit para kullanımının yerini dijital paraya bıraktığını açıklayan Deutsche Bank yakın zamanda dijital paranın nakit para yerine geçeceğini iddia etti.

Avrupa Ülkelerinin Kendi Dijital Paralarını Geliştirmesi Gerekiyor

Deutsche Bank yayınladığı rapor ile sadece ekonomik analizde bulunmadı. Banka raporda Avrupa ülkelerine uyarı ve önerilerde de bulundu. Avrupa ülkelerinin merkez bankalarının kendi dijital paralarını çıkarmalarının gerektiğinin açıklandığı raporda aksi takdirde bu konuda daha ileri olan ülkelerin politikalarının benimsenmek zorunda kalınacağı açıklandı. Avrupa ülkelerinin dijital para konusundaki çalışmalarını hızlandırmaya ve geliştirmeye davet eden Deutsche Bank ileriki dönemde ancak bu şekilde bağımsız ödeme seçeneklerinin var olacağını belirtti.

Çin ve İsveç Dijital Para Konusunda Çok İlerledi

Deutsche Bank Avrupa ülkelerini dijital para çıkarma konusunda uyarırken bu konuda gelişmiş ülkeleri de örnek gösterdi. Dünya üzerinde dijital para ekonomisi alanında çalışmalarına devam eden ve ileri bir noktada yer alan İsveç ve Çin’deki gelişmelerinde örnek gösterildiği rapor yoğun ilgi topladı.

Yorum Yap