1. Anasayfa
  2. Gümüş

Dev Banka 2021 Yılı Gümüş Fiyat Beklentisini Paylaştı

Geçtiğimiz yılın açıklanan verilerinde, gümüş emtia varlıklar arasında en fazla değer kazanan yatırım varlığı olarak, yatırımcıların dikkatini çekmeyi başarmıştı. 2020 yılında gösterdiği %48 oranındaki değer artışı ile yatırımcıların dikkatini çekmeyi başaran gümüş için, Saxo Bank 2021 yılı beklentilerini yayınladı. Yayınlanan rapor ile birlikte, gümüş adına geçtiğimiz yıldan bu yana oluşan olumlu beklentinin devam ettiği görüldü.

Dev Banka 2021 Yılı Gümüş Fiyat Beklentisini Paylaştı

Geride bıraktığımız yılda, 18 emtia varlık arasından en çok kazandıran yatırım varlığı %48 oranla gümüş olmuştu. Aynı listede gümüşün hemen arkasında ise %25 değer kazancı ile altın geliyordu. Geçtiğimiz yıl artan Covid-19 endişesi ile birlikte, yatırımcılar güvenli limanlara yönelmeyi tercih etti ve bununla birlikte değerli metal fiyatlarında bir artış görüldü. Her ne kadar gümüş geçtiğimiz yıl neredeyse değer kazancı ile altının 2 katı kazandırmış olsa da altın, daha çok tercih edilerek gümüşü gölgede bırakmıştı. salgın dönemi ile birlikte tüm dünyada en çok konuşulan gündem maddeleri arasına giren altın, geçtiğimi yılda gümüşe kıyasla popülaritesini daha çok artırdı fakat gümüş kazandığı değerler ile adından söz ettirmeyi başardı. Bununla birlikte, yatırımcılar, uzmanlardan gelen gümüş yorumlarını değerlendirmeye aldı. Birçok analist ve uzmana göre 2021 yılında da gümüş, değer kazanmaya devam edecek. Bunula ilişkili olarak, emtia piyasaları raporunu yayınlayan Saxo Bank, 2021 yılındaki ilk raporunu da yayınladı. Saxo Bank 2021 yılı emtia varlıklardaki beklentilerini yayınladığı raporunu bu kez Outrageous Prediction ismiyle yayınladı. Raporda gümüşe ilişkin olumlu beklentiler dikkat çekti.

Gümüş Fırsatını Kaçıran Yatırımcılar İçin Yeni Rapor Rehber Olabilir

Geçtiğimiz yılda en çok kazandıran emtia varlık gümüş olmasına rağmen, yurtiçi piyasalarda küçük ölçekli yatırımcılar altına gösterilen yoğun talep kadar gümüşe yoğun bir talep göstermedi. Fakat yılsonunda açıklanan veriler ile birlikte, yurtiçi piyasalarında da küçük ölçekli yatırımcılar odağına gümüşü aldı. Gümüşün değer kazancından çok fazla yararlanamayan yatırımcılar yönünü uzmanlardan gelen değerlendirmelere çevirmişken, Saxo Bank tarafından emtia varlıklara ilişkin beklenti raporu yayınlandı. Outrageous Prediction adlı raporda, değerli metaller arasında ilk sıra gümüşe ayrıldı. Raporda gümüş fiyatına ilişkin 2021 beklentileri paylaşıldı.

Saxo Bank’ın 2021 Gümüş Fiyatı Beklentisi: 50 Dolar

Saxo Bank’ın yayınladığı Outrageous Prediction isimli emtia varlıklar 2021 beklenti raporunda ilk sırada yer alan gümüş için, fiyat beklentisi 50 dolar olarak açıklandı. Bankanın beklentisi ve tahminleri eğer gerçekleşirse, gümüş 2021 yılında tüm zamanların en yüksek fiyatlanmasını görmüş olacak. Saxo Bank’ın yayınladığı raporun ardından, Danimarka Bankası Emtia Stratejisti Başkanı Ole Hansen, gümüşe ilişkin kendi değerlendirmelerini paylaştı. Hansen de dev bankanın beklentisine paralel olarak, gümüşe ilişkin olumlu beklentiler içinde olduğunu belirtti.

Hansen Olası Gümüş Yükselişi İçin Gerekli Etkenleri Açıkladı

Ole Hansen, gümüş değerlendirmesinde, 2021 yılında gümüşteki olası yükselişler için bakır fiyatlarının yakından takip edilmesi gerektiğini savundu. Hansen ayrıca, gümüş fiyatlarında düşük faiz oranlarının ve yükselişte olan faiz oranlarının çok etkili olacağını iddia etti. Hansen’e göre yükseliş eğiliminde olan faiz oranları ile birlikte artan talep ile düşen arz, gümüş için harika bir değer artırma zemini oluşturuyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir