1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin
  3. Dev Şirketlerin BTC Sattığı Ortaya Çıktı

Dev Şirketlerin BTC Sattığı Ortaya Çıktı

Bitcoin (BTC) için, kripto para piyasalarında dünkü bir gösterge, işlerin yolunda olup olmadığını sorgulattı. Dün göstergede fark edilen sıra dışı hareketlilik ile birlikte kripto para kullanıcıları, BTC için sonun yaklaşıp yaklaşmadığını sorgulamaya başladı. 2017 yılından da önce lider kripto para birimine yatırım yapmış olan bazı dev şirketlerin, rezervlerinde bulunan Bitcoin’leri yavaş yavaş satmaya başladığı fark edildi.

featured

Kripto para piyasalarında dev şirketlerin Bitcoin (BTC) yatırımları, özellikle son dönemlerde artış göstermişti. Bu artışla birlikte tanınırlığı artan lider kripto para birimi için yatırım hamleleri de arka arkaya gelmeye başlamıştı. Aralık ayının ortası BTC için kritik bir tarih konumunda bulunuyor ve kripto piyasalarında Aralık ortası için BTC adına bir endişe oluştu. Coin Days Destroyed adlı bir Glassnode göstergesi, uzun vadeli yatırım yapan bazı dev şirketlerinin, yavaş yavaş rezervlerindeki Bitcoin’leri satışa çıkardığı fark edildi. Bu hareketliliğin kripto para piyasalarına nasıl etki edeceği henüz bilinmiyor fakat 15 Aralık tarihinde Mt. Gox borsasının kullanıcılarına dağıtacağı 140 bin adet BTC’nin, ayı koşusuna neden olma endişesi piyasada hakim olmuş olabilir. Bir süredir bazı dev şirketlerin arka arkaya Bitcoin yatırımı yaptığını açıklamasının ardından gelen gösterge sonuçları, lider kripto para birimi için durumun ilerleyen günlerde nasıl şekilleneceğini belirsiz hale getirdi. Zira Grayscale, MicroStrategy gibi dev şirketler geçtiğimiz haftanın sonunda ve bu hafta içinde hem rezervlerine BTC eklemiş hem de 5 yıllık vadede devasa miktarlarda BTC yatırımı planladığını açıklamıştı. Coin Days Destroyed adlı Glassnode göstergelerine göre yaşanan bu satış işlemlerinden sonra BTC’nin kritik tarihe nasıl ilerleyeceği merak ediliyor.

Son Çeyrekte Yatırımcılar Ne Yaptı?

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) fiyatı, 2020 yılının son çeyreği incelendiğinde 26 Eylül tarihinde 10 bin 754 dolar seviyesindeydi ve yine aynı tarihte Glassnode göstergesine göre “ortadan kaldırılan” BTC miktarı da yalnızca 8 milyon seviyesindeydi. O tarihten tam 1 ay sonra ise hem fiyatta hem de ortada kaldırılan Bitcoin miktarında öngörülemez şekilde artış gerçekleşti. 26 Ekim tarihinde aynı göstergede BTC fiyatı 13 bin 72 dolar seviyesine yükseldi ve ortadan kaldırılan BTC miktarı da 18 milyon seviyesine ulaştı.

Göstergede %162’lik Artış Gözlendi

Glassnode göstergesine göre bu artıştan da tam 1 ay sonra, yani Bitcoin’in 2017 yılından sonra bazı borsalarda tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı günden bir gün öncesine denk gelen 26 Kasım tarihinde, işler daha da ilginç bir hal aldı. Bu tarihte satılan BTC miktarı 21 milyon seviyesine ulaştı. Bu kripto para piyasalarındaki toplam BTC satışını değil, sadece uzun vadeli yatırımcıların gerçekleştirdiği satış miktarına işaret ediyordu. Yine bu dönemde BTC fiyatı ise 17 bin 106 dolar seviyesinde iken Glassnode göstergesinde gözlenen %162 oranındaki artış, büyük bir risk durumunu ortaya koydu.

BTC’deki Fiyat Sıkışıklığının Sebebi Mi?

Glassnode göstergesinden elde edilen veriler, BTC’nin yeni rekor yoklamasının ardından bir türlü 20 bin dolar barajını aşamamış olmasında da bir bakıma ışık tutuyor. Zira lider kripto para biriminin yeniden bu direnç bölgesini aşamamış olmasının arkasında, göstergede de yer alan bu uzun vadeli yatırım şirketlerinin gerçekleştirdiği satışlar olabilir. Zaten birçok kripto para kullanıcısı ve başarılı analist, BTC’nin bu yeni rekor yoklamasından sonra bu gibi büyük satış hamlelerini bekliyordu.

Yorum Yap