1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Dev Şirketlerin BTC Yatırımı Hız Kesmiyor

Kurumsal büyük şirketlerin Bitcoin (BTC) yatırımları hız kesmeden devam ediyor. Özellikle son günlerde birçok kurumsal şirket, lider kripto para birimi Bitcoin’e yatırım yaptığını ve rezervlerini bu yönde güçlendirdiğini açıklamıştı. Büyük BTC yatırımları yapan şirketlerden biri olan MicroStrategy yine bir yatırım haberi ile gündeme geldi. MicroStrategy bu kez de BTC yatırımı yapmak için 650 milyon dolar değerinde tahvil topladığını açıkladı.

Dev Şirketlerin BTC Yatırımı Hız Kesmiyor

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) kurumsal şirketlerin iştahını kabartmaya devam ediyor. Özellikle 2017 yılından sonra birçok kurumsal şirket, Bitcoin’deki potansiyeli görerek, yatırımlarına bu alanda devam etmiş ve rezervlerini güçlendirmişti. Son günlerde ise Bitcoin yatırımı yapan şirketlerin sayısında gözle görülür bir artış yaşandı ve şirketler bir bir BTC yatırımlarını açıkladı. Geçtiğimiz hafta bu duruma örnek olarak önce MicroStrategy, Cuma günü borsaların kapanması ile birlikte BTC yatırımı yaptığını açıklamış, ardından da aynı şekilde Grayscale şirketi BTC yatırımı yaptığını açıklamıştı. Şirketlerin bu hamleleri ayrıca borsalarda hisse senetlerine yönelik değer artışı adına bir strateji olarak yorumlanmıştı. Yine geçtiğimiz haftaya benzer bir strateji ile bu hafta da MicroStrategy şirketi borsaların işlem saatinin sona ermesinin ardından Bitcoin yatırımına ilişkin açıklamalar yaptı. BTC yatırımına yönelik 5 yıllık planlamasını açıklayan MicroStrategy, Bitcoin yatırımlarında kullanabileceği 650 milyon dolar değerinde, dönüştürülebilir tahvil topladığını açıkladı. Geçtiğimiz hafta MicroStrategy’nin borsa senetlerinde izlediği strateji başarılı olmuştu ve Pazartesi günü itibariyle yeni seansta benzer bir durumun yaşanıp yaşanmayacağı merak ediliyor.

MicroStrategy 650 Milyonluk Dev BTC Yatırımına Hazırlanıyor

MicroStrategy dünyanın dev şirketleri arasında yer alan ve yatırımları ile zaman zaman gündeme gelen bir şirket. Şirketin CEO’su Michael Saylor, peş peşe gelen Bitcoin (BTC) yatırımlarına yönelik yaptığı açıklamalarda, Bitcoin’e olan inançlarının ve güvenlerinin güçlendiğini ifade etti. Bu güçlenme ile birlikte Saylor, şirketin Bitcoin yatırımlarına dönüştürülebilecek olan, 650 milyon dolar değerinde tahvil toplamaya başladığını açıkladı. Bu durum MicroStrategy’nin BTC’ye olan uzun vadeli inancı ile diğer kurumsal şirketlerden birkaç adım önde olduğunu gösteriyor.

Şirketin Bu Yatırımı 5 Yılı Kapsayacak

MicroStrategy (MSTR) şirketi, Cuma günü bir açıklama yaptı ve açıklamaya göre dev şirket, 650 milyon dolar değerinde, yatırım varlıklarına dönüştürülebilir tahvillerini 2025 yılına kadar %0,75 oranında satacak. Şirketin yaptığı açıklamaya göre faiz oranlarının satışı 2021 yılından itibaren 6 ayda bir gerçekleşecek ve şirket bu tarihleri 15 Haziran ve 15 Aralık olarak belirledi. MicroStrategy konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “Şirketimiz, işletme sermayesi gereksinimlerinin ve diğer genel kurumsal hedeflerin belirlenmesine kadar Hazine Rezerv Politikası’na uygun bir şekilde satışlardan gelecek olan net kazancı Bitcoin’e yatırmayı hedefliyor.” sözlerine yer verdi.

MicroStrategy’nin Dev BTC Yatırımları Olumsuz Mu Sonuçlanacak?

Birçok kurumsal şirketin son günlerde BTC yatırımı yapmasına ilişkin olarak Wall Street analistlerinden, bu yatırımlara dair bir yorum geldi. Analistler, BTC’nin 11 yıldır piyasada olduğunu ve bir yatırım aracı için bu sürenin fazla olmadığını ve birçok şirketin bu yüzden bu konuda tarafsız kaldığını belirtti. Buna ilişkin olarak analistler MicroStrategy’nin son zamanlarda devasa BTC yatırımları yapmış olmasının, ilerleyen dönemlerde olumsuz sonuçlanabileceğini belirtti.

Yorum Yap