1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Diem Coin (Libra) Nedir? Nasıl Alınır?

Diem coin birçok yatırımcı tarafından araştırılıyor. Diem coin nedir, özellikleri nelerdir? Diem (Libra) nasıl ve nereden alınır? Ayrıntıları yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Diem Coin (Libra) Nedir? Nasıl Alınır?

Diem Coin Facebook şirketi tarafından kurulması beklenen bir kripto para birimidir. Bu coin türü ile alakalı ilk çalışmalar 2019 yılında başlamıştır. Amerika Birleşik Devletleri merkezli en büyük firmalardan olan Facebook’un bunu duyurması ile piyasada büyük bir merak meydana gelmişti. Fakat 2019 – 2020 döneminde şirketin bazı gizlilik ihlallerinde bulunması, kripto para piyasasına yönelik çalışmaların ertelenmesine sebep olmuştu.

Bilindiği gibi Facebook, söz konusu zaman aralığında veri gizliliği ihlali suçlamasından dolayı 5 milyar Dolar ceza almıştır. Dolayısıyla Facebook’un ilk kripto para projesi olan Libra, isim değiştirip Diem Coin adını alarak geliştirilmeye devam etmiştir. Bunun sebebi ise muhtemelen, Libra’nın şirkete dair bazı hatalarla ilişkilendirileceği ve yatırım çekemeyeceği korkusudur.

Facebook Diem Coin Para Birimini Ne Zaman Çıkaracak?

Facebook’a bağlı olan Novi şirketinin yürüttüğü çalışmalar hızla devam ediyor olsa da Facebook Diem Coin için kesin bir çıkış tarihi ilan etmiş değildir. Ayrıca bu çalışmaların yaklaşık olarak 2021 sonunda tamamlanacağı yönünde pek çok tahmin mevcuttur.

Kripto para borsalarını takip edenler arasında “Facebook’un para birimi” şeklinde isimlendirilen Diem, 2019’da başlayan ve yarıda kalan bazı çalışmaların devamı niteliğindedir. Mayıs 2020 tarihinde Diem Foundation kurumunun ilk CEO’su Stuart Levey olarak belirlenmiş ve bu süreçten sonra sistematik çalışmalar hızlandırılmıştır.

CEO olarak Stuart Levey’in seçilmesi, kripto para konusuna Facebook şirketinin ne kadar önem verdiğini gösteren bir detaydır. Çünkü Stuart Levey, dünya çapında bankacılık hizmetleri bulunan HSBC’nin baş hukuk danışmanlığını yapmış olmakla beraber George W. Bush ve Barack Obama dönemlerinde istihbarat departmanının mali kollarında görev almış bir kimsedir.

Diem Foundation kurumunun CEO’luğunu Stuart Levey yaparken, projenin baş aktörü olan Novi şirketi ise David Marcus tarafından yönetilir. David Marcus aynı zamanda Facebook şirketinin tüm finansal hizmetlerinin denetlenmesinden sorumludur.

Diem Coin Hangi Borsada Yer Alıyor?

Diem Coin henüz geliştirilme aşamasında olduğundan dolayı herhangi bir piyasa üzerinde yer almaz. Bu kripto para birimi ile çeşitli işlemler yapabilmek için sahip olunması gereken bilgiler henüz netleşmiş durumda değildir.

Diem Coin Nasıl Alınır?

Diem Coin ne zaman çıkacak?” sorusu ile birlikte bu kripto para biriminin nasıl alınacağına dair pek çok soru mevcuttur. Fakat Facebook şirketi henüz bu coin’in ulaşılabilir olduğu borsaları açıklamamıştır. “Diem Coin nereden alınır?” diye soran yatırımcılar, Facebook şirketinin bu konuya dair yaptığı bilgilendirmeleri güncel olarak takip etmelidir.

Mayıs – Haziran 2021 döneminde, Diem’in hangi borsalarda aktif olacağı ile alakalı hiçbir kesin bilgi mevcut değildir. Yani çeşitli internet mecraları yolu ile Diem alım satımı hakkında verilen bilgiler tamamen asılsız olabilir.