1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Dijital Altın BTC, Geleneksel Altını Tam Üçe Katladı!

Mart ayından bu yana değerini neredeyse dört kat artıran Bitcoin (BTC), altını tahtından indirdi! Koronavirüs salgını, artan para arzı ve kurumsal akını sebebi ile popülaritesi artan BTC dijital altın olarak tanımlanırken, güvenli liman altını üçe katlamayı başardı. Yaşanan bu gelişme Bitcoin’i altın ile karşılaştırmanın doğru olup olmadığını da tartışmaya açtı. BTC ile altın arasında gerçekten korelasyon var mı?

Dijital Altın BTC, Geleneksel Altını Tam Üçe Katladı!

Son dönemde enflasyona karşı korunma güdüsü ile yoğun ilgi ile karşılaşan Bitcoin, bilindiği üzere dijital altın tahtını ele geçirdi. Analistler ise BTC’nin dijital altın olmayla yetinmeyip, altını üçe katladığını belirtti! Yaşanan bu denli büyük fark sonrası pek çok analist BTC ve altın korelasyonunu tartışmaya açarken, fiyatı Mart’tan bu yana neredeyse 4 kat artan Bitcoin’i bir adım öne çoktan çıkardılar.

BTC ile Altın Karşılaştırması Ne Kadar Doğru?

Dijital altın betimlemesini ele geçiren Bitcoin için uzmanlar, popüler emtia ile lider kripto para karşılaştırmasının ne kadar doğru olduğu tartışmaya açtı. İkilinin geçmiş dönemlerdeki fiyat hareketlerini karşılaştıran uzmanlar, Şubat – Mart dönemlerinde Bitcoin’in yüzde 58 değer kaybederken; altında geri çekilmenin benzer dönemde sadece yüzde 14 olduğunu kaydettiler.

Koronavirüs salgını etkisi ile ikilinin Mart ayından bu yana büyümesinin de ele alındığı BTC altın karşılaştırması verilerinde; Bitcoin yüzde 450 büyürken altın sadece yüzde 50 artış kaydetti. Büyüme açısından yapılan karşılaştırmada Bitcoin altını geride bırakırken, ikili arasında oluşan muazzam farkın Covid-19 ikinci dalgası etkisi ile gerçekleştiği kaydedildi.

Anissimov: BTC Hedge Bir Varlık!

İki değerin karşılaştırması ardından neden BTC’nin bir adım önde olduğu hakkında görüş bildiren Anissimov, Bitcoin’in bir hedge varlık haline geldiğini ifade etti. Altın gibi enflasyona karşı koruma aracı haline gelen BTC’nin emtiadan farklı olarak daha fazla geleneksel yatırımcı çekmeyi başararak yüksek net değere sahip yatırımcıları sahaya sürmeyi başardığını belirtti.

Raoul Pal: Tüm Altın Varlığımı BTC ve ETH ile Değiştirdim!

Bazı yatırımcılar ise çoktan BTC – altın karşılaştırmasında tarafını seçti ve yönünü kripto paraya çevirdi. Bu gelişmeye en güzel örnek ise Real Vision CEO’su ve sevilen kripto para yatırımcısı Raoul Pal oldu. Katıldığı TV programında portföy düzenlemesi ile ilgili önemli bir detay paylaşan başarılı yatırımcı, “USD, altın ve BTC arasında bölünmüş olan portföyümü değiştirmeye karar verdim. Tüm altın varlığı BTC ve ETH alımında kullandım.” ifadeleri ile tercihini açık bir şekilde ifade etti.

Kurumsal Yatırımcılar İlgiyi Bitcoin’e Çevirdi!

Bitcoin’in bir adım altının önünde gitmesine sebep olarak şüphesiz son dönemde artan kurumsal yatırımcı ilgisi gösteriliyor. Her küresel yatırımcının hedge amacı ile portföyünde altın tuttuğu biliniyor ve bu geleneksel yaklaşımda zincirler kırılmaya başladı. Ardı ardına gelen yüz milyonlarca dolarlık BTC alımları ve bilanço tahsisleri ile BTC gittikçe popülaritesini artırmayı başarırken, portföylerde altın oranı azalmaya devam ediyor.

Yorum Yap