1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. Dijital Para Meşalesi Avrupa’ya Geçecek Mi?

Dijital Para Meşalesi Avrupa’ya Geçecek Mi?

Geçtiğimiz günlerde G20 ülkeleri sanal bir toplantı düzenledi. Covid-19 salgını ve küresel finans konularının konuşulması için yapılan toplantıda Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Xi Jinping dijital para konusunu gündeme taşıdı. Xi Jinping kendi ülkelerinde devam eden dijital para çalışmalarının Avrupa’ya da yaymak istiyor.

featured

Covid-19 salgınının küresel bir kriz olarak gündemde kalmaya devam ettiği bugünlerde hükümetler çeşitli alanlarda işbirliği sağlamaya devam ediyor. 2019 yılının sonunda başlayan ve etkisi süren Covid-19 salgını tüm dünyada ekonomiyi de ciddi oranda etkiledi. 19 ülkenin üyesi olduğu G20 oluşumu ise salgını ve en büyük etki alanı olan ekonomiyi konuşmak için geçtiğimiz günlerde sanal bir toplantı düzenledi. Suudi Arabistan başkanlığında gerçekleştirilen sanal toplantının açılış konuşmasını ise Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Xi Jinping yaptı.

G20 ülkeleri ile gerçekleştirilen sanal toplantının açılışını yapan Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Xi Jinping, konuşmasında birçok farklı konuya değinmekle beraber dijital para çalışmalarını merkeze aldı. Xi Jinping kendi ülkesinde devam eden dijital yuan çalışmalarının diğer Avrupa ülkelerinde de başlamasına yönelik açılamalar yaptı. Jinping konuşmasında G20 ülkeleri arasındaki işbirliğinin önemine de vurgu yaptı.

Çin Halk Cumhuriyeti’nde Dijital Yuan Çalışmaları Devam Ediyor

Dünya üzerinde birçok hükümetin tartışma meselelerinden biri olan dijital para G20 sanal toplantısında da gündeme geldi. Dünyada dijital para çalışmalarının öncü ülkelerinden olan Çin’in devlet başkanı toplantıda Avrupa ülkelerini dijital parayı desteklemeye ve bu konudaki çalışmaları hızlandırmaya çağırdı.

Bilindiği gibi Çin’de şu sıralar dijital yuan denemeleri yapılıyor. Dijital yuan ile ilgili testler devam etmekle beraber şuana kadar Çin’de dijital yuan ile 4 milyondan fazla farklı işlem gerçekleştirildi. İşlemlerin toplamda 2 milyon dijital yuana denk geldiği biliniyor.

Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı G20 Ülkelerine İşbirliği Çağrısı Yaptı

Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Xi Jinping G20 sanal toplantısında dijital para çalışmaları ile ilgili birçok açıklamada bulunmakla beraber bunun dışındaki konularda da işbirliğinin ne kadar önemli olduğunun altını çizdi. Çin devlet başkanı pandemiye karşı hazırlıklı olmak ve müdahale çalışmalarını geliştirmek, iklim değişiklikleri ile mücadele etmek ve bunun gibi küresel konularda işbirliği içinde olunması gerektiğini söyledi. Xi Jinping, konuşmasında işbirliği ve sorumluluk içinde yapay zeka geliştirilmesi gerektiğini de söyledi.

Xi Jinping Avrupa’yı Dijital Para Desteğine Davet Ediyor

Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Xi Jinping açılış konuşmasında birçok konuya değinmekle beraber en önemli gündemi dijital para oldu. Çin kendi ülkesindeki çalışmaların Avrupa ülkelerine de yayılmasını istediğini açıklayarak, Avrupa ülkelerinin dijital para çalışmalarını desteklemesi gerektiğini söyledi. Dijital para birimlerini destekleyen ilkelerin oluşturulması gerektiğini belirten Jinping, dijital ekonomiyi inşa etmek için hep birlikte çalışılması gerektiğini de söyledi. Jinping konuşmasında Birleşmiş Milletler’in bu alanda liderlik rolünü almasının öneminden de bahsetti.

Yorum Yap