1. Ana Sayfa
 2. Coin Gündemi
 3. Dijital Para

Dijital Para

Dijital para, elektronik olarak saklanan ve transferi yapılabilen paralardır. Banka hesaplarında yer alan kağıt parların, sanal karşılıkları dijital para olarak adlandırılırlar. Kağıt paraların temsili olarak kullanılırlar.

featured

Dijital paralar banka hesapları üzerinden transfer edilmeleri bakımından merkezi bir yapıya bağlıdırlar. Merkezi yapıdan bağımsız şekilde madencilerce üretilmeleri halinde ise Kripto para ismini alırlar. Dijital para hakkında merak edilen birden fazla detay bulunur. Peki merak edilen konuların doğru yanıtları nelerdir? EkoSayfa sizin için bu dosyayı hazırladı.

Dijital Para ile Kripto Para Arasındaki Farklar Neler?

Dijital para, kripto para ayrımı hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Dijital paralar bankalar gibi merkezi otoriteye bağlıdır.
 • Kripto paralar tüm merkezi otoritelerden bağımsız işlem görür.
 • Dijital paralar banka hesaplarına ilişkin fiziki paraların karşılıkları olarak kullanılırlar.
 • Kripto paralar direk olarak kripto cüzdandaki değeri aktarırlar.
 • Dijital para işlemlerinde ve transferlerinde kullanıcılar banka hesap bilgilerini ve gerçek kimliklerini dile getirirler.
 • Kripto para takaslarında özel kodlar kullanılır. Kişisel bilgilere ihtiyaç duyulmaz. Bilgiler her hangi bir otorite ile paylaşılmak zorunda değildir.
 • Dijital paralara ilişkin kriterler birçok yasal düzenleme ile ortaya koyulmuştur.
 • Kripto paraların işlem gördüğü borsa için bir merkez bankasının veya hükümetin uygulaması yapması mümkün değildir.
 • Dijital para işlemleri manipülasyonlara açıktır.
 • Blockhain tabanlı kripto paralar ise saldırılara karşı daha dayanıklıdır.

Tüm bu farklara rağmen kripto paralar için dijital para tanımının yeri geldiğinde kullanılması, kripto paraların artık ödeme sistemlerinde kabul edilebilmeleridir. Örneğin Bitcoin ile sanal bir ödeme işlemi gerçekleştirilebilir. Banka bünyesindeki kağıt paraların karşılığı olan dijital paralar ile kripto paralar aynı dijital işlemlere imkan sunarken, yapı, tasarım bakımından birbirlerinden ayrılırlar.

Dijital Para Ve Sanal Para Farkı Nedir?

Dijital ve sanal para ayrımı hakkında bilgiler şu şekilde sırlanır:

 • Sanal Para: Herhangi bir merkez bankası, kredi kuruluşu veya e-para kuruluşu tarafından ihraç edilmeyen, belirli durumlarda paraya alternatif olarak kullanılan varlığın sanal temsilleridir. Bu tanım Merkez Bankası tarafından dile getirilmiştir.
 • Dijital Para: elektronik olarak saklanan, transferi yapılan, baka hesaplarındaki kağıt paraları temsil edebilen dijital oluşumlardır.
 • Bu tanımlara bakıldığından dijital paranın bankada yer alan karşılıkların yerine geçebildiği ve internet bankacılığında işlem görebildiği, sanal paranın ise dijitalden farklı olarak belirli bir kurumdan bağımsız hareket edebildiği anlaşılır.

Yapısı İle Dijital Paradan Ayrılan Sanal Para Çeşitleri Neler?

Yapısıyla dijital paradan bağımsız sanal paralar şu şekilde sıralanır:

 • Bitcoin: Kripto para piyasasında birinci sırada işlem gören sanal para seçeneğidir. Her hangi bir otoriteden bağımsızdır. Blockhain zinciri üzerinden işlemlerini sağlar. Diğer kripto para cinsleri ile takas edilir. Bitcoin cüzdanları üzerinden saklanır. Bankalar ile her hangi bir bağı bulunmaz. Enflasyondan etkilenmez.
 • Ethereum: Blockhain teknolojisi üzerinden merkezsiz olarak geliştirilen bir diğer kripto para çeşididir. 2014 senesinde Vilatik Buterin tarafından yaratılmıştır. Madenciliği yapılabilen bir kripto paradır.
 • Litecoin: 2011 yılında ortaya çıkan ve Bitcoinden daha hızlı takas işlemi sunana kripto para cinsidir. Merkezi otoriteye bağlı değildir. Bitcoin’e ilişkin belirli eksikleri içermeyen bir kripto para üretme fikri ardından ortaya çıkmıştır.

Dijital para, sanal ve kripto para ayrımları, bu konu hakkında bilgi sahibi olmayan yatırımcılar ile sıklıkla karıştırılır. Temel tanımlara bakıldığında bu karmaşıklık rahatlıkla giderilir. Bir sanal para otoriteye bağımsız olarak çıkmış ise kripto para olarak adlandırılır. Gerçekte var olan ve sanal olarak da ifade edilebilecek bir değer, banka hesapları arasında işlem görüyor ise dijital para olarak adlandırılır. Bu kapsamda Litecoin, Bitcoin, Ethereum bağımsız birer sanal para yani kripto para olarak kabul edilirler.

Merkez Bankası Dijital Para Açıklaması

Merkez Bankası’nın dijital para söylemi, gerçek, dijital, sanal ve kripto para tanımlarını değiştiren, tüm tanımlamaları yeniden yapan detayları içerir. Merkez bankası 2018 senesinde yaptığı tanımlama ile dijital paraya geleneksel kağıt paranın değerini karşılayabilen bir nitelik yüklemiştir. Banka hesabında yer alan fiziki para, ATM üzerinden mobil banka hesabına ilişkin dijital bir şifre girişi ile kağıt şeklinde çekilir.

Açık kaynaklı olan sanal paralar ise takas işlemi ardından gerçek bir paranın değerini karşılarlar. Takas öncesinde sadece birere sanal para çeşidi olarak işlem görürler. Bu kapsamda açık kaynaklı sanal paralara, kripto para denmesinin daha uygun olacağı belirtilir. Kripto paralar bir ülke ve banka tarafından çıkarıldıklarında stabil coin olarak ele alınırlar.

Merkez Bakası Dijital Para Mı Çıkarıyor?

Merkez Bankası’nın dijital para çıkarması hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Facebook’un kendi kripto para birimi olan Libra’yı kamuoyuna tanıtması ardından 2019 ve 2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma planı kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nında kendi dijital parasını çıkartacağı medyaya yansımıştır.
 • Bu yeni dijital para cinsi hayata geçirilerek, seküritizasyon teşvik edilecek.
 • İstanbul’u cazip ve küresel finans merkezi yapma projesi kapsamında dijital paranın hayat geçmesi BDDK tarafından da destekleniyor.

Merkez Bankası’nın dijital parayı hayata geçirmesi halinde, KOBİ varlık kiralama şirketleri kira sertifikası ihracı yapabilecek ve ihraç masraflarına destek sağlayabilecekler. Findeks ekosisteminin Türkiye’de gelişimine zemin hazırlayacak dijital para çıkarma projesinin koordinasyonun ise tek merkez üzerinden sağlanması amaçlanmıştır.

Kripto Para ve Dijital Para İlişkisi Nedir?

Kripto para ve dijital para bağlantısı hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • İstisnai durumlarda bir kripto para birimi aynı zamanda dijital para birimi olarak sayılır.
 • Uzmanların kripto para tanımlarında dijital para ifadesini kullanmaları bu istisnai durumlardan kaynaklanır.
 • Örneğin bir dijital para birimi bir hükümet tarafından çıkarıldıktan sonra, stabil kripto coin olarak piyasaya sürülüyor ise hem kripto para hem de dijital para özelliklerini taşır. Fakat bu paralar ile gerçek kripto paralar ile elde edilen karları elde etmek mümkün değildir.
 • Diğer yandan bir kripto para biriminin belirli bankalar tarafından benimsenmesi ve ödeme işlemlerinde kabul edilmeye başlanması, fiziki olmayan paranın hem kripto hem de dijital para sınıfına girmesini sağlar. Bu para tipine en iyi örnek Rıpple’nin XPR’si gösterilir.

Kripto Para Nasıl Üretilir?

Kripto para üretimi hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Kripto para üretimi yapmak için madencilik mesleğinin yerine getirilmesi gerekir.
 • Kripto paraların piyasaya ilk sürümlerinde belirli yazılımcılar tarafından üretim işlemleri yapılır.
 • Ardından üretim ağı diğer kullanıcılar ile paylaşılır.
 • Kişi, kripto para üremek için gerekli gücü sunabilen bir bilgisayara ve özel donanımlara sahip olmalıdır.
 • Bunun için 4 GB RAM ve 4GB SSD’li, AMD Radeon VII, 90 MH/s üretimli ekran kartlı, CPU, LAN bileşenlerini havalandırmak ve istenilen oranda tutmak için kaliteli fiziksel kasaya sahip bilgisayar ile madencilik havuzlarına dahil olunur.
 • Ethermine, Sparkpool, F2pool, Nanopool, 2 miners isimleri ile internet platformunda yer alan havuzlara giriş ardından Blockhain sisteminin matematik problemleri çözülerek, kripto para üretimi yapılır.
 • Karmaşık problemleri çözen madenciler transferler için blok zincirinde blok oluştururken, kendi kripto para cüzdanlarına kripto para birimi üzerinden ödeme alırlar.

Dijital Para Nasıl İşlem Görür?

Dijital paranın işlem görmesi hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Dijital para bankalarda hesapları yer alan kişilerin internet bankacılığı üzerinden görüntüledikleri sanal hesaplarında işlem görürler.
 • Bir bankaya ait mevduat hesabının internet bankacılığında yer alan ve mobil bankacılık uygulamasından girilen arayüzünde görüntülenen bakiye aslen dijitaldir.
 • Fakat bu dijital değerin aynısı bankadaki mevduat hesabında kağıt halinde bulunur.
 • Kişi mobil uygulamadaki hesabı üzerinden ‘’transfer’’ işlemlerine girerek başka bir Iban’a bu dijital değer içinden aktarım yaparsa. İlgili ıbana ait hesaba dijital para transferi gerçekleşir.
 • Transferi alan kişi ise kartı ile ATM’ye giderek şifresi üzerinden bu transfer değerini nakit olarak çeker.
 • Tüm adımlar kapsamında dijital paranın işleyiş döngüsü gerçekleşir.

Bir kripto para üzerinden de benze işlemleri yapmak mümkündür. Kişi kripto para cüzdanı şifreleri ile kripto para borsaları üzerinden Bitcoin veya Ether satarak, cüzdanına bağladığı banka hesabına satış karşılığını TL olarak aktarabilir.

Buradaki ayrıntı banka işlemindeki dijital paranın kripto borsasından alınmaması hali hazırda zaten var olması, kripto piyasasına yönelik dijital işlemde ise her hangi bir kuruluşa bağlı olmayan Bitcoin’in kullanımının gerçekleştirilmiş olmasıdır. Sonuç olarak bir kripto para için tanımlama yaparken ‘’dijitaldir’’ ifadesi işlem adımlarına bağlı olarak söylenebilirken, banka hesaplarının dijital paraları için ‘’kripto paradır’’ ifadesi kullanılamaz.

Dijital Para Özellikleri Nedir?

Dijital para’nın nitelikleri hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Dijital para ülkelerin merkez bankaları tarafından çıkarılabilir.
 • Dijital para bankalara bağlı olarak işlem görebilir.
 • Dijital para bir kağıt paranı karşılığı olarak, ATM’ler üzerinden veya banka gişelerinden temin edilebilir.
 • Dijital para merkezi sisteme bağlı olmadan çıkarılırsa ve Blockhain üzerinden üretilirse, kripto para sınıfına giriş sağlar.
 • Dijital para stabil bir değer üzerinden çıkarılabilme niteliğine sahiptir.
 • İnternet bankacılığına bağlı mobil hesaplar üzerinden kontrol edilebilirler.
 • Merkeziyetsiz üretilen ve ödeme sistemlerinde kullanılabilmesi sebebi ile dijital sayılan kripto seçenekleri ile kripto cüzdanlardan kontrol edilebilirler.

Kripto Para Özellikleri Nelerdir?

Kripto para‘nın nitelikleri hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Her hangi bir gurup madenci tarafından üretilir.
 • Birbirleri arasında dönüştürülebilirler.
 • Ödeme işlemleri ve alt-sat işlemleri için kullanırlar.
 • Kripto para piyasasına gör değişen TL ve dolar kur karşılıklarına sahiplerdir.
 • Önceden belirlenmiş arz kapsamında üretimleri yapılabilir.
 • Uçtan uza şifreli kripto para cüzdanlarında güvenlik altına alınırlar.
 • Açık kaynaklı kripto para borsası ekranında görüntülenen takas işlemleri çerçevesinde kullanılırlar.
 • Cüzdanlar üzerinden gerçek para cinslerine dönüştürülürler.

Kripto Para Hesapları Nasıl Açılır?

Kripto para hesapları açmak için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Açılış için kripto para borsa platformları arasından her hangi biri tercih edilmeli ve bu platform üzerinden hesap açılmalıdır.
 • İnternette yer alan farklı kripto para borsası platformlarının ana sayfa bölümlerine giriş halinde ilk olarak ‘’ yeni hesap aç’’ sekmesi görüntülenir.
 • Bu sekme başlığına girilip, ekrana gelen tablo üzerine isim, e-posta, telefon numarası, doğum tarihi ve yeni belirlenen bir şifre yazılıp, ‘’hesabı oluştur’’ komutuna tıklanır.
 • Hesap açılış komutunun verilmesi ile hesaba bağlı olacak cüzdanın bilgileri ve kodu ekrana gelir.
 • Platformlar bu aşmada kişiyi otomatik olarak profil sayfasına yönlendirir.
 • Profil sayfası üzerinden‘’ cüzdanlarım’’ sekmesine tıklanır.
 • Yeni pencereden ise ‘’TL yükle’’ seçeneğine tıklanıp, kişiye ait olan bir banka hesabı numarası üzerinden cüzdana TL yüklenir.

Bu adımların sonunda kullanıma kripto para hesabının açılışı tamamlanır. Hesap artık borsa üzerinde kullanıma uygun konuma ulaşmıştır.

Türk Dijital Para Birimi Nedir?

Türk’lerin dijital para birimi, BiLira olarak bilinir. Bu dijital para birimi aynı zamanda stabil kripto coin olarak adlandırılır. Her zaman 1 TL karşılığın Ethereum blockzinciri üzerinden 1 adet BiLira almak mümkündür. Türk lirası ile desteklenen ve stabil coin ile dijital para kategorilerinde aynı anda yer alan BiLira, banka hesaplarından yapılan TL transferleri karşılığında alınır.

Çin’in Dijital Para Birimi Nedir?

Çin’e ait dijital para birimi, DCEP olarak bilinir. Çin bu dijital para birimini tasarlayarak, gerçek bir para biriminin dijital karşılığının yapılabileceğini göstermeyi amaçlamıştır. Çin’in resmi para birimi olan yuan’ın dijital versiyonu DCEP olarak bilinir. Bu dijital paranın yaratıcıları arasında olan Guo, Çin’in bir gün DCEP dijital para birimi ile dünyaya hükmedeceğini dile getirir.

Guo, DCEP dijital para biriminin başarılı olacağını çünkü Çin dışında yaşayan 39 milyon Çinli’nin var olduğunu belirtir. Tüm nüfusun DCEP kullanmayı tercih etmesi halinde finansal işlemlerin büyük bir ağını bu para cinsinin ele geçireceğini ifade eden Guo, tasarımda blok zincir teknolojisinden yararlandıklarını belirtmiştir. Dijital paranın ülke genelinde kullanılması ise Çin Halk Bankası tarafından desteklenmiştir.

En Tuhaf Kripto Para Çeşitleri Neler?

En tuhaf kripto para türleri şu şekilde sıralanır:

 • PutinCoin: Bu kripto para birimi Rusya’nın halkına ve devlet başkanına saygı göstermek amacı ile yaratılmış bir dijital para birimidir. Alış fiyatı ise 0,11 dolar olarak açıklanmıştır.
 • UFO Coin: Eski Bitcoin madencisi olan Peter Bushneel tarafından geliştitlein yüksek güvenlikli kripto para birimidir. Bu dijital para dünyanın bir gün dünya dışı varlıklar ile alışveriş yapacağı düşünülerek tasarlanmıştır.
 • Token: Kişilerin web sitelerinde gerçek hislerini açığa vurabilmelerini sağlayan bir kripto para çeşididir.
 • Dogecoin: Japon Şiba İnu köpeğine ait logodan yola çıkılarak üretilen ve esprili yatırımcılara hitap eden kripto para seçeneğidir.
 • PUTİC: Dünyanın ilk hatıra kripto parası olarak üretilen, alımı ardından saklanabilen veya geçerliliği olan mağazalardan alışveriş yaparken kullanılabilen kripto para seçeneğidir.

Dijital Para’nın Geleceği Nasıl?

Dijital paranın gelecekteki durumu oldukça parlak gözükmektedir. Ülkelerin, hükümetlerin ve halk bankalarının dijital para çıkarma eğilimine girmiş olmaları, finans uzmanlarının gelecekte sadece dijital paralar ile işlemlerin mümkün olacağı yönünde yaptıkları tahminleri doğrulayan bir tabloyu ortaya çıkarıyor. Diğer yandan belirli kripto para seçenekleri, belirli bankaların ödeme sistemleri kapsamında kabul ediliyor. Bu işlem tüm dünya bankalarında uygulanmasa dahi kripto paraların aynı zamanda dijital para olarak adlandırılabilmesine imkan sunuyor. Bankaları ve belirli markaların kripto paraya sistemlerinde yer vermeleri ve bu para çeşidini bir ödeme aracı olarak görmeleri, kripto parayı dijital para sınıfına dahil eder.

Dijital paranın geleceğini pozitif yönde etkileyen diğer bir detay ise birçok kişinin maaşını dijital yollardan temin etmek istemidir. Özellikle başarılı finans şirketlerinde çalışan uzmanlar, kendi hayatlarında dijital işlemleri daha fazla tercih etmelerine bağlı olarak, maaş ödemelerini de dijital para cinsi üzerinden talep ederler. Bu taleplere kayıtsız kalmayan köklü finans şirketleri ise tercih eden çalışanlar için dijital para ile maaş ödeme aşamasına çoktan geçiş yapmışlardır.

Yorum Yap