1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. DLT Kullanarak İlk Dış Ticaret İşlemi Yapan Türkiye İş Bankası Blockchain Tabanlı İkinci Dış Ticaret İşlemini Gerçekleştirdi!

DLT Kullanarak İlk Dış Ticaret İşlemi Yapan Türkiye İş Bankası Blockchain Tabanlı İkinci Dış Ticaret İşlemini Gerçekleştirdi!

Türkiye İş Bankası ilkini gerçekleştirdiği blockchain tabanlı ilk dış ticaret işlemine bir yenisini daha ekledi! Dağınık defter teknolojisi (DLT) kullanarak ilk dış ticaret işlemine imza atan banka, ikinci pilot işlemini gerçekleştirerek bir ilke daha imza attı. Marco Polo platformu üzerinden yapıldığı aktarılan işlem Sanko Holding – Süper Film, Brückner Group, Commerzbank ve İş Bankası arasında yapıldı.

DLT Kullanarak İlk Dış Ticaret İşlemi Yapan Türkiye İş Bankası Blockchain Tabanlı İkinci Dış Ticaret İşlemini Gerçekleştirdi!

Türkiye İş Bankası blockchain tabanlı ikinci pilot işlemini gerçekleştirdi. Dağınık defter teknolojisi (DLT) teknolojisi kullanılarak İş Bankası tarafından yapılan ilk işlem ardından ikinci blockchain tabanlı pilot dış ticaret işlemi aralarında İş Bankası tarafından gerçekleştirdi. Marco Polo platformu üzerinden yapıldığı duyurulan işlem Commerzbank, Brückner Group, İş Bankası ve Sanko Holding – Süper Film arasında gerçekleşti.

Blockchain Tabanlı İlk İşlem 27 Mayıs’ta Gerçekleşmişti

Blockchain teknolojisi kullanılarak dış ticarette ödeme garantisi veren ilk Türk bankası unvanı İş Bankası elinde bulunurken, banka ilk işlemi 27 Mayıs tarihinde gerçekleştirmişti. Commerzbank’ın da dahil olduğu ilk işlem İş Bankası iştiraki Şişecam, Kuraray, Europe GmbH ve Commerzbank arasında gerçekleşmişti. İlk pilot uygulama da ikinci işlemde olduğu gibi Marco Polo platformu üzerinden yapılmış ve dağınık defter teknolojisi (DLT) ile tamamlanarak ilkler arasında yerini almıştı.

Önceki Uygulamaya Göre Daha Karmaşık İşlem Kısa Zamanda Neticeye Kavuştu

İş Bankası kanadında DLT kullanılarak yapılan ikinci işlemde benzer şekilde Marco Platformunu kullansa da ikinci işlemi ilkinden ayıran bir takım farklı yönler bulunduğu kaydedilen bilgiler arasında aktarıldı. İkinci pilot işlemde her ne kadar fatura, yükleme belgesi, akıllı sözleşme ve vadeli ödeme gibi daha karmaşık işlemler kullanılsa da ödeme işleminin blockchain ve DLT teknolojileri sayesinde kısa zamanda sonuca vardığı kaydedildi. İşlemin karmaşıklığı tarif edilirken, “Olağan evrak inceleme ve mutabakat sureleri nedeniyle günler sürecek” tabiri kullanıldı.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek: Risk Bertaraf Ediliyor

Gerçekleşen ikinci pilot işleme ilişkin İş Bankası kanadından açıklama, Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek’ten geldi. Şimşek, “Son bir yıldır yaşanan Covid-19 ve teknolojik değişim sonucunda, fiziksel evraklara dayalı ödeme şekillerinin önemi azalıyor. Marco Polo Payment Commitment’in blockchain kaynaklı DLT çözümü, firmalara akıllı sözleşmedeki koşulların gerçekleşmesi ve verilerin eşleşmesi koşuluyla ödeme garantisi ve nakit akışı riskinin bertaraf edilmesi fırsatını sunuyor.” ifadeleri ile işlemin avantajlarını paylaştı.

Genel Müdür Yardımcısı Şimşek’in belirtiği gibi bahsedilen işlemde geleneksel yöntemler ile tüm tarafların mutabakatının alınması ve verilerin değiştirilmesi mümkün değil. Günler sürmesi muhtemel akreditifli işlemler yerine tercih edilen DLT’ye dayalı işlem tercihi ise çok kısa sürede ödeme garantisi işlemlerini tamamlamayı başararak bu alanda geleneksel yöntemlerin boy ölçüşemeyeceği avantajlar sağlıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap