1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

DOGE Balinaları Satış Yapacak Ya Da Desteği Kaybedecek!

Son dönemlerde kripto para piyasalarında adı sıkça gündeme gelen Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, yatırımcılara yaptığı tavsiyenin ardından bu kez de Dogecoin (DOGE) balinalarına seslendi. Lider kripto para birimi Bitcoin’e (BTC) verdiği desteğin yanı sıra, favori kripto para birimi olan DOGE için Elon Musk, DOGE arzının piyasalardaki dağılımı konusunda DOGE balinalarına tavsiyelerde bulundu.

DOGE Balinaları Satış Yapacak Ya Da Desteği Kaybedecek!

Geçtiğimiz yıl yaşlanan sıra dışı gelişmelerin ardından 2021 yılında da kripto para piyasalarındaki sıra dışı gelişmeler hız kesmeden gündeme gelmeye devam ediyor. 2021 yılına hızlı başlayıp daha sonra durulan kripto para piyasalarında son günlerde Tesla ve SpaceX CEO’su ve dünyanın en zengin insanı Elon Musk yaptığı açıklamalar ve Twitter paylaşımlarıyla gündeme geliyor. Şubat ayı başlarında sosyal medyadan yaptığı Dogecoin (DOGE) paylaşımlarıyla DOGE fiyatında %1000 oranında artış yaşanmasına katkı sağlayan Elon Musk, öte yandan lider kripto para birimi Bitcoin’e (BTC) verdiği destekle de Bitcoin’i tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 49 bin 500 dolara çıkarma konusunda önemli bir rol oynadı. Fakat yine de Musk’ın favori kripto para biriminin Dogecoin olduğu biliniyor. Şaka amacıyla piyasalara sürülen ve kripto para piyasalarında başka hiçbir amacı bulunmayan DOGE, Elon Musk’ın büyük desteği ile piyasa değeri bakımından en büyük 10. kripto para birimi konumuna kadar yükselmişti. Şimdilerde listede 13. sırada bulunan DOGE için Elon Musk, balinalara seslendi.

Elon Musk DOGE Servet Dağılımından Rahatsız

Elon Musk geçtiğimiz günlerde, kripto para yatırımcılarına seslenmiş ve tüm birikimlerin kripto paralara yatırılmaması gerektiğini ifade etmişti. Özellikle DOGE konusundaki spekülasyonların farkında olduğunu vurgulayan Musk, bu kez DOGE balinalarına seslendi. Dogecoin balinalarının yüklü miktarlarda satış yapmaya başlamasını olumlu karşılayan Elon Musk, balinaları bu sebepten dolayı desteklediğini açıkladı. Elon Musk, DOGE’daki servet dağılımının tek bir yerde toplanmasının yanlış olduğunu ifade etti ve farklı bir dağılım modelini savundu.

DOGE Arzı ve Dağılımı

Özellikle geçtiğimiz haftalarda, %1000 oranında değer kazanarak tüm dikkatleri çekmeyi başaran DOGE’un, piyasalarda 128,3 milyarlık bir arzı bulunuyor. Piyasadaki tüm DOGE coinlerinin, yatırımcılara hangi oranlarda dağıldığını tespit etmek de mümkün. Güncel verilerde, toplamda 3,2 milyon adet DOGE adresi bulunuyor ancak DOGE servetinin %50’si sadece 20 hesapta tutuluyor. Yani aslında DOGE ağındaki servet, tek bir noktada toplanmış gibi görünüyor. Ayrıca piyasadaki toplam DOGE arzının, %29’luk bir kısmı (yaklaşık 37 milyar adet), tek bir cüzdanda tutuluyor. Bu servet de yaklaşık olarak 2 milyar dolara denk geliyor.

“DOGE Balinalarına Ültimatom”

Elon Musk, bu yoğunluğu işaret ederek, DOGE’ların piyasaya yayılmasını savunuyor. Servetin tek bir noktada yoğunlaşmış olmasını DOGE için en büyük sorun olarak belirten Elon Musk, DOGE balinalarının satışlara başlaması halinde, kendisinin destek vereceğini ifade etti. Bir kullanıcı, Musk’ın bu söylemlerini “DOGE balinalarına ültimatom” olarak yorumladı ve “Ya satarsınız ya da desteğimi kaybedersiniz” yorumunda bulundu. Elon Musk bu paylaşıma “Evet” yanıtını verdi.

Yorum Yap