1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

DOGE Kurucusunun Elon Musk’tan İlginç Talebi

Kripto para piyasalarında, son dönemde en çok adı anılan isimlerden biri Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk olurken, piyasaların en popüler kripto para birimlerinden biri de şüphesiz ki Elon Musk’ın da etkisi ile Dogecoin (DOGE) oldu. Elon Musk’ın desteği ile popülaritesi ve değeri ciddi ölçüde artan DOGE, son günlerde yaşadığı düşüşlerde yeniden Musk’a ihtiyaç duymaya başlamış gibi görünüyor. DOGE kurucusu da bu düşüşler devam ederken Elon Musk’tan açıkça sıra dışı bir talepte bulundu.

DOGE Kurucusunun Elon Musk’tan İlginç Talebi

Kripto para piyasalarında son dönemlerin en popüler kripto para birimlerinden biri hiç şüphesiz Dogecoin (DOGE) oldu. 2013 yılında piyasalara sürülen DOGE, aslında hiçbir amacı olmadan ve hiçbir fiyat kaygısı gütmeden, sadece şaka amacıyla ortaya çıkmıştı. Aradan geçen sürede DOGE bu amaçsızlığını başarıyla korudu ve yatırımcılar tarafından çok da ciddiye alınmadı. Sektörde varlığı ile yokluğu bir olan kripto para birimleri arasında belki de ilk sırada yer alan DOGE, daha sonra 2021 yılında büyük popülarite ile tanıştı. Bu popülaritenin arkasındaki güçlü isim ise Tesla ve SpaceX şirketlerinin CEO’su Elon Musk oldu. Elon Musk, daha önce de favori kripto para biriminin DOGE olduğunu dile getirmişti ancak onun son dönemlerde verdiği açık destekler ile DOGE fiyatı adeta aldı başını gitti. Son günlerde ilgiyi kaybeden ve düşüşe geçen DOGE için, DOGE kurucusu Elon Musk’tan açık bir şekilde çarpıcı bir talepte bulundu.

FOMO’nun DOGE’a Net Etkisi

Dogecoin son günlerde ciddi ve net düşüşler yaşadı. Kısa süre önce elde ettiği sert yükselişler sonrasında piyasa değeri bakımından en büyük 10. kripto para konumuna yükselen DOGE, bu aşamadan sonra ilgiyi kaybettikçe listede 15. sıraya kadar geriledi. Yaşanan devasa artışlar sonrası fiyatı 0,089 dolara kadar yükselen DOGE, yazım sırasında 0,048 dolar seviyesinde işlem görüyor ve DOGE son 1 ay içinde %50 oranında değer kaybetti. Musk’ın desteği ile %50’den fazla değerlenen DOGE için oluşan FOMO, DOGE’un bir amacının olmaması sebebiyle hızlı bir çöküş getirdi.

Musk’ın Desteği Çekildi, DOGE Düşüşe Geçti

Sembolü Shiba Inu cinsi bir köpek olan DOGE için Elon Musk’un büyük bir sempati beslediği biliniyor. Bu sebeple Elon Musk, sık sık bu sevgisini de dile getirmişti. DOGE’un ayrıca amaçsız olmasına rağmen bu denli büyümesini bir ironi olarak yorumlayan Elon Musk’ın açıklamaları, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) soruşturma başlatacağı yönündeki haberlerden sonra kesilmişti. Ancak buna rağmen DOGE kurucusu Billy Markus, Musk’tan ilginç bir talepte bulundu.

Markus’un Musk’tan İlginç İsteği

DOGE kurucusu olan ve 2013 sonlarında projeyi başlatan, yazılım mühendisi Jackson Palmer ile birlikte projeyi beraber yürüten Billy Markus da şaka amacıyla ortaya çıkarılan bir projenin bu kadar büyüyeceğini tahmin etmemiştir. Markus, bu olağandışı büyüme sonrası gelen sert düşüşler ile birlikte Elon Musk’tan, DOGE’u gerçek anlamda Ay’a götürmesi için talepte bulundu. SpaceX roketlerinden biri ile DOGE’un Ay’a götürülmesinin çok havalı olabileceğini söyleyen Markus’a henüz Musk’tan bir cevap gelmedi.

Yorum Yap