1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Doge Popülerliği İle ETH, BNB, XRP’yi Geride Bıraktı!

Dogecoin ve diğer kripto paralar düşünüldüğünde, DOGE adlı bir meme kripto paranın kısa süre içinde Ethereum ile rekabet eden bir varlık olacağı akıllarda yer almıyordu. Ancak Dogecoin artık ondan önce piyasada var olan pek çok altcoinden daha popüler.

Doge Popülerliği İle ETH, BNB, XRP’yi Geride Bıraktı!

Uzman analistler Dogecoin’in ilk çıkışında onun bu kadar fazla benimseneceğini tahmin etmiyorlardı. Ancak kripto para dünyası çılgınca hamleleri yapabilen bir yer ve Doge kısa sürede Ethereum’un popülerliği ile rekabete girer hale. Aslında Doge’nin birçok önemli altcoinden daha fazla isminin duyulduğu ve daha popüler hale geldiğini anketler ardından ortaya koyulabiliyor.

DOGE Popülerlikte BTC Arkasında Yer Aldı!

Kayıtlı ABD seçmenleri üzerinde yakın bir tarihte yapılan ankete göre, Amerikalıların %33’ü Dogecoin adını gayet iyi bir şekilde biliyorlar. Şaka teması üzerinden yola çıkan Dogecoin insanlar tarafından tanırlılık açısından Bitcon’den sonra ikinci sırada yer aldı.

Ankete göre Bitcoin adını duyan insanların onun arkasından piyasa var olduğunu bildikleri diğer varlık Dogecoin oldu. Piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para olan Ethereum ise Dogecoin ardından geliyor ve onun adını duyan insanların oranı%13 olarak hesaplandı. Bu durumda DOGE popülerlik açısından Ethereum’u geride bıraktı.

Ankete Katılanların %33’ü DOGE’yi Biliyor

ABD’de yapılan anket sonuçlarına göre Dogecoin ismini duyan kişiler ankete katılanların %33’lük kesimini oluşturuyor. Piyasasının en büyük ikinci kripto parası Ethereum’un adını duyanlar ise ankete katılanların %13’ü olarak açıklandı. Ethereum’u %8 oyla Litecoin takip ederken, Litecoin’ın arkasında ise %4 oy ile Tether yer aldı. Ankete katılanların %4’lük diğer bir kısmı ise Binance Coin’den haberdarlar.

Diğer Altcoinler Doge Arkasında Kaldılar!

Veri analiz şirketi, dört seçmen arasından 3’ünün Bitcoin hakkında net olarak bir şeyler duyduklarını belirtti. Diğer yandan ankete katılım sağlayanların üçte birlik kısmının ise Dogecoin’den haberdar olduklarını açıkladı. Veri analiz şirketi SEC davası ile sıklıkla gündeme gelen XRP Coin’in ise ankete katılanların az bir kısmı tarafından tanındığını ve Dogecoin’in gerisinde kaldığını açıkladılar.

Benzer bir şekilde Cardano ve Polkadot gibi en iyi 10 altcoin içinde piyasada yer alan varlıklar ise sırasıyla %2 ve %3 oranlarında popülerliğe sahip çıktılar. CoinMarketCap’te %3.04 oranındaki piyasa değeri ile 5. sırada bulunan Cardano, anket sonuçlarına göre ilk 200 token arasında dahi yer almayan Safemoon’un popülerlik oranının yanında yer aldı.

Dogecoin’in tanınırlık oranı yüksek çıksa da piyasa bambaşka bir durumu ortaya koyuyor. Dogecoin hayranları için en iyi kripto para hala Dogecoin olmaya devam ederken, uzun vadede %77’e varan değer kaybını yaptığı gözden kaçmıyor. Şaka temalı kripto para DOGE, büyük bir ölçüde Elon Musk’ın paylaşımları ile tetiklenen rallilere ev sahipliği yapmıştı. Google trendlerinde ise Dogecoin araması, Musk’ın SNL görünümü sırasında 2 ve 8 Mayıs tarihlerinde 100 puan ile zirvede yer alıyordu. Ancak o günden bugüne kadar toplamda %77 oranında değer kaybetti.

Amerikalılar DOGE İle Ödeme Almak İstiyorlar!

Anket verilerine göre Amerikalılar kripto paralardan hoşlandılar. Binance US tarafından yakın dönede gerçekleştirilen bir ankete göre, Amerikalıların %69’unun Doge ile almak istedikleri ortaya çıktı. Bu durum ise Dogecoin geliştiricisi Billy Markus tarafından gündeme de sunuldu. Kısa bir süre önce sosyal ağlarda paylaşım yapan Markus, 8 sene boyunca dijital varlıkları asla satın almamaya yemin ettikten sonra DOGE satın aldığını açıklamıştı.

Dogecoin Olumlu Ankete Rağmen Değer Kaybetti!

Bugün gündemi yine hareketli olan ve olumlu anket verileri ile öne çıkan Dogecoin bu haberlere rağmen düşük oranlı bir değer kaybı içinde yer alıyor. 29 Haziranda Dogecoin fiyatı %0.44 oranında değer kaybetti ve 0.2555 dolar seviyesinden işlem gördü. Dogecoin son 24 saat içinde en yüksek 0.2621 dolardan işlem görürken, en düşük noktada ise 0.2508 dolardan işlem gördü.

Dogecoin’in son 7 günlük grafiğine bakıldığından 0.2891 dolarlık tepe fiyat ve 0.1647 dolarlık dip fiyat saptandı. 30 günlük sürede Dogecoin’in kayda aldığı en yüksek fiyat değeri ise 0.4446 dolar seviyesinde oldu.

Dogecoin sıçrayışını Coibase Pro’da listelenme haberi ardından yapmıştı. Şuan ise o dönemde kayda giren fiyat değerlerinden çok daha uzak bir bantta işlem görüyor. Diğer yandan Elon Musk’ın Dogecoin hakkında sürekli fiyatı destekleyici açıklamalar yaptığı dönemde 0.73 dolarlık tüm zamanların rekor fiyatı tablodaydı.

Son haftalarda ise Elon Musk’ın Dogecoin’den hiç söz etmediği Dogecoin topluluğunun da dikkatini çekiyor. Belirli yatırımcılar sosyal ağlarda Musk’ı DOGE topluluğunu terk etmekle ilgili eleştirmeye başladılar. Son olarak SHIB Coin’e gönderme yapması ve SHIB’in lakabının ise “Doge Kıller“ olması oldukça ironik bulundu.

Popülerlik Artarken Tam Tersine Fiyat Düştü!

Dogecoin rekor seviyeleri gördüğü günden bu yana adını geniş bir kitleye duyurmayı başardı. Kripto para popülerliği yakaladığı bu dönemde fiyat tablolarında ise tam tersi bir şekilde %70 oranında değer kaybetti. Uzman analistler bu tanınırlık düzeyinin fiyat başarısından çok gündemde çok fazla yer alma konusuna bağlı olarak geliştiğini açıklıyorlar. Çünkü sosyal ağlarda ilk çıkıştan itibaren Elon Musk’yan SnopDog’a kadar farklı ünlü isimlerin Dogecoin’i etiketlediklerin belirttiler.

Özellikle sosyal ağlar üzerinden Dogecoin’in adının sıklıkla duyurulması onun geniş bir kitle tarafından bilinmesine sebep oldu. Uzman analistler sosyal deney ve sosyal ağlarda tanıtım sloganları ile ortaya çıkan SHIB’in ise aynı popülerliğe sahip olmadığını açıklıyorlar.

Yorum Yap