1. Ana Sayfa
 2. Diğer Coinler
 3. Dogecoin (DOGE)

Dogecoin (DOGE)

Dogecoin, popüler internet trendi ‘’doge’’ u temel alan, logosunda Shiba Inu bulunan, kripto para cinsidir. Dogecoin, Oregon’lu Bill Markus ve Sydny’li Jackson Palmer tarafından yaratılmıştır. Dogecoin, Aralık 2013’te Litecoin çatallanması sonunda ortaya çıkmıştır.

featured

Yaratıcıları kaygısız ve eğlenceli bir kitleyi hedeflemek amacı ile bir köpeğe ait resmi logo içinde kullanırlar. Tesla’nın CEO’su olan Elon Musk, Dogecoin’in favori kripto para cinsleri arasında yer aldığını belirtir. Dogecoin hakkında merak uyandıran birçok konu bulunur. Peki bu mera edilenlerin yanıtları neler? EkoSayfa sizin için bu dosyayı hazırladı. Dogecoin hakkında tüm detayları alt başlıklardan inceleyebilirsiniz.

Dogecoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Dogecoin madenciliği yapmak için kişi bireysel olarak veya madencilik havuzuna katılarak, GPU üzerinden Dogicoin üretimi yapmalıdır. Doğicoin Scrypt teknolojisini kullanır. Blok süresi ise 1 dakikalıktır. Her hangi bir arz limiti bulundurmaz. Diğer bir deyiş ile madenciler için sınırsız üretim şartı sunar. Madencilik yapmak isteyenler gerekli donanıma sahip olmaları halinde sistemde yer alan matematik kodları çözerek, Dogicoin bloklarını oluşturabilir, karşılığında coin ödemleri ile kazanç sağlayabilirler.

Aynı zamanda, bir Doge madencisi, dijital para birimini Windows, Mac yada Linux üzerinden GPU ile üretebilir. 2014 senesinden buya üretim işlemlerinin birleştirilmesine bağlı olarak Dogie madencileri aynı anda Litecoin çıkarma hakkına sahiplerdir. Her bir blok oluşturma işleminde Dogiiecoin ve Litecoin hediyelerini kazanırlar.

Dogecoin Nasıl Satın Alınır?

Dogecoin satın almak için kripto para boraları üzerinden cüzdan açarak, alım talebini tanımlamak gerekir. Dogecoin almak için Paribu veya Koinim gibi Dogie işe işlem imkanı sunan platformlar üzerinden, hesap açılması gerekir. Tercih edilen platformların ana sayfa alanlarında yer alan ‘‘create account’’ sekmesine girilerek, ekrana gelen tablo üzerine e-posta ve yeni belirlene bir şifre bilgisi girilir. Bilgilere onay verme işlemi ardından oluşturulan hesaba ait depozit ile borsa açık alanı üzerinden Dogecoin seçimi yapılarak, satın alma işlemi gerçekleştirilir.

Dogecoin’in Amacı Nedir?

Dogecoin amacı, genç yatırımcı popülasyonuna hitap ederek, kaliteli bir kripto para seçeneği sunmaktır. 2013 senesi ortasında Tumblr gibi mecralarda popüler hale gelen ve senenin internet fenomeni olan meme türü, doğrudan Dogiecoin’in çıkışına neden olmuştur. Esasen Litecoin türevi olan kripto para için Shibe İnu cinsi bir köpek eğlenceli bir geyik haline getirilmiştir. Bu kapsamda logo tasarımları ve insanlar arası yayılan konuşmalar ile eğlenceli bir alan yaratılmıştır. Kripto paranın espriden hoşlanan ve yatırım yaparken eğlenen insanlara hitap etmesi amaçlanmıştır. Kısa süre içinde esprili halinden sıyrılarak en çok tercih edilen kripto para seçenekleri arasına girmiştir.

Dogecoin Yorumları Neler?

Dogecoin yorumlamaları hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Kripto para piyasası uzmanları Dogecoin yorumları kapsamında Reddit gibi bir platformda yapılan bir paylaşımı beğenen diğer kullanıcılar tarafından dahi kişiye sadece esprisi beğenildiği için Dogecoin gönderimi yapılabildiğini belirtirler.
 • Yorumcular, Dogecoin cüzdan açma, saklama, başkalarına gönderme, madencilik gibi işlemlerin tümünün Dogecoin Client indirme işlemi ardından yapılabileceğine değinirler.
 • Kripto paraların çoğu hakkında bilgi edinmek için kapsamlı bir araştırma gerekirken Dogecoin kullanımı için geniş bilgiye saatler içinde ulaşmanın mümkün olduğu belirtilir.
 • Dogecoin’in 30 bin dolar değerinde coin toplama projesi ile Jamaikalı kızak sporcularını Sochi kış olimpiyatlarına göndermiştir. Yorumcular bu bilgiye bağlı olarak, Dogecoin’in bağış toplama işlemlerinde oldukça etkili olduğunu belirtirler.

Dogecoin Rakipleri ve Zorlukları

Dogecoin güçlükleri ve rakipleri hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Dogecoin rakipleri arasından Bitcoin, Ethereum, Ripple yer alır.
 • Bu kripto para cinslerine göre değer düşüklüğüne sahip olan Dogecoin rekabet açısından zor şartlara tabidir.
 • Coin değerinin düşük tutulması ise yaratıcıları tarafından tercih edilmiştir. Bu yol ile insanlara çevrim içi koşullarda az miktarda para transfer etme imkanı sunarlar.
 • Dogecoin için diğer ir zorluk son 2 yıl süresinde hiçbir güncellenmenin kripto paraya yansıtılmamasıdır.
 • Kripto para dünyasına ayak uydurmak için her geçen gün yeni yazılımların üretilmesi yanında bu durum, talep miktarını düşürür.

Dogecoin Kullanım Alanları Neler?

Dogecoin kullanım yerleri şu şekilde sıralanır:

 • Reddit ve Twitter kullanıcılarının yaptığı paylaşımlara ve kaliteli içerikleri ödüllendirmek,
 • Bağış projelerine kaynak sağlamak,
 • Alım-satım işlemleri ile kripto para yatırımı gerçekleştirmek,
 • Dogecoin musluğu olarak bilinene platformlar tarafından kullanıcılara Dogecoin hediyeleri vermek,

Bu kullanım şekilleri ile gündeme gelen Dogecoin, kısa süre içinde popüler hale gelmiştir.

Dogecoin Tarihi Hakkında Detaylar

Dogecoin tarihi konusunda ayrıntılar şu şekilde sıralanır:

 • İlk olarak 27 Kasım 2013’te Sidney merkezli bir pazarlama meraklısı Jackson Palmer, Twitter üzerinden ‘’ Dogecoin’e yatırım yapmanın bir sonraki büyük işlem olduğuna eminim.’’ İfadesini paylaşmıştır.
 • Bu şaka, Portland merkezli yazılım mühendisi Billy Markus’un ilgisini çekmiştir.
 • Kısa süre ardından 6 Aralık tarihinde Dogecoin hayat geçirilmiş ve Dogecoin herkes tarafından alınabilecek yapıya ulaştırılmıştır.
 • İlk adımda bir şaka ile bağlayan eylem, gerçeğe dönüşmüştür.
 • Bu dönemde, şaka yapmaktan zevk alan ve dogecoin tartışmalarına ilişkin içerikleri gören insanlar, Dogecoin satın almayı tercih etmişlerdir.
 • 50 milyon gibi yüksek bir rakam değerine ulaşan Dogecoin, 2015 ortasında 100 milyar dolaşım değeri ile öne çıkmıştır.
 • Dogecoin tarihinde dikkat çeken detay ise bir dolandırıcının hiçbir zaman gerçekleşmeyecek olan kripto para çalışması için kullanıcılardan 750.000 dolar almasıdır.
 • Bu durum ardından, Palmer şaka ile yola çıkan bu kripto para cinsinin ticarileşmesinden rahatsız duyduğunu belirterek, Avustralya risk sermeyesi şirketinin 500.000 dolarlık teklifini red etmiştir.
 • Tüm bu çalkantılı dönemler ardından 2017 sonuna gelindiğinde Dogecoin her şeye rağmen fiyat yükselişi ile 1 milyar dolarlık piyasa seviyesine ulaşmıştır.
 • 2020 senesi güncel grafik analizlerine göre 1 Dogecoin 0.0027 USD doları üzerinden işlem görmeye devam eder.

Dogecoin Neden Kullanışlı?

Dogecoin’in kullanışlı olma sebebi, yüksek dönüşüm oranı sunmasıdır. Örneğin, bir kişi her hangi bir kişiye faydalı yorumu ve desteği için 10 TL para transferi yapmak istiyorsa, bunu kripto para seçeneklerini tercih ederek daha yüksek dönüşüm değeri üzerinden gönderebilmektedir. Dönüşüm rakamının en yüksek göründüğü kripto para ise Dogecoin olarak bilinir. 10 TL üzerinden 1 BTC dahi yorumlara gönderilemezken, az bütçeye sahip olan bir kişi 10 TL ile tercih ettiği kişilere 100 Dogecoin üzerinde gönderim yapar. Burada amaç düşük bütçeye sahip olan kişilerinde birbirlerine kripto para ile transfer gerçekleştirebilmeleridir.

Kullanıcıların birbirlerine destek olabilmeleri ve sosyal medyada eğlenebilmeleri için üretilen Dogecoin, fiyat hedeflerini tutturmak ve yatırım kazancı elde etmekten çok etkileşimi sağlamak için kullanılır.

Dogecoin İle Yapılan Projeler Neler?

Dogecoin ile gerçekleşen projeler şu şekilde sıralanır:

 • 2014 senesi Ocak ayında, Dogecoin topluluğu Soçi Kış Olimpiyatları’na yetişmiş olan fakat maddi olarak gitmeyi göze alamayan kızak takımına 50.000 dolar biriktirmeyi başarmıştır. Ekip bu birikim sayesinde o sene Olimpiyatlara katılım gerçekleştirmiştir.
 • Dogecoin Vakfı, kar amacı gütmeyen kuruluşlardan biri olan Charity:Water ile işbirliği gerçekleştirerek, Kenya’da bulunana Tana Nehir havzasına bir kuyu inşa etme projesini gerçekleştirmiştir. Bu proje için Dogecoin üzerinden 40 milyon DOGE toplanmıştır. Rakamsal olarak 30.000 dolar eden rakam ile proje gerçekleştirilmiştir.
 • 25 Mart 2014’te ise NASCAR pilotu Josh Wise’a destek sağlamak ve sponsor olmak amacı ile Dogecoin kullanıcıları tarafından 55.000 dolar rakamına denk gelen 40 milyon DOGE toplanmıştır.

Bilgiler kapsamında Dogecoin’in yatırım işlemlerinden çok kozmik etkileşimi desteklemek için kullanılan bir kripto para cinsi olduğunu ifade etmek mümkündür.

Dogecoin Nasıl Saklanır?

Dogecoin saklamak için Dogecoin Wallet (cüzdan) çeşitlerini kullanmak gerekir. Kripto para cüzdanları ile bağış, transfer, alım-satım işlemleri yapma ve bakiyede yer alan Dogecoin miktarını kontrol etme işlemleri de sağlanır.

Dogecoin Cüzdan Çeşitleri Neler?

Dogecoin cüzdan tipleri şu şekilde sıralanır:

 • Dogecoin Masaüstü Cüzdan: Bu cüzdan tipi bilgisayar masaüstüne indirilebilirken aynı anda yedeklenebilmektedir. Masaüstü cüzdanlar içinde yer alan özel ve genel anahtar kodlar üzerinden Dogecoin işlemleri gerçekleştirilir. Diğer yandan, masaüstü cüzdan alımlarında, ‘’paper’’ seçeneğinin tercih edilmesi halinde kağıt cüzdan alımı yapmak mümkündür. Bu cüzdanlar bilgisayar donanımı üzerinde oluşabilecek her hangi bir riske karşın yedeklenmelidirler. Cüzdan dosyaları masa üzerinden USB bellek içine aktarılarak yedekleme işe sağlanır.
 • Dogecoin Mobil Cüzdan: Bu cüzdan seçeneği mobil cihaz üzerine indirilir. Cüzdanda yer alan özel ve genel kodlar ile cihaz belleğine kayıt edilir. Dogecoin’leri her an yanında taşımak isteyen, kolay transfer işlemlerinden yararlanmak isteyen kişiler mobil cüzdanı tercih ederler. Mobil cüzdanlar android veya IOS cihazlara indirilirler.

Dogecoin Masaüstü Cüzdan Nasıl Alınır?

Dogecoin masaüstü cüzdan edinmek için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

 • İnternet üzerinden https://my.dogechain.info/#/overview adresine giriş yapılır.
 • Ana sayfada yer alan ‘’ create new wallet’’ sekmesine tıklanır.
 • İşlem ile açılan tablo üzerine yeni bir kullanıcı şifresi ve e-posta adresi yazılıp, ‘’ok’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Yeni ekran alanından ‘’ new wallet download’’ başlığına tıklanır.
 • Son aşamada cüzdan kodları ekrana gelirken, cüzdan dosyası bilgisayar masa üzerine indirilir.

Bu adımların sonunda edinilen cüzdan ile Dogecoin saklamak mümkündür.

Dogecoin Mobil Cüzdan Nasıl Alınır?

Dogecoin mobil cüzdan edinmek için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

 • İnternet üzerinden https://trustwallet.com/tr/dogecoin-wallet/ adresine giriş yapılır.
 • Ana sayfa alanında farklı sistemlere uyum sunana cüzdan çeşitleri görüntülenir.
 • Dogecoin Apple, Android cüzdan seçeneklerinden tercih edilen üzerine tıklanır.
 • Yönlendirilen uygulama sayfasından ‘’Dodecoin mobil wallet download’’ seçeneğine tıklanır.
 • Ekrana gelen tablo üzerine e-posta ve yeni belirlene şifre yazılıp, ‘’next’’ kutucuğuna tıklanır.
 • İşlem ile mobil cüzdan ana ekran alanına indirilir.

Cüzdana ait kodlar otomatik olarak cihaz belleğine kayıt edilir.

Dogecoin Avantajları Nelerdir?

Dogecoin fırsatları hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

 • Diğer alt coinlere göre daha hızlı olma,
 • 60 saniyelik blok oluşum süresine sahip olma,
 • Blok hızı ile madencilik hızı için avantajlı şartları sunma,
 • Düşük fiyatlar ile kolay işlemler için uygunluk sağlama,
 • Gönderim sırasında küsüratlar ile uğraşma problemini ortadan kaldırma,
 • Bağış için kullanıma uygunluk,
 • Alım-satım ile yatırıma imkan sağlama,
 • Düşüş işlem ücretleri üzerinden transfer,

Bu avantajları Dogecoin kullanımı ile elde edilirler.

Dogecoin Dezavantajları Neler?

Dogecoin eksileri hakkında detaylar şu şekilde sıralanır:

 • Yatırım amaçlı kullanımının zayıf olması,
 • Uzun vadeli sürede yüksek kazanç sunamama,
 • Güncellemelere dair eksiklik,
 • Güvenlik açısından diğer coinlere göre daha geride yer alma,
 • PoW mekanizmasını kullanmasına rağmen fiyat düşüklüğüne bağlı madenci gelirlerini olumsuz etkileme,
 • İstikrarsız fiyat grafikleri sunma,

Bu negatif etkiler Dogecon kullanımında ortaya çıkar.

Dogecoin Özellikleri Nelerdir?

Dogecoin nitelikleri şu şekilde sıralanır:

 • Blochain’de çığır açıcı bir teknoloji yaratmak amacı ile yola çıkmamış olan temeli espriye dayanan kripto para olma özelliğine sahiptir.
 • Basit işlem platformunun, düşük fiyatlı kripto parası niteliğindedir.
 • Sosyal medyada yer alan yorumları desteklemek amacı ile kullanılabilme özelliği taşır.
 • En düşük işlem ücretlerine sahiptir.
 • Sosyal medyada popüler olan bir köpek cinsi logosuna sahiptir.
 • Açık kaynak üzerinden gönderilir.
 • Hızlı şekilde oluşan blok zincirleri sayesinde dakikalar içinde aktarılabilir.

Dogecoin 2020 Yatırım Tahminleri Ne Yönde?

Dogecoin 2020 yatırım öngörüleri hakkında bilgileri şöyledir:

 • 2020 senesinin sonuna kadar Dogecoin ile yapılan yatırımlar kapsamında yüksek kar elde etme olasılığının düşük olduğu belirtilir.
 • Birim fiyatının düşüklüğü ve daha çok düşük miktarda para transferleri için kullanılan tasarımı ile 2020 yılında kısa vadeli al-sat işlemlerinde yüksek kar sağlamaz.
 • Kendi başına internet kültürünün bir elemanı haline gelen Dogecoin’in 2020 senesinde yatırımcı hacminin yükseleceği belirtilir.
 • Bu hacim yatırım kazancı sağlamaktan daha çok sosyal medya platformlarında geliştirilen projelere ödeme yapmak amacıyla genişler.
 • 2020 yatırım tahminleri kapsamında Dogecoin üzerinden dibe vuruş gözlemlenmeyeceği fakat fiyat değişimlerinin bu coin’in doğası gereği yüksek rakamlara ulaşamayacağı belirtilir.

Bir Dogecoin Kaç TL?

Bir Dogecoin TL fiyatı, 2020 senesi 1Ekim grafikleri baz alındığında 0.0242 TL olarak görüntülenir. Üretimi Dogecoin madencileri tarafından yapılan kripto para’yı, satın almak ve satışa çıkarmak oldukça kolaydır. Genel olarak, bağış ve ödeme işlemleri için tercih edilir.

Bir Dogecoin Kaç Dolar?

1 Dogecoin dolar fiyatı, 2020 yılı 1 Ekim tarihi grafiklerine göre 0.0027 UDS olarak ifade edilir. 2014 senesinin başında piyasa çıkan Dogecoin, 2019 yılına kadar 1050 oranında değer kazanarak ulaşmıştır. 04.08.2019 tarihinde 0.0029 dolar seviyesi ile bu günden daha yüksek bir fiyat üzerinde işlem görmüştür. 2019 verilerine göre birden fazla düşüş ve yükseliş trendi ile 2020’ye gelen Dogecoin, diğer kripto paralar kadar yüksek fiyat değerlerine, sahip olduğu özel arz sistemi nedeni ile ulaşamaz.

Dogecoin Nasıl Üretiliyor?

Dogecoin üretimi, madencilerin gerekli matematik kodlarını çözmeleri kapsamında yapılır. Tercih eden herkes gerekli donanım ile madenci olabilmektedir. Madenciler ağ üzerinden, sisteme ilişkin blokları oluştururlar. Blok oluşumu için ilk adımda gelen matematik sorusunun çözülmesi gerekir. En hızlı şekilde çözüm bulanlar, en hızlı şekilde blokları oluşturarak, 1 birim Dogecoin üretimine imkan sağlarlar.

Dogecoin Güvenilir Mi?

Dogecoin güvenilirliği açısından diğer kripto para cinslerine göre zayıf bir seçenektir. Üretimi ardından geçen süreç içinde geniş kullanıcıya temas eden bir dolandırıcılık işlemine maruz kalmıştır. Güvenlik açısından diğer kripto para cinslerine göre zayıf olmasının nedeni, yaratıcılarının kripto para piyasasına ilişkin teknolojik güncellemeleri son 2 sene içerisinde kullanmayı tercih etmemeleridir.

Dogecoin güvenliğini sağlamak için kağıt veya her daim mobil cihazda bulundurulabilecek mobil cüzdan şekilleri tercih edilir. Bu cüzdanlar ile özel ve genel kodlar fiziki olarak elde tutulabilir veya mobil belleğe kayıt edilebilirler. Dogecoin’in masaüstü cüzdan kullanımı ile güvenlik sağlanmak isteniyor ise masaüstü cüzdanın USB bellekte kopyasının kaydedilmesi gerekir.

Yorum Yap

Yorum Yap