1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. Dolandırıcılık Olayı Yaşanan Kripto Para Platformu İflas Başvurusunda Bulundu: Yükümlülükleri Varlıklarından Çok Çıktı!

Dolandırıcılık Olayı Yaşanan Kripto Para Platformu İflas Başvurusunda Bulundu: Yükümlülükleri Varlıklarından Çok Çıktı!

Adı Ekim ayında dolandırıcılık olayına karşılan kripto para kredi platformu Cred Inc. iflas başvurusunda bulundu! Cumartesi günü Delaware’de iflas için başvuruda bulunan platformun yükümlülüklerinin varlıklarından fazla olduğu dosyalama ile ortaya çıktı. E-Posta ile Cred cephesinden yapılan açıklamada Grant Lyon’un yeniden yapılandırma sürecini denetlemek adına şirkete kayyum atandığı bilgisi paylaşılırken, yapılandırma fırsatlarını değerlendirmek adına MACCO Yeniden Yapılandırma Grubu işe alındı.

Kripto Para Platformu İflas Başvurusunda Bulundu

Ekim ayında adı dolandırıcılık aktivitesine karşılan kripto para kredi platformu Cred Inc. iflas ediyor! Şirketin geçtiğimiz Cumartesi günü Delaware’de iflas için başvurduğu ortaya çıkarken, yaklaşık 100 milyon ile 500 milyon tutarındaki yükümlülüklerine karşın 50 milyon ila 100 milyon dolar arasında tahmini varlıkları bulunduğu yapılan dosyalama çalışması ile ortaya çıktı. Kripto para firmalarının birkaçından gelen marj çağrısı ise zayıf bir konumda olan Cred Inc. için işleri daha da zorlaştırıyor!

Yapılandırma İçin Başvuruda Bulunuldu

Cred cephesinden basın açıklaması olarak e-posta gönderilerek, Grant Lyon’un yeniden yapılandırma sürecini denetlemek için şirketin yönetim kuruluna atandığı bilgisi kamuoyuna paylaşıldı! Yönetim kuruluna kayyum atanan Cred Inc. ise bir yandan yapılandırma fırsatlarını değerlendirmek için start verdi. Şirket M&A ve diğer yeniden yapılandırma fırsatlarını değerlendirmek adına finansal danışman arayışları doğrultusunda MACCO Yeniden Yapılandırma Grubunu işe aldı. Şirketin kayyum ve finansal danışman eşliğinde nasıl bir yol izleyeceği ise şimdilik kestirilemezken, mevcut durum Cred için işlerin iç açıcı olmadığını ortaya koyuyor.

Adı Dolandırıcılık Olayına Karışmıştı

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz Ekim ayında Cred Inc. cephesinden gelen bir açıklama ile “dolandırıcılık” sonucu belirli kurumsal fonların ele alınmasında usulsüzlük yaşandığı kamuoyu ile paylaşılmıştı. Yapılan açıklama ardından Cred Inc. yasal danışman tarafından CredEarn programı ile ilgili fon giriş ve çıkışlarının askıya alınması kararı alınmasının tavsiye edildiği bilgisini paylaşırken, ticaret platformu Uphold Cred Inc. ile ilişkileri sonlandırma kararını müşterilerine Twitter üzerinden duyurmuştu. Ticaret platformu Uphold Cred ile ticari ilişkileri sonlandırmakla kalmayıp, ek olarak 9 Kasım 2020 tarihinde attığı bir tweet ile belirttiği gibi müşterilerine Cred’den sözleşme ihlali, dolandırıcılık ve ilgili iddialar nedeni ile yasal tazminat talep edeceklerini duyurdu.

Marj Çağrıları Şirketin Elini Zayıflatıyor!

Kripto kredi firmalarının Mart ayında yaşanan BTC çöküşü sonrası sorunları ile mücadele ettikleri sırada gelen 100 milyon dolar veya daha fazla tutar için marj çağrısı, Cred Inc.’nin elini zayıflatıyor. Halihazırda zayıf bir konumda iken gelen marj çağrısı işleri daha da zorlaştırıyor. Uphold kanadından gelen tazminat talebi de göz önüne alındığında işlerin boyutu gözler önüne serilirken, Cred’in CEO’su Dan Schatt ise iddialara göre halen talep edilen yorum ile ilgili bir yanıt vermemiş durumda.

Yorum Yap

Yorum Yap