1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Dolar Açıklama Öncesindeki Seviyesine Döndü

Dolar/TL kuru yüksek dalgalı geçirdiği Kasım ayından sonra sakin girdiği Aralık ayında da dalgalı grafikler çizmeye başladı. Küresel gelişmeler kur üzerinde etkisini sürdürürken, uzun süredir 7,85 TL bandında seyreden dolar kuru, dün yaşanan “yaptırım tehdidi” açıklamasından sonra yükseliş göstermiş ve ardından düşüş yaşamıştı. Ardından bu sabah dolar/TL güne yine 7,85 seviyesinden giriş yaptı.

Dolar Açıklama Öncesindeki Seviyesine Döndü

Dolar/TL kurundaki yatay seyir, Aralık ayının ikinci işlem haftası kapanırken yerini dalgalı hareketlere bıraktı. Küresel gelişmelerin ve özellikle de ABD kanadından gelen yaptırım tehdidinin ardından sert yükselen dolar kuru, dün 7,96 TL seviyelerine kadar çıkmıştı. Ardından gün içinde gevşeyen kur, yeniden bir sıçrama yaparak bu kez de 8 TL seviyesini görmüştü. Daha sonra dolar/TL kurunda düşüşler gözlemlendi ve bu sabah itibariyle kur açıklama öncesi seyrettiği seviyeye gerileyerek 7,85 bandında güne giriş yaptı. Şu sıralar ise dolar/TL 7,86 seviyesinde işlem görüyor.

Yaptırım Tehdidi ile Yükselen Dolar Kuru Gevşedi

ABD kanadından, Rusya’dan alınan S-400’ler ile ilgili bir yaptırım tehdidi gelmişti. Bu tehditle birlikte dolar kurunda ani bir yükselme yaşandı fakat dolar/TL kuru yeninde gevşeme göstererek bugüne 7,85 TL seviyesinde giriş yaptı. Öte yandan küresel gelişmelerde takip edilen bir diğer durum ise AB Liderler Zirvesi idi. Bu görüşmelerden çıkabilecek olan bir yaptırım kararının da döviz kurlarına yükselme olarak yansıması bekleniyordu ancak buradan bir yaptırım kararı çıkmadı ve zirve Mart ayına ertelendi. Öte yandan Avrupa Birliği Konseyi, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’ndan iki (TPAO) yetkiliye yönelik kısıtlayıcı önlem barındıran listeye ekleme yapılmasına karar verdi. Bu kararda ise Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri gerekçe olarak gösterildi.

AB Liderleri ABD ile Eşgüdüm İçinde Hareket Edecek

AB Liderleri alınan kararın ardından açıklanan sonuç bildirgesinde, Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesi aşamasında, stratejik çıkarlar olduğunu vurguladı. Öte yandan Mart ayına ertelenen AB Liderler Zirvesi’nde, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri konusunun, ABD ile eşgüdümlü devam ettirilmesine karar verildi. Bu durum döviz kurlarına önemli oranda etki etmedi ve döviz kurlarının hareketliliği için yaşanacak olan gelişmeler takip edilecek. Mart ayına kadar ise dolar/TL kuru üzerinde etkili olabilecek yoğun bir takvim görünüyor.

Dolar Kuru İçin 24 Aralık Tarihi Takip Edilecek

ABD yaptırım tehdidi ve AB Liderler Zirvesi’nin ertelenmesi sonrası kur kısa vadede büyük dalgalı grafik çizdikten sonra, açıklamalar öncesi seyrettiği seviyeye geriledi. Fakat gelen açıklamalar ekonomi piyasalarındaki risk iştahını beslemiş olabilir ve bu yüzden birçok analist, yurtiçi piyasalarda yabancı yatırımcıların yılsonuna kadar hangi pozisyonlarda yer alacağının takip edilmesi gerektiğini belirtti. Öte yandan, yurtiçi piyasalarda yılsonundan önce Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Aralık ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkabilecek olan faiz artırım kararı beklentisi oluşmuş durumda. 24 Aralık tarihinde yapılacak olan toplantıdan, uzmanlar bir kez daha 100 baz puan seviyesinde artırım kararı çıkabileceğini düşünüyor.

Yorum Yap