1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Dolar – Bitcoin İlişkisi Bitcoin’e Artış Getirecek mi?

Geçtiğimiz yılın Mart döneminde, Covid-19 salgının ABD piyasalarında şiddetini hissettirmesi ile birlikte ABD Doları, küresel piyasalarda bir çakılma yaşamış, benzer bir çakılma da kripto para piyasalarında başta lider kripto para birimi Bitcoin’de (BTC) görülmüştü. Ancak yıl boyunca salgının etkisi ile dolar zayıflarken, Bitcoin güç kazanmıştı ve şimdilerde yine dolar ile Bitcoin arasındaki ters orantılı ilişki gündeme gelmeye başladı. Güç kaybeden dolar karşısında, Bitcoin yine değer kazanabilecek mi?

Dolar – Bitcoin İlişkisi Bitcoin’e Artış Getirecek mi?

Küresel ekonomi piyasalarında, geçtiğimiz yıl hiç beklenmedik gelişmeler yaşandı zira tüm dünyada Covid-19 salgını gibi küresel bir salgın kimse tarafından beklenmiyordu. Tüm dünyanın ilk kez tanıklık ettiği bu denli büyük bir hastalık salgını, haliyle ekonomi piyasalarını da vurdu. Özellikle salgının Mart 2020 döneminde, ABD piyasalarında hissedilmesi ile birlikte dolar müthiş bir zayıflama dönemine girdi zira enflasyon korkusu başladı. Aynı dönemlerde, salgının etkisinden kötü anlamda etkilenenlerden biri de kripto para piyasaları oldu. Mart 2020 döneminde, hem geleneksel ekonomi piyasalarında hem de kripto para piyasalarında çakılma yaşandıktan sonra, 2020 yılı boyunca dolar önemli para birimleri karşısında değer kaybederken, yatırımcıların da güvenini kaybetmeye başladı ve dolar üzerinden enflasyon endişesi oluştu. Aynı süreçte ise Bitcoin (BTC) rekor üzerine rekor kırdı. Şimdilerde, küresel piyasalarda doların yeniden düşüşe geçme sinyalleri verdiği görülüyor ve bu durumun Bitcoin’e yine değer artışlarıyla yansıyıp yansımayacağı merak ediliyor.

Bitcoin Son Haftada Neler Yaşadı?

Lider Bitcoin, geçtiğimiz hafta arasında 58 bin doların üstünü test ettikten sonra hafta içinde 44 bin dolara kadar geri çekilme yaşadı ve piyasalarda bu hareketlilik fiyat düzeltmesi olarak değerlendirildi. Birçok analist, Bitcoin’in böyle bir fiyat düzeltmesi yaşaması gerektiğini ve Bitcoin’in tekrardan yükselişe geçeceğini belirtiyor. Şimdilerde ise Bitcoin 50 bin dolar seviyesinin üzerine kalabilme mücadelesi veriyor ve Bitcoin’in daha önce kırıp geçtiği 50 bin dolar seviyesi şimdilerde direnç bölgesi konumunda bulunuyor.

Bitcoin’in Son Bir Yıllık Performansı

Mart 2020 döneminde, kripto para piyasalarında Bitcoin ve diğer altcoinler çakılma yaşamış olsa da Mart 2020 – Mart 2021 dönemi incelendiğinde, kripto para birimlerinin büyük fiyat düzeltmeler yaşamış olmasına rağmen yükseliş gösterdikleri görünüyor. Analistlere göre, geçtiğimiz hafta içinde yaşanan geri çekilmeler de bu bir yıllık süreçteki geri düzeltmelerden biriydi ve analistler, Bitcoin’in önceden olduğu gibi bu büyük fiyat düzeltmesinden, büyük bir boğa koşusu ile çıkacağını düşünüyor. Ancak geçtiğimiz hafta Bitcoin geri çekilirken, ABD Doları’nın ise güçlendiği görüldü.

Dolar Arzı Artınca Enflasyon Arttı, Bitcoin Değer Kazandı

Analistler, geçtiğimiz hafta değer kazanan ve güçlenen doların, bu hafta ve ilerleyen dönemlerde güç kaybedeceğini öngörüyor. Zira analistlere göre dolar arzı arttı ve bu da enflasyonu artırdı, bununla birlikte rezerv para biriminin de değeri azaldı. Dolardaki bu hareketlilik de Bitcoin’e değer artışı getirdi. Mart aylarında, kripto para piyasalarında genel tabloda düşüşler yaşansa da dolar daha hızlı zayıflarsa, Bitcoin çok daha güçlü bir boğa koşusuna başlayabilir.

Yorum Yap