1. Anasayfa
  2. Gümüş

Dolar Düşerken Gümüş Neden Değer Kazanmıyor?

Doların küresel piyasalardaki hareketliliği karşısında fiyat hareketliliklerini ve yönünü belirleyen değerli metaller, ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam verilerinin beklentilerden daha düşük gelmesine rağmen yatay seyrini korudu. Öte yandan ABD kanadında, mali teşvik paketinin Kongre’den geçeceği beklentileri de artış gösteriyor ancak bu durum da henüz gümüş ve altın fiyatlarına yansımadı. Yeni günde yatay seyreden değerli metaller, 2021 yılında yükselişe geçebilecek mi?

Dolar Düşerken Gümüş Neden Değer Kazanmıyor?

Küresel piyasalarda, doların gelişmiş ülkelerin para birimleri karşısındaki hareketlilikleri normal şartlar altında değerli metal fiyatlarını etkiler. Genel tabloda, bir değer saklama aracı olarak değerlendirilen gümüş ve altın gibi değerli metaller, doların değer kaybetmesi ile birlikte değer artışı yaşar zira parasının değerini korumak isteyen yatırımcılar ve vatandaşlar gümüş ve altın gibi güvenli liman olarak değerlendirilen değerli metallere yönelir. Küresel piyasalarda dolar, değer kaybı eğilimini koruyor ve bu değer kayıpları aslında geçtiğimiz yılın Mart döneminde, Covid-19 salgının şiddetini hissettirmesi ile birlikte başlamıştı. Geçtiğimiz yıl beklendiği gibi değer kaybeden dolar karşısında, gümüş ve altın değer kazanarak 2020 yılını oldukça verimli geçirmişti. Ancak 2021 yılında doların değer kayıplarını sürdürmesine rağmen, gümüş ve altın bir türlü beklenen yükselişi gösteremedi. Son olarak ABD kanadında tarım dışı istihdam verileri beklentilerden düşük geldi, ABD mali teşvik paketinin Kongre’den geçme beklentileri artış gösterdi ancak buna rağmen yeni günde gümüş ve altın düşüş eğilimindeki yatay seyrini bozmadı.

Şatıroğlu’na Göre Gümüş, Altına Bağlı Olarak Hızla Yükselebilir

Şubat ayı, ekonomi piyasaları için fazlasıyla sıra dışı gelişmelere sahne oldu ve ayın üçüncü işlem haftası da geride kaldı. Artık finans varlıkları ayın son işlem haftasına hazırlanıyor. Daha çok düşüşlerin yaşandığı üçüncü işlem haftasının son gününde gümüş, düşüş eğiliminde yatay seyrini korudu. Bununla birlikte ekonomi piyasaları uzmanı Tunç Şatıroğlu da değerlendirmelerini paylaştı. Şatıroğlu, altında satışların devam etmesine rağmen gümüşün belli bir bant aralığında hareketliliğini koruduğunu ifade etti ve altında biraz yukarı yönlü hareketlilik başlarsa, gümüşün önce 29 dolar, sonra da hızla 33 dolar bandına yükselebileceğini belirtti.

Şen: “Altın Bir Çıkarsa, Gümüş Üç Çıkar”

Bir diğer yandan, İstanbul Kapalıçarşı kuyumcularından Rıdvan Şen de altın ve gümüş yatırımlarına ve yatırımcılara ilişkin çeşitli açıklamalarda bulundu. Gümüşün altından daha farklı bir pozisyonda olduğunu ifade eden Şen, yatırımcılara gümüş almalarını tavsiye etti. Şatıroğlu’nun söylemlerine benzer şekilde açıklamada bulunan Şen “Altın bir çıkarsa, gümüş üç çıkar” dedi.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.769,91 dolar – satış 1.770,39 dolar
  • Ons gümüş alış 27,04 dolar – satış 27,09 dolar
  • Gram gümüş alış 6,07 TL – satış 6,08 TL
  • Paladyum alış 2.338,52 dolar – satış 2.350,59 dolar
  • Platin alış 1.268,87 dolar – satış 1.275,36 dolar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir