1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Dolar Düşüşle Girdiği Günde Yükselişe Geçti

Yurtiçi piyasalarında, dolar/TL kuru yeni günde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal’ın açıklamalarını takip etti. Naci Ağbal dolarizasyon, enflasyon ve yurtiçi yerleşkeler adına önemli açıklamalarda bulundu. Dolar kuru yeni güne düşüşle girmişti ancak açıklamalar sonrasında, uzun bir sürenin ardından gün içinde yeniden yükselişe geçti. Küresel piyasalarda ise ABD Başkanı Joe Biden’ın açıklamalarına bağlı olarak, dolar değer kaybını sürdürdü.

Dolar Düşüşle Girdiği Günde Yükselişe Geçti

Küresel ekonomi piyasaları, yeni güne hareketli başladı. ABD kanadında yaşanan gelişmeler ile birlikte küresel piyasalarda dolar değer kaybına devam etti. Öte yandan yurtiçi piyasalarda da dolar/TL kuru haftanın ikinci işlem gününe düşüş eğiliminde girdi ancak kur gün içinde yapılan açıklamalara bağlı olarak hafif yükseliş hareketi gösterdi. Küresel piyasalarda dolar, ABD Başkanı Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık mali teşvik paketine ilişkin yapmış olduğu açıklamalara bağlı olarak yeniden güven ve değer kaybetti. Biden açıklamalarıyla, teşvik paketine ilişkin olumlu beklentileri artırdı ve böylece dolar, gelişmiş ülkelerin para birimleri karşısında değer kaybını sürdürdü. Yurtiçi piyasalarda, gün içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal’ın yapmış olduğu açıklamalara bağlı olarak dolar/TL kurunda hafif yükseliş hareketleri gözlemlendi. Ekonomi piyasalarında, döviz kurlarının hareketi için bu hafta G7 liderler zirvesi takip edilecek.

Gün İçinde Döviz Kurları Nasıl Hareket Etti?

Yurtiçi piyasalarında dolar/TL kuru, Şubat ayının ikinci haftasına hafif yükseliş eğiliminde giriş yapmıştı ve dolar kuru dün günü 7,09 TL seviyelerinde kapatmıştı. Yeni günün açılışında dolar/TL 7,06 seviyesi ile başlangıç yaptı ve böylece dolar kuru haftanın ikinci gününe düşüş eğiliminde girmiş oldu. Fakat gün içerisinde hafif yükseliş gösteren dolar kuru, Salı günü seanslarında en yüksek 7,14 TL seviyesini görürken, en düşük de açılış seviyesi olan 7,06 TL seviyesini gördü. Bir diğer yandan Euro/TL ise gün içinde en yüksek 8,59 seviyelerini görürken, en düşük 8,51 seviyelerini gördü. Euro’ya paralel olarak Sterlin/TL kuru da gün içinde en yüksek 9,77 seviyelerini test etti.

Ağbal Açıklamalarında Neler Söyledi?

Türkiye piyasalarında günün en önemli gelişmesi, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın yapmış olduğu açıklamalar olarak kaydedildi. Ağbal açıklamalarında “Merkez Bankası döviz kuru düzeyini etkilememek şartıyla rezerv biriktirmeye başlayabilir” açıklamasını yaptı. Ayrıca Ağbal açıklamalarında “Döviz alım ihaleleri arz ve talep gelişmelerine göre başlatılacak” dedi. Ağbal’ın ekonomistler ile yaptığı toplantıda, yeniden kalıcı fiyat istikrarı gündeme geldi. Ağbal “Para politikası çerçevemizi kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz” dedi.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, haftanın ikinci gününde güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,0918 TL – satış 7,0940 TL
  • Euro alış 8,5772 TL – satış 8,5834 TL
  • İngiliz Sterlini alış 9,7705 TL – satış 9,7763 TL

Yorum Yap