1. Anasayfa
  2. Döviz

Dolar Düşüyor Ama Vatandaşlar TL’ye Dönmüyor

Küresel piyasalarda değer kaybetmeye devam eden dolar, yurtiçi piyasalarda da Türk Lirası karşısında düşüş eğiliminde bulunuyor. Dolar/TL kurundaki zayıflamalar ile birlikte, yurtiçinde ekonomi yönetimleri tarafından atılan adımlarla ABD’li dev banka Goldman Sachs, dolar/TL beklentisini de düşürdü. Ancak zayıflayan dolar kuruna rağmen vatandaşlar Türk Lirası’na dönüş gerçekleştirmiyor. Türk Lirası’nda güçlenmeler başlamasına rağmen vatandaşlar neden TL cinsi varlıklara yönelmiyor olabilir?

Dolar Düşüyor Ama Vatandaşlar TL’ye Dönmüyor

Küresel piyasalarda dolar haftalar boyunca sürdürdüğü düşüş eğilimini, yeni yılın ikinci haftasında yerini yükseliş eğilimine bırakmış olsa da ilerleyen günlerde ve yılın üçüncü haftasında yeniden yönünü aşağıya çevirdi. Doların küresel piyasalarda hızla değer kaybetmesi, yurtiçi piyasalarda Türk Lirası’na da yansıdı ve dolar/TL kurunda düşüşler başladı. Yurtiçi piyasalarında ekonomi yönetimlerinin attığı adımlar ve yapılan açıklamalar kurdaki düşüşte etkili oldu. Geçtiğimiz yılın Kasım ayı başlarında 8,58 TL ile tarihi zirvesine ulaşan dolar kuru, yeni yılda 7,30 TL ile 7,50 TL arasında fiyatlandı. Bu banttaki seyrini sürdüren dolar/TL kuru, Merkez Bankası’nın politika faizini sabit tutması ile birlikte, düşüş eğilimine kaldığı yerden devam etti. Bu gelişmeler ışığında güç kazanan Türk Lirası’na ilişkin beklentiler de güçlendi. ABD’li bankacılık devi Goldman Sachs üç aylık dolar/TL beklentisini 7,50 seviyesinden 7,00’a, altı aylık beklentisini 7,75 seviyesinden 7,00’a ve on iki aylık beklentisini de 8,00 seviyesinden 7,50 seviyesine çekti. Türk Lirası güç kazanmaya devam ederken yurtiçinde vatandaşlar geleneği yine bozmayarak TL cinsi varlıklara yönelmedi. Vatandaşların TL’ye dönmemesinin nedeni ne olabilir?

Yabancılar TL Dedi, Vatandaşlar TL’ye Yine de Dönmedi

Gooldman Sachs, dolar/TL kurundaki üç, altı ve on iki aylık beklentilerini aşağı çektiğini açıkladı ve açıklamalarında “Türk Lirası’nın gücü, döviz rezervlerinin yeniden biriktirilmesi amacıyla gerekli teşebbüs ile sınırlanabilir” ifadelerini kullandı. Küresel piyasalarda TL güç kazanmasına rağmen vatandaşlar döviz mevduat hesaplarından TL cinsi varlıklara dönüş yapmadı. Yabancı yatırımcılar özellikle son iki buçuk aylık dönemde ciddi ölçüde TL cinsi varlıklara yönelim gösterirken, yurtiçinde vatandaşların döviz mevduat hesaplarından çıkış yapılmadığı gözlemlendi. Konuya ilişkin olarak, uzman isimler açıklamalarda bulundu.

Uzmanlar Vatandaşların Neden TL Tercih Etmediğini Açıkladı

Koç Üniversitesi’nden Prof. Dr. Selva Demiralp ve Merkez Bankası eski başkan yardımcısı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fatih Özatay, vatandaşların neden TL’ye dönüş yapmadığına ilişkin fikirlerini dile getirdi. Uzman isimler, döviz mevduatlarında görülen hareketliliğin “ter dolarizasyon” gibi algılanmış olmasına rağmen, bunun altın fiyatlarındaki düşüşten kaynaklandığını belirtti. Uzmanlar, vatandaşların uzun vadede dövizin kazanç getireceği düşüncesi ile TL’ye dönüş yapmadığını ifade etti.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrasında haftanın ikinci işlem gününde güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,3840 TL – satış 7,3873 TL
  • Euro alış 8,9576 TL – satış 8,9636 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,0832 TL -satış 10,0927 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir