1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Dolar Endeksi Ne Demek?

Dolar endeksi işlem hacmi en yüksek 6 para birimi ile ABD dolarının sepet döviz kurunu ifade eder. Peki, dolar endeksi nasıl hesaplanır, tarihi nereden gelir? Ayrıntıları yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Dolar Endeksi Ne Demek?

ABD doları endeksi hesaplaması için ABD doları cinsinden işlem hacmi yüksek olan 6 para biriminin geometrik ortalaması olarak hesaplanmıştır. Bu para birimlerinin ABD doları karşısındaki geometrik ortalaması ABD doları endeksi olarak gösterilir. Tanım olarak, ABD doları (döviz) endeksi, uluslararası piyasada çok sayıda işlemi olan (euro, yen, pound, Kanada doları, İsveç kronu ve İsviçre frangı gibi) gelişmiş ülkelerin para birimleri karşısında ABD dolarının sepet döviz kurunu temsil eder.

Dolar Endeksinin Tarihi Nereden Gelir?

İnsanlar dolar kurunun en demek olduğunu bilse de, dolar endeksinin nereden geldiği kafa karıştırmaktadır. İkinci Dünya Savaşı sırasında, Bretton Woods sistemi, Amerika Birleşik Devletleri’nin küçük bir kasabası olan Bretton Woods’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler Para ve Finans Konferansı’nda tanıtıldı. Bu sistemde dünyanın belli başlı ülkeleri arasındaki ticari ve finansal işlemlerde uyulması gereken kurallar belirlenir. Sistemin kurulmasından önce ülkeler altın varlıkları kadar para basabiliyordu. Bu sistem kullanılarak değeri altınla ölçülebilen tek para birimi ABD doları olarak belirlenmektedir. Bu nedenle ABD doları, dünya para sisteminin merkezine yerleştirilmiştir. 1971’de Amerika Birleşik Devletleri dolar endeksini altına terk ettiğini açıkladı. Çünkü Amerika Birleşik Devletleri dışındaki ülkelerde dolar sayısı artarken doların değeri düşmüştür. Bu nedenle dolar endeksi önem kazanmıştır.

Dolar Endeksinin Önemi Nedir?

ABD doları endeksindeki değişimler ABD dolarının yükseldiğini ve net değerini düşürdüğünü gösterdiği için piyasa katılımcıları tarafından yakından takip edilmektedir. Türkiye döviz sepetinde % 50 Euro ve% 50 ABD dolarından oluşuyor. Bu yöntemi kullanarak, ülkenin hesaplanan para birimi değişimlerinin diğer faktörlerden etkilenmediği düşünülebilir. Dolar endeksini oluşturmanın nedenleri çeşitli ihtiyaçları içerir ve bu ihtiyaçlar dolar endeksinin ne kadar önemli olduğunu gösterir. ABD dolarının para birimlerine olan değerini hesaplamak yerine, ABD dolarının diğer para birimlerine olan değerini hesaplar. Bu hesaplamalarda yatırımcılara ve piyasadaki büyük kurumlara doların değeri hakkında bilgi sağlar.

Dolar Endeksinin Artması

Dolar endeksinin yükselmesi demek, ABD doları diğer para birimleri karşısında değer kazanıyor demektir, ABD 10 yıllık tahvil getirileri yükseldi demektir, yatırımcılar diğer ülke para birimlerinin yerine ABD doları tercih etmektedir demektir ve ayrıca diğer ülkelerin / bölgelerin para birimlerinin satılması, ülkenin borsası üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Ülkeler bütün bu noktaları değerlendirerek ekonomik yatırımlar yapmaktadırlar.

DYX Endeksi Ne Demek?

DYX endeksi hakkındaki soru işaretleri insanların kafasını karıştırmaktadır. Dolar endeksi gösteriminin en önemlisi DXY (Dixie) olarak görüntülenir. USDX veya DX olarak da kullanıldığını görebiliriz. Dxy, finans piyasasında dolar endeksinin bir temsilcisidir. Dxy, ABD dolarının başlıca para birimleri karşısında küresel değerini gösterir ve bize ABD dolarının değerlenip değerlendirilmediğini gösterir ve bu da dolar endeksi hakkında bilgi verir. Yatırımcılar borsa ekranlarında bu simgeleri takip ederek dolar endeksi hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Yorum Yap